Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:12 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Bożena Kwiatkowska-Butrym | 2014-03-12 00:37 | Rozmiar tekstu: A A A

I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny odbył się w SP 32

Olsztyn24
I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny w SP 32 (fot. Sp 32 - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Od siedmiu lat w SP 32 w Olsztynie na przełomie zimy i wiosny odbywa się Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny. Po sześciu latach miejskiej edycji ranga konkursu wzniosła się na kolejny poziom, a mianowicie powiatowy. Honorowym patronatem objął go Prezydent Miasta Olsztyna.

W zmaganiach uczestniczyło 44 uczniów z klas II i III z 12 szkół miasta i powiatu olsztyńskiego: SP: 2, 7, 9, 15, 25, 32, 34, SP 101, SP Katolicka im. Świętej Rodziny, SP Dywity, SP Szczęsne, SP Spręcowo.

Testy konkursowe zostały przygotowane przez pracownię Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z ODN w Olsztynie.

Tak duże przedsięwzięcie trudno sobie wyobrazić bez udziału współorganizatorów i sponsorów, którymi od lat są: Olsztyński Zakład Komunalny, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Nadleśnictwo Olsztyn, ODN. Głównym fundatorem nagród jest WFOŚiGW. Jak na poważne zmagania konkursowe przystało, nad przebiegiem współzawodnictwa czuwała metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - Alicja Ostrowska.
R E K L A M A
Po uroczystym otwarciu, na które przybyli również przedstawiciele współorganizatorów, rozpoczęło się rozwiązywanie testów. Były one dość trudne, wszak ranga imprezy zobowiązuje. Trzeba jednak podkreślić, że dzieci poradziły sobie bardzo dobrze z rozwiązywaniem zadań konkursowych.

Organizowany w SP 32 konkurs to nie tylko same zmagania z testami, to ogromna impreza, także rodzinna. Bez zaangażowania rodziców, ich pomysłowości i chęci współpracy trudno byłoby zorganizować całe przedsięwzięcie. Jednym z jego elementów był, organizowany już po raz drugi, Festiwal Nauki. Dla uczestników konkursu Rodzice uczniów kl. I c z SP 32, którzy mieli do pomocy małych laborantów z I c, prowadzili różne doświadczenia i eksperymenty. Uczniowie mogli eksperymentować z mnóstwem odczynników, probówek i całym specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym. Ciekawe doświadczenia interesowały wszystkich i dzieci, i dorosłych.

Były KUCHENNE REWOLUCJE, podczas których, oprócz doświadczeń z badaniem właściwości żywności, można też było sprawdzić swoje zdolności w rozpoznawaniu smaków. Jak bowiem dobrze kucharzyć nie odróżniając smaków?

Kolejny stolik zatytułowany był SZKIEŁKIEM CZY OKIEM. Tu królował oczywiście mikroskop i różne lupy, przez które obserwowano rozmaite preparaty, w tym popularne w kuchni środki spożywcze. To zupełnie inny obraz od znanego z codziennych widoków, niby to samo, a jakże inaczej wyglądają pod dużym powiększeniem.

Niespodzianką dla wielu były NIEZWYKŁE ZJAWISKA przygotowane przez dwóch Tatusiów i ich dzieci. W bardzo obrazowy sposób przedstawiali oni zjawiska fizyczne i techniczne. Był nawet prąd z warzyw i owoców - ziemniaków i cytryn.

Do pokazów dołączyli także współorganizatorzy. Leśnicy przywieźli ze sobą PRZYRODNICZE KOŁO FORTUNY, dzięki któremu rozwiązywano zagadki jak w prawdziwym programie telewizyjnym. Oprócz tego leśnicy przygotowali wiele naturalnych eksponatów roślinnych, które dzieci mogły dotykać, identyfikować, porównywać. Atrakcją była gra planszowa, która ledwo mieściła się w sali, a dzieci przenosiły po niej pionki niewiele mniejsze od nich samych.

Stanowisko przygotowane przez OZK to „RADY NA ODPADY” - tu dzieci mogły zgniatać, w specjalnej zgniatarce, butelki po wodzie mineralnej, a na odpadowych szklanych opakowaniach malować farbami na szkle.

Ponadto w KRAINIE SMAKÓW Rodzice przygotowali dla wszystkich zdrowe drugie śniadanie z całym bukietem warzyw i owoców, pysznych soków i dań mlecznych. Apetyczne kanapki, soki, mleko, płatki na mleku, owoce itp. znikały w czasie znacznie krótszym niż ten, w jakim Mamy szykowały te specjały.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć części artystycznej. Przygotowały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej 32 - gospodarza I Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego. Galę rozpoczęli uczniowie I c przedstawieniem „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Dzieci miały piękne kostiumy przygotowane przez rodziców, a emanowało od nich dużo radości i spontaniczności podczas występów, co z resztą udzieliło się wszystkim obecnym na sali.

A, że konkurs odbywał się w Dniu Kobiet, nie zabrakło również i miłych akcentów podkreślających ten dzień. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem na zakończenie dnia było ogłoszenie wyników konkursu i poznanie Mistrzów Ekologii.

W kategorii klas drugich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymała Joanna Klimaszewicz - SP 2
II miejsce - Marika Miotk - SP 15
III miejsce - Tymon Kacprowicz - SP 2
Wyróżnienie - Aleksandra Dargiewicz - SP 34 i Olga Wojno - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny

W kategorii klas trzecich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymał Szymon Rodak - SP 32
II miejsce - Jakub Dziewit - SP 32
III miejsce - Maciej Być - SP 2
Wyróżnienie - Anna Chrapkowska - SP 9 i Grzegorz Zelwer - SP 25

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.