Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-02-20 20:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Jacek Protas ponownie Prezesem Zarządu Związku Województw RP

Olsztyn24
Jacek Protas
Na zakończonych dziś (20.02) w Jachrance k. Warszawy obradach przedstawiciele regionów wybrali nowe władze Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz trzeci na czele organizacji stanął Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który jednogłośnie został wybrany na Prezesa Zarządu ZWRP.

Związek zrzesza wszystkie polskie województwa i reprezentuje ich interesy w rozmowach z rządem, instytucjami centralnymi oraz przedstawicielami innych samorządów, a także w stosunkach międzynarodowych. Delegaci do Zgromadzenia Ogólnego ZWRP, czyli marszałkowie województw, przewodniczący sejmików oraz delegaci wybrani przez sejmiki wojewódzkie, pozytywnie ocenili działalność zarządu organizacji w minionej kadencji. Doceniono m.in. aktywność w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowiącej forum współpracy samorządowców z rządem.

- O wyborze szefa Związku Województw RP decydują przedstawiciele 16 województw, tym bardziej jestem dumny, że koledzy zaufali mi po raz trzeci, świadczy to o tym, że dobrze dbałem o interesy polskich regionów – powiedział po wyborze wicemarszałek Jacek Protas, prezes Zarządu Związku Województw RP. – Myślę, że kierunki pracy, które przed laty obraliśmy, czyli obrona interesów regionów na forum krajowym, ale też nasza działalność poza granicami Polski, wpłynęły na dobrą ocenę mojej pracy. Z pewnością sukcesem Związku była też decyzja rządu o dalszej decentralizacji funduszy unijnych. W kolejnych latach do regionalnych programów operacyjnych trafi jeszcze więcej środków unijnych, blisko 40 % całej puli dla Polski.
R E K L A M A
banner
W ubiegłych latach polscy marszałkowie zacieśnili współprace z samorządowcami z Chorwacji, którzy przygotowywali się do akcesji ich kraju do Unii Europejskiej. Podczas wspólnych spotkań doradzali chorwacki żupanom (odpowiednicy polskich marszałków województw) w sprawach związanych m.in. z funduszami europejskimi oraz prowadzeniem polityki regionalnej. Patronat nad Forami Regionów Polski i Chorwacji obejmował marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

- Polskie doświadczenia w tworzeniu samorządu terytorialnego możemy przekazywać także naszym ukraińskim partnerom, którzy w najbliższym czasie staną przed ważnymi reformami – mówi Jacek Protas. – 25-lecie samorządu terytorialnego w Polsce to także moment, w którym musimy zastanowić się nad zmianami potrzebnymi polskiemu samorządowi. Do tej dyskusji inspiruje nas od dawna prezydent Bronisław Komorowski.

Związek Województw RP jest organizacją samorządów województw reprezentującą ich interesy przede wszystkim w kontaktach z Radą Ministrów oraz parlamentem. Członkowie ZWRP mają swoich przedstawicieli m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Komitecie Regionów UE oraz Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Jego przedstawiciele uczestniczą w pracach i uzgodnieniach legislacyjnych zarówno na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jak i poprzez komisje Sejmu i Senatu RP.

- Możliwość kierowania Związkiem przez samorządowca z Warmii i Mazur to także docenienie aktywności województwa warmińsko-mazurskiego w polityce krajowej – przyznaje Jacek Protas.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl