Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:46 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2015-04-01 16:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Radio Olsztyn zrobiło milowy krok. W cyfrową erę

Olsztyn24
Marszałek Gustaw Marek Brzezin, prezes Mariusz Bojarowicz i wojewoda Marian Podziewski uruchamiają nowy system | Więcej zdjęć »

Dzisiejsza data - 1 kwietnia 2015 roku - zapisze się dużymi zgłoskami nie tylko w kronikach Radia Olsztyn. Dzisiaj bowiem ta publiczna rozgłośnia radiowa, jako pierwsza z rozgłośni radiowych na Warmii i Mazurach, weszła w nową technologiczną erę. O godz. 12.30 prezes zarządu Radia Olsztyn Mariusz Bojarowicz, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski i marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin symbolicznie uruchomili przekaz radiowy w technologii cyfrowej DAB+. Tym samym Radio Olsztyn stało się wśród działających w regionie nadawców radiowych pionierem w emisji sygnału cyfrowego w tej technologii.

DAB (Digital Audio Broadcasting) to technologia pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, używana w 21 krajach, głównie w Europie. DAB od analogowego radia FM odróżnia m.in. gwarancja czystego dźwięku bez zakłóceń oraz bardziej wydajne wykorzystywanie dostępnych częstotliwości. Cyfryzacja umożliwia emisję większej liczby programów, niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników.

- Zmiany podyktowane są nie tylko wyczerpaniem częstotliwość analogowych w paśmie FM, ale również brakiem alternatyw dla rozwoju radia - wyjaśnia prezes Mariusz Bojarowicz. - Drogą tą nie podążamy zresztą sami, przykład dają nam takie państwa jak Dania, Norwegia, Szwajcaria, czy Wielka Brytania. Pełne przejście na sygnał cyfrowy poprawi jakość, zasięg oraz spowoduje obniżenie kosztów transmisji. Radio Olsztyn inwestuje więc w infrastrukturę, która pozwoli nadążyć za zmianami i nadawać na najwyższym europejskim poziomie.

Sygnał cyfrowy oznacza niespotykaną do tej pory jakość dźwięku osiągniętą dzięki wyeliminowaniu szumów i zakłóceń związanych z przemieszczeniem się. Zwiększa liczbę kanałów oraz ułatwia dostęp (wyszukiwanie stacji polega na wyborze nazwy), a także udostępnia planowanie odsłuchu. Cyfryzacja wprowadza również szereg dodatkowych rozwiązań, które do tej pory były nieosiągalne. Możliwe stanie się przesyłanie poszerzonych informacji tekstowych, kolorowych grafik, pokazów slajdów czy informacji o ruchu drogowym. By skorzystać z tych udogodnień wystarczy jedynie zaopatrzyć się w nowy odbiornik DAB+. Urządzenia te w większości umożliwiają także odbiór fal analogowych FM. Radio cyfrowe dostępne będzie również na urządzeniach mobilnych oraz w telewizorach.
R E K L A M A
- Dzisiaj, kiedy nie ma terminu likwidacji nadawania sygnału analogowego, trudno spodziewać się by mieszkańcy naszego regionu tłumnie ruszyli do sklepów, by kupić odbiorniki cyfrowe - mówi Mariusz Bojarowicz. - Na to będziemy musieli poczekać, by radiosłuchacze przyzwyczaili się do nowych rozwiązań i wynikających z nich możliwości. Myślę, że gdy w przyszłości zdecydujemy się otworzyć drugi kanał Radia Olsztyn nadawany w systemie cyfrowym, to wtedy będzie szansa, by większa liczba słuchaczy ruszyła do sklepów. Na razie nie ma też po co do tych sklepów ruszać, bo w województwie odbiorników cyfrowych po prostu nie ma. Z czasem to się jednak będzie zmieniać.

Na razie Radio Olsztyn uruchomiło jeden nadajnik sygnału cyfrowego - w Olsztynie. Pozwala on słuchać cyfrowego radia w odległości ok. 30-40 kilometrów od miasta. Niebawem zostanie uruchomiony drugi nadajnik, w Giżycku. Potem w planach są nadajniki w Ełku, Elblągu i innych miejscowościach tak rozmieszczane by, do 2020 roku teren całego kraju pokryty był sygnałem cyfrowym. Na dzisiaj audycji radiowych nadawanych w systemie DAB+ można słuchać na nieco ponad połowie terytorium Polski. Audycje takie nadają przede wszystkim poszczególne programy Polskiego Radia, ale także lokalne rozgłośnie radiowe radia publicznego m.in. w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Zielonej Górze.

Podkreślić jeszcze należy, że emisja cyfrowego sygnału radiowego w żaden sposób nie wpłynie na odbiór sygnału analogowego. Innymi słowy - nie trzeba będzie przestrajać obecnie posiadanych radioodbiorników, czy kupować nowych, by słuchać ulubionych audycji. Termin wyłączenia radiowego sygnału analogowego przez rozgłośnie radia publicznego nie jest ustalony, więc jeszcze długie lata będzie można korzystać z obecnie posiadanych urządzeń.

********

Zalety cyfrowego radia w technologii DAB+

» poszerzenie oferty programowej
» wysoka jakość dźwięku - eliminacja szumów i zakłóceń związanych z przemieszczaniem się
» ułatwiony dostęp - wyszukiwanie stacji za pomocą nazwy
» planowanie odsłuchu
» przesyłanie i wyświetlanie poszerzonych opisów, kolorowych grafik i pokazów slajdów
» przesyłanie informacji drogowych do urządzeń nawigacyjnych
» niższe koszty emisji - przy całkowitym przejściu na sygnał cyfrowy.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Uruchomienie nadawania w systemie DAB+ w Radio Olsztyn
01-04-2015
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.