Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-09-11 21:47 | Rozmiar tekstu: A A A
14. rocznica zamachu na World Trade Center

Oddali hołd strażakom poległym akcji

Olsztyn24
Uroczystość pod pomnikiem poświęconym strażakom poległym w akcji | Więcej zdjęć »
Od 13. lat, w kolejne rocznice zamachu terrorystycznego na World Trade Center, olsztyńscy strażacy oddają hołd kolegom i koleżankom, którzy ponieśli śmierć ratując ludzkie życie i mienie. Również dzisiaj (11.09), w 14. rocznicę zamachu w Nowym Jorku, w Olsztynie, pod pomnikiem poświęconym strażakom poległym w akcji, odbył się uroczysty apel.

- Wrzesień kojarzy się z kolejnymi rocznicami wybuchu II wojny światowej. Wielu ówczesnych strażaków brało udział w wojnie obronnej 1939 roku, a następnie przez okres okupacji hutlerowskiej, w ruchu oporu, ponosząc śmierć na polu walki, w wyniku rozstrzelań, bądź w niemieckich obozach koncentracyjnych i łagrach sobieckich - powiedział druh Grzegorz Matczyński, dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie, organizatora uroczystości. - Z rąk oprawców zginęli na przykład Zygmunt Dąbrowski, Lucjan Gołębiewski i Henryk Szczepański z Janowca Kościelnego.

Druh Matczyński przypomniał również, ze wielu strażaków służyło w siłach zbrojnych londyńskiego rządu emigracyjnego oraz w Wojsku Polskim sformowanym w ZSRR.
R E K L A M A
banner
- Wspominamy dzisiaj wszystkich, a wśród nich długoletniego komendanta Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Olsztynie w latach 1957-1977, biorącego udział w walkach ostatniego etapu wojny, w szeregach II Armii Wojska Polskiego nad Nysą i Sprewą, inwalidę wojennego, funkcjonariusza pożarnictwa pl. Juliana Dryję - mówił Grzegorz Matczyński. - Wspominamy nasze koleżanki Janinę Wójtowicz i Danutę Rudzińską z ZOSP w Stomilu - dzisiejszej fabryce Michelin, które zginęły w czasie pożaru w rafinerii Czechowice-Dziedzice w 1971 roku.

Wśród uczestników uroczystości byli m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska, wicestarosta olsztyński Jan Żemajtys, sekretarz Urzędu Miasta Olsztyna i jednocześnie prezes strażaków ochotników w Powiecie Olsztyńskim Mirosław Pampuch, szefowie wojewódzkich i miejskich komend Policji i Straży Pożarnej, księża Janusz Wieszczyński i Henryk Błaszczyk - kapelani strażaków i służb medycznych.

Uczestnicy uroczystości po wysłuchaniu Apelu Poległych i modlitw za poległych strażaków, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem.

więcej o wydarzeniu na naszych zdjęciach i filmie wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Apel Pamięci strażaków poległych w akcji w Olsztynie (2015)

»

11-09-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl