Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-12-14 20:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Książka o ks. prof. Józefie Tischnerze „Jego oczami” tematem spotkania w Starym Ratuszu WBP

Olsztyn24
Kazimierz Tischner i Szymon Wróbel (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Czytelni Czasopism Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się dzisiaj (14.12) spotkanie poświęcone osobie niezwykłego księdza, autora „Etyki Solidarności”, który był i nadal jest autorytetem dla wielu Polaków - Józefa Tischnera. W tym roku mija 15 lat od jego śmierci, a rocznica ta jest okazją do zapoznania olsztyńskiej publiczności z filmem dokumentalnym i książką o księdzu - „Jego oczami”, autorstwa Szymona Wróbla.

Oprócz autora gośćmi WBP byli także Kazimierz Tischner, brat ks. prof. Józefa Tischnera oraz Marek Barański, poeta i dziennikarz.

Książka „Jego oczami” ukazuje krajobraz 12 lat po śmierci księdza. Celem autora było pokazanie tego, co po nim zostało. A jest o czym mówić - są szkoły, dni, konkursy tischnerowskie. Ogromna liczba inicjatyw sprawiła, że ten wyjątkowy człowiek żyje dalej wśród ludzi, w pamięci wielu z nas.
R E K L A M A
banner
Na książkę składają się rozmowy z przyjaciółmi ks. profesora, długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, świadectwa i refleksje młodych ludzi, a także opis kulis pracy na planie filmowym i najciekawszych przygód, z którymi twórcy spotkali się podczas ponad pokazów filmu w Polsce i za granicą.

Podczas dzisiejszego spotkania panowie rozmawiali o powstawaniu książki, która pojawiła się po powstaniu filmu. Zaprezentowano także jego fragmenty. Publiczność miała okazję wysłuchać również fragmentu wywiadu z ks. profesorem z 1990 roku, przeprowadzonym przez Marka Barańskiego. Wywiad ten w całości został opublikowany w książce.

Zdecydowaną większość dzisiejszego spotkania stanowiły opowieści 15 lat młodszego brata bohatera wiecozru, Kazimierza Tischnera. Z humorem, a kiedy trzeba - z powagą mówił m.in. o życiu słynnego brata, o rodzinie, o relacjach panujących między nimi, o jego chorobie.

Spotkanie zarejestrowaliśmy na filmie wideo, który wkrótce udostępnimy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja książki "Jego oczami" w WBP (1)

14-12-2015

image galeria
Promocja książki "Jego oczami" w WBP (2)

14-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl