Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
ZGOK | 2016-01-27 18:32 | Rozmiar tekstu: A A A

ZGOK: Popiołów nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci!

Olsztyn24
Wyrzucanie popiołów do śmieci powoduje, że pracownicy sortowni ZGOK muszą pracować w maskach (fot. ZGOK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Tylko cześć gmin z Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami województwa warmińsko-mazurskiego podjęła uchwały w sprawie selektywnej zbiórki popiołów. Zarząd ZGOK apeluje do pozostałych, by jak najszybciej zorganizowały odrębną zbiórkę popiołów z domowych palenisk.

W 37. gminach Centralnego Regionu Gospodarki Odpadami popioły z domowych pieców i kominków nie mogą trafiać do śmieci zmieszanych. Powinny być zbierane oddzielnie. W nowym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie zastosowana jest technologia biosuszenia i mechanicznego sortowania, która nie toleruje obecności popiołów w odpadach.

Śmieci, które trafiają do ZUOK-u suszone są w 14 komorach. Odbywa się to dzięki drobnoustrojom żerującym na odpadach - w środowisku tlenowym wytwarzają one ciepło. Już po 3 godzinach od zamknięcia komór temperatura osiąga 55 oC, a najwyższa dopuszczalna w komorze to 67oC. Po 10-dniowym procesie biosuszenia odpady mają już tylko poniżej 10% wilgoci. Stamtąd trafiają na linie technologiczne, gdzie wysortowuje się z nich surowce wtórne (metale żelazne i nieżelazne), odpady niebezpieczne (baterie) oraz tzw. balast (np. drobny gruz). Niestety, jeśli te suche odpady zawierają popioły, w halach zmieniają się one w tumany pyłów szkodliwych dla pracujących tam ludzi i urządzeń. Olsztyński ZGOK zaprasza każdego, kto chciałby naocznie przekonać się o tym, do zwiedzania zakładu w godzinach przetwarzania wysuszonych odpadów.
R E K L A M A
banner
Świadomość mieszkańców i starania zarządów gmin mogą pomóc szybko rozwiązać ten problem.

- Unieszkodliwianie naszych odpadów to nasza wspólna sprawa – mówi Adam Sierzputowski, prezes ZGOK w Olsztynie. - Niektóre gminy już prowadzą oddzielną zbiórkę popiołów, ale niestety nie wszystkie. Pracownicy ZUOK muszą pracować w maskach, źle działają również separatory, czyli urządzenia optyczne i elektromagnetyczne segregujące odpady na taśmie. Problem jest szczególnie dotkliwy zimą, gdy ogrzewamy mieszkania paląc w piecach i popioły wyrzucamy do odpadów zmieszanych – dodaje prezes Sierzputowski.

Warto przypomnieć, że poza tworzywami sztucznymi, makulaturą i szkłem, selektywnie zbierane są też odpady niebezpieczne, takie jak farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, żarówki, świetlówki, zużyte opony. Muszą być one przekazywane do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdujących się w każdej gminie. Zużyte baterie należy wrzucać do specjalistycznych pojemników znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej, szkołach, urzędach itp. Przeterminowane leki umieszczamy w przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na terenie wytypowanych aptek i placówek, które zobowiązały się do ich zbiórki. Zużyty sprzęt elektroniczny należy przekazać do sklepu, w którym kupujemy sprzęt nowy. Do śmieci zbieranych selektywnie należą również odpady wielkogabarytowe, czyli te o dużych rozmiarach, np. meble, dywany itp. Oddzielnie zbierane jest też gruz budowlany.
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl