Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email FWM | 2016-02-15 14:39 | Rozmiar tekstu: A A A

„Wiolinowe hity” w piątek w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Sławomir Chrznowski (fot. Andrzej Drożdżal) | Więcej zdjęć »
„Wiolinowe hity” to tytuł koncertu symfonicznego w piątek (19.02) o godz. 19.00, którego solistką będzie znakomita polska skrzypaczka Natalia Walewska. W jej wykonaniu oraz orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zostaną zaprezentowane najsławniejsze melodie, m.in. Julesa Masseneta, Piotra Czajkowskiego, Fritza Kreislera oraz popularne utwory orkiestrowe.

Skrzypaczka Natalia Walewska od 1999 roku do chwili obecnej piastuje stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą.

Artystka uczestniczy jako koncertmistrz w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych u boku sławnych dyrygentów. M.in. w 2009 roku nagrała płytę War Requiem z dyrygentem sir Nevillem Marinerrem.
R E K L A M A
banner
W 2010 roku rozpoczęła działalność koncertową jako solistka i dyrygent z powołaną wówczas Królewską Orkiestrą Salonową. W ramach Orkiestry współpracuje z takimi gwiazdami opery i operetki jak Julia Iwaszkiewicz, Marcin Pomykała, Alicja Węgorzewska, Aleksander Ładysz, Krzysztof Gasz, Aleksander Zuchowicz, Magdalena Molendowska i innymi, tworząc wraz z założycielką orkiestry, producentką i konferansjerką Barbarą Żurowską-Sutt, atrakcyjne dla melomanów widowiska-show w stylu wiedeńskim oraz w stylu gal operowych z udziałem baletu.

Natalia Walewska wydała cztery autorskie płyty kompaktowe: Romanza Classica na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim (Złota Płyta), Clair de Lune nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, Violin & Piano z pianistą Rafałem Lewandowskim oraz Cztery pory roku Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Wydawnictwo to otrzymało status Platynowej Płyty. W 2011 roku kompozytor Zbigniew Kruczek (Belgia) dedykował artystce swój koncert Harmonia na skrzypce, trąbkę oraz orkiestrę symfoniczną; wkrótce dzieło zostanie nagrane i opublikowane w Polsce oraz w Belgii.

Dyrygent koncertu Sławomir Chrzanowski w 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na estradach w kraju i za granicą. W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi: w 2006 roku przygotował premierę Wesołej wdówki Lehára w Warszawie.

Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge’a Zamphira i in. Towarzyszył największym gwiazdom polskiej sceny operowej: Wiesławowi Ochmanowi, Mariuszowi Kwietniowi, Piotrowi Beczale.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 roku wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki: w Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra.

******

Bilety w cenie: normalny 40 zł, ulgowy - 30 zł do nabycia w kasie Filharmonii w godz. pon.-wt. 10-18 oraz poprzez stronę internetową filharmonii.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.