Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-03-24 18:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Projekt przebudowy „Uranii” wybrany

Olsztyn24
Arch. Zbigniew Maćków, przewodniczący sądu konkursowego, odczytuje werdykt | Więcej zdjęć »
W olsztyńskim ratuszu rozstrzygnięto dzisiaj (24.03) ogłoszony w grudniu ubiegłego roku konkurs na projekt przebudowy Hali Widowiskowo-Sportowej „Urania”. Zgłoszono piętnaście projektów, konkurs wygrała pracownia z naszego miasta.

To, że Urania wymaga gruntownych zmian, nie jest tajemnicą. Najpierw rozpisanie, a teraz rozstrzygnięcie konkursu jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku przebudowy hali.

- Hala nadal wypełnia swoje funkcje, ale przestała spełniać oczekiwania korzystających z niej - przyznaje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dokumentacja dotycząca przebudowy obiektu powinna być gotowa do listopada. Później złożymy wniosek o dofinansowanie inwestycji z programu dotyczącego obniżenia tzw. niskiej emisji.

Zaplanowane zadanie doskonale wpisuje się w jego założenia, choćby obniżenia emisji dwutlenku węgla. Koszt prac szacowany jest na ok. 40 mln złotych. Wymienione mają zostać wszystkie sieci, poprawiona izolacja, przemodelowane wnętrze hali i powiększona liczba miejsc na trybunach. W skrócie - z „Uranii” zostanie obecny kształt. Poza tym mają powstać dodatkowe sale - m.in. podnoszenia ciężarów oraz pełnowymiarowa - rozgrzewkowa.
R E K L A M A
banner
- Założeniem było zachowanie charakteru hali - wyjaśnia miejski architekt Magdalena Rafalska. - „Urania”, planetarium i obserwatorium ze swoimi kopułami to obiekty, które już na stałe wpisały się w krajobraz tej części Olsztyna i są kojarzone z naszym miastem.

Przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali ma powstać Aleja Gwiazd Sportu. To miejsce, w którym honorowani byliby wybitni sportowcy związani z Olsztynem. Szansę przygotowania projektu dostanie pracownia ze stolicy regionu, Urban Architect.

- Przede wszystkim zaskoczenie i wielka radość - przyznaje Krystyna Wiktorko ze zwycięskiego zespołu. - To było 2,5 miesiąca ciężkiej pracy. Chcieliśmy utrzymać charakter „Uranii”, zachować istniejącą komunikację i wygospodarować dodatkowe przestrzenie. Tak jak teraz projektuje się na całym świecie. W nowym obiekcie ma się zmieścić 3,3 tys. miejsc.

Prace zgłoszone do konkursu oceniał zespół złożony z architektów z Olsztyna i spoza naszego miasta oraz przedstawicieli ratusza.

- Praca została nagrodzona za bardzo dobrze rozwiązaną funkcję obiektu - tłumaczył werdykt przewodniczący Sądu Konkursowego Zbigniew Maćków, z wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Dotyczy to zarówno rozwiązań architektonicznych, jak i urbanistycznych. Przyjęte rozwiązania są spójne, a realizacja obiektu może odbywać się etapowo.

To kolejny obiekt, który ma być realizowany na podstawie konkursu architektonicznego. Wcześniej w podobny sposób wybierane były propozycje związane z zagospodarowaniem brzegów Jeziora Ukiel oraz - ostatnio - nowego stadionu.

Urania powstawała w latach 1973-78. Jej projektantem jest nieżyjący już architekt Wiesław Zenon Piątkowski.

- Rzuciło mi się w oczy usytuowanie boiska - przyznaje córka autora hali, prof. Barbara Wróblewska. - Jest zlokalizowane centralnie, a nie jak teraz asymetrycznie. To na pewno szansa na wygospodarowanie dodatkowych miejsc na trybunach. Teraz czekam na realizację. Wówczas w pełni będzie można ocenić ten projekt.

Jednym z bardziej oryginalnych wydarzeń, jakie odbyły się w „Uranii” był mecz tenisowego Pucharu Davisa Polska-Finlandia w 1979 roku. Zagrał w im Wojciech Fibak. Poza tym w hali organizowano seanse filmowe. Od lat grają w niej m.in. siatkarze i szczypiorniści.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [3]
~Tomek / 2016-03-29 10:29
Już trochę więcej wiadomo ! "Urania" będzie miała 3.300 miejsc stałych. Jest możliwość, by dostawić 500 krzeseł dodatkowo. W sumie 3.800 miejsc. Dla niektórych mało, drudzy twierdzę, że sporo. Oby te 3.800 miejsc udawało się zapełnić widzami to będzie, jak na Olsztyn ogromny sukces... Trzymam kciuki. Wszystko będzie w rękach organizatorów imprez sportowo-kulturalnych. Może MOK zaprosi do Uranii bluesmanów światowej klasy ???
~kibic / 2016-03-26 12:00
Co to za pojemność 3.300.Jak zawsze olsztyn to więś koło Ostródy.Może się ktoś opamięta i zweryfikuje tą modernizację - min. to 10.000 tyś. żeby cokolwiek rozgrywać na poziomie światowym a nie o puchar sołtysa olsztyna. Panie MRÓZ niech Pan nie dopuści do takiego DZIADOWSTWA !!!!!!.
~Tomek / 2016-03-25 09:23
To ile będzie tych miejsc w "Uranii" ??? W artykule powyżej autor napisał, że miejsc będzie 3,300. W TVP 3 Olsztyn w programie "Opinie" p. architekt z Urzędu Miasta mówi, że miejsc będzie 3,800... Jeszcze nic nie zrobiono a już tyle znaczących błędów. A Jurek Mróz uważa, że powinna mieć 5,000 miejsc. Wtedy możemy oglądać mecze międzypaństwowe. A tak miliony pójdą na modernizacje, a sportowo to olsztyniacy będą oglądać przysłowiowe "ucho od śledzia" Marna to perspektywa...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Rozstrzygnięcie konkursu na projekt modernizacji hali Urania w Olsztynie

24-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl