Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email d. | 2016-04-14 21:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Wiesław Bieńkuński o „Zapachu farby” w BWA

Olsztyn24
Wiesław Bieńkuński | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbył się dzisiaj (14.04) wernisaż wystawy „Zapach farby” Wiesława Bieńkuńskiego zorganizowanej pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Olsztyna, przy współpracy z Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem „Areszt Sztuki”.

Autor o swojej twórczości:

Do niedawna mocno zatopiony w budowaniu graficznych obrazów, ciągle eksperymentując, poszerzałem na swój własny użytek warsztat graficzny, traktując grafikę jako główny atrybut zawodu. Techniki, w których pracowałem wprzęgałem na przemian w tworzenie obrazu bardziej graficznego lub malarskiego. Mimo woli zacząłem wprowadzać do grafiki efekty malarskie - upodabniać grafikę do malarstwa. Tak rozpoczął się nowy etap – eksperymentowanie z malowaniem bezpośrednio na blasze. Czując potrzebę bardziej swobodnego podejścia do koloru zacząłem równolegle uprawiać technikę monotypii i pracować na płótnie. I może ten zapach płótna i farby przywodzi metafory oraz analogie. Dostrzegając podobieństwa w rzeczach niepodobnych, chcę dotrzeć do uczuć i zatartych wspomnień.

Wiesław Bieńkuński jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2012 roku profesor zwyczajny w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracuje również w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w UWM w Pracowni Sztuki Krajobrazu.
R E K L A M A
banner
Jest autorem ponad trzydziestu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju, wielu plenerach, sympozjach i wystawach międzynarodowych. W latach 2011-2015 prezentował swoje prace w Wirtualnym Muzeum Grafiki Polskiej - IKON DATA.

Dzisiejszy wernisaż był także okazją do uhonorowania artysty Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanym mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek „Aresztu Sztuki”. Medal wręczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Wystawę można oglądać do 3 maja w sali kameralnej galerii.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [18]
~tomek / 2016-04-25 15:41
Nie wiem czy jest mąż, czy go nie ma. Nie moja sprawa, ale nie lubię jak bez sensu robi się na kobietę nagonkę. jest to brudne i niesmaczne...
~do Tomka / 2016-04-25 08:59
Czy pani dyrektor potrzebuje pana w roli adwokata - adoratora ? Co na to pan mąż ?
~tomek / 2016-04-22 21:09
Jeszcze wam nie przeszło ? dalej czepiacie się dyrektorki. Ona, zapewniam was, z pewnością wie od kiedy p. Bieńkuński maluje. Ale dalej czepiać się. To lubimy. Zazdrość i fałsz przez was bije ... Fuuuuuuu !!!!!
~do dyrektorki / 2016-04-22 09:08
A propos malarstwa artysty. Bieńkuński maluje nie od wczoraj szanowna pani dyrektor. Trzy lata temu w galerii MOK-u prezentował właśnie malartwo.
~olsztyniak2 / 2016-04-20 10:46
Zgadzam się z "olsztyniakiem"... Mniej jałowego ględzenia na otwarciu wystawy, a więcej sztuki! I skończcie z tym fałszem - malarstwo banalne. To jakieś wprawki, machanie pędzlem, a nie sztuka... Dobrze, że Starowieyski, Beksiński czy Duda-Gracz tego nie widzą..., a może "patrzą z góry i się śmieją"... Natomiast koncert kwartetu smyczkowego - znakomity!
~Andrzej / 2016-04-19 14:51
Tomek i Dona mają rację. Podejrzewam, że przybycie na wernisaż "Olsztyniaka" nie było podyktowane chęcią obcowania ze sztuką, bo rzeczywiście komentarzom dotyczącym prac artysty nie poświęcił zbyt wiele uwagi, tylko chęcią oczernienia Dyrektora BWA. Jakkolwiek brzmiałoby przemówienie Pani Dyrektor i tak "Olsztyniak" byłby niezadowolony. Wg mnie ośmieszył się komentarzem: "Godzina stania w dusznym kątku i 10 minut zwiedzania".
~Kasia / 2016-04-19 14:14
Gratuluję Pani Dyrektor udanej wystawy i pięknego wernisażu, uświetnionego wspaniałym koncertem! Zarówno mi, jak i moim znajomym wydarzenie i sama wystawa bardzo przypadły do gustu. GRATULACJE!!! Proszę zignorować całkiem absurdalną wypowiedź "olsztyniaka". "Godzina stania w dusznym kątku i 10 minut zwiedzania" - budynek jest jaki jest. Jeśli wystawa prezentowana jest w małej sali BWA, to gdzie jego zdaniem ma odbywać się jej otwarcie, w Uranii? A kontemplować sztukę trzeba umieć. Może zamiast nakręcania spirali nienawiści, poświęci zwiedzaniu więcej czasu niż 10 minut.
~Dona / 2016-04-18 17:16
Witam serdecznie, obejrzałam relację z wernisażu , na którym niestety nie byłam i z tym większym zaciekawieniem zajrzałam do komentarzy oczekując refleksji , przemyślen na temat wystawy. I jakie spotkało mnie rozczarowanie. Główna uwaga skupiła się na wystąpieniu p. Małgorzaty Bojarskiej - Waszczuk a nie bohaterze tego wieczoru ,p.Bieńkuńskim. Dwa skromne, właściwie tak jakby przy okazji dodane zdania na temat Artysty w wypowiedzi 'Olsztyniaka'. To był wieczór p. Bieńskuńskiego i o Nim wypadało rozmawiać miłośnikom sztuki zachęcając do obejrzenia wystawy ,jeśli się podobała i do dyskusji wokół niej . 'Olsztyniak', który/a rozumiem ma duże oczekiwania wobec Dyrektora BWA mógłby na początek zastanowić się jakim jest odbiorcą sztuki, czy dwa skromne zdania to wszystko na co zasługuje ta wystawa? Ciekawa jestem refleksji, opinii po rozmowie z Artystą bo chyba taki wymagający odbiorca sztuki nie ominął okazji by z Artystą porozmawiać? Pozdrawiam serdecznie i przy kolejnych wernisażach mam nadzieję, że w tym miejscu pojawią się dyskusje wokół sztuki.
~Beata / 2016-04-18 16:58
Miny Pana Profesora w trakcie wypowiedzi pani dyrektor mówią same za siebie.
~widz / 2016-04-16 15:38
Przede wszystkim gratuluję Artyście wystawy, nowego otwarcia w twórczości artystycznej, zasłużonego wyróżnienia. Ale też czuję niedosyt z wernisażu. Niestety Pani dyrektor została przez wielu odebrana jako nie przygotowana do poprowadzenia tak ważnego wydarzenia dla Artysty i tego zacnego miejsca, którym zarządza, świątyni sztuki. I proszę nie odbierać tego jako złośliwości. Byłem, widziałem i słyszałem komentarze gości. A już wystąpienie pani z ratusza....spuśćmy kurtynę milczenia. Czy naprawdę na taki ważny moment nie warto się przygotować wówczas nie będzie komentarzy ani tu, ani w kuluarach, ani po kątach...
~Amen / 2016-04-15 22:59
Ale dyskusja. Jedni za drudzy przeciw. Cała Polska. Dziewczyna coś robi a inni jej zazdroszczą i wydaje im się, że oni to by zrobili... Fachowcy z bożej łaski. A tylko pisać umieją i to też kiepsko. I krytyka. Trzymaj się DYREKTORKO. I bądź ponad wszystkimi wredotami. To są mali ludzie. Amen.
~ / 2016-04-15 22:11
Niestety sformułowania pani dyrektor i etykieta pozostawiają wiele do życzenia. O autorze, wybitnym artyście niewiele podczas wernisażu, jakiś bełkot o "deserze" muzycznym itd..Do tak wyjątkowych wydarzeń należy sie przygotować.
~Tomek / 2016-04-15 21:53
Tyka, tyka - jad zazdrości !!! A Pani Dyrektor potrzebuje dużo siły by takie jady zazdrości strawić !!!
~zed / 2016-04-15 16:15
O co chodzi? Obejrzałem filmik z otwarcia wernisażu i uważam, że wypadło naprawdę normalnie jak w innych miastach, olsztyniak ma chyba jakiś osobisty problem i proponuję mu wziąć udział w następnym konkursie.
~do Tomka / 2016-04-15 15:10
Pani Dyrektor BWA nie potrzebuje Tomka adwokata, Pani Dyrektor potrzebuje w sobie siły do tego, by bardziej ekspansywnie promować to, co robi i to wszystko. A poglądy nie mają tu nic do rzeczy, bo są sprawą prywatną, jak wiek, płeć, żona, religia. I to jest chyba jasne, to chyba widać, słychać i czuć Panie Tomku (proszę zauważyć, że nie "tykam", nawet jeśli piszę anonimowo).
~Tomek / 2016-04-15 12:44
Oj, "olsztyniak" !!! Nie lubisz p. DYREKTOR !!! To widać, słychać i czuć . Pewnie przegrało się konkurs ? Albo ambicje nie w tym kierunku idą. "Ta pani nie umie mówić ?" - E, olsztyniak - może ty nie umiesz słuchać ? Może do laryngologa trzeba zajść ? A tak na marginesie - Ty nie lubisz pani DYREKTOR, a ja chyba Twoich poglądów !!!
~Tomek / 2016-04-15 10:13
Gratulacje !!! Organizatorzy wystawy na 6 z +. Tłumy gości, ciekawa wystawa, miła atmosfera. I jeszcze kilka ładnych "rzeczy"...
~olsztyniak / 2016-04-15 08:05
Godzina stania w dusznym kątku i 10 minut zwiedzania. Kolejne bardzo złe przewodnictwo w wydarzeniu wykonane przez panią dyrektor, która jest nowa, miła, piękna ale bez cech dyrektora, ponieważ ta pani nie umie mówić, a zestaw słów ma jak u cudzoziemca , czyli na zasadzie prostej komunikacji z kilku równie prostych zdań. Ta pani nigdy nie zbuduje wydarzenia i nie poniesie sławy galerii. Dlaczego nowi dyrektorzy wybierani w Olsztynie są z krzywdą dla środowiska, marki Olsztyna i z krzywdą dla samych nowo wybranych? Kto i po co je wybiera? Przecież wielu ludzi o tym mówi, ale jak to w Olsztynie - po cichu. Natomiast co do Artysty - jego uderzenie pędzlem, to jak wali w płótno i zakręca kolorem - jest fascynujące i bardzo męskie. Gratuluję mocy twórczej.
21