Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Anna Kopacz/d. | 2016-04-29 15:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Promocja książki „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni” odbyła się w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Od prawej: Waldemar Mierzwa i Krzysztof Mazurek (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie miała wczoraj miejsce (28.04) promocja książki Waldemara Mierzwy i Krzysztofa Mazurka „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni” wydana przez Oficynę Wydawniczą „Retman”.

Na początku spotkania Waldemar Mierzwa przybliżył bardzo licznie zgromadzonej publiczności tematykę książki. Mówił o Warmii jako o przepięknej i historycznej krainie, która ma wielu wspaniałych przedstawicieli. Opowiedział również o dziecięciu współautorach książki, a zarazem bohaterach, którzy są niezwykłymi osobami.

Książka składa się z dwóch części: historycznej i kulinarnej. Część historyczna została w dużej mierze napisana przez Waldemara Mierzwę, ale wraz z nim tworzyli ją ludzie, których możemy podzielić na „starych” i „nowych” Warmiaków. Cie pierwsi to Maria Anielska, Jan Chłosta, Edward Cyfus i Herbert Monkowski, drudzy natomiat to Halina Herman, ks. abp Edmund Piszcz, Roman Romanowski, Wacław Sobaszek, Tomasz Śrutkowski i Mieczysław Wieliczko.
R E K L A M A
banner
Do tej części wydawnictwa fotografie wykonali Mieczysław Wieliczko i Piotr Płaczkowski. Znajdują się tam także zdjęcia z archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz prywatnych archiwów autorów.

Część kulinarna jest autorstwa Krzysztofa Mazurka, szefa kuchni w „Hotelu Krasicki” w Lidzbarku Warmińskim. Tę część książki zilustrowano fotografiami Marty Przybylskiej, zdjęciami z archiwum Grupy Anders oraz z prywatnych archiwów autora.

W trakcie rozmowy z Krzysztofem Mazurkiem poruszono tematy przede wszystkim kulinarne, o daniach warmińskich i regionalnych.
Autor opowiedział również o swojej pracy w restauracjach (pierwszą była „Pod Żaglami” w Olsztynie, a kolejne to m.in. „Karczma Warmińska” w Gietrzwałdzie i Hotel „Zamek-Ryn”), a także o nauce i nauczycielach, którymi byli nie tylko doświadczeni kucharze pracujący w restauracjach, ale i babcia jego żony - Felicjana.
 
Wyjątkową gratką dla przybyłej publiczności był pokaz kulinarny, na którym można było spróbować wyśmienitych specjałów.

Obszerną część spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo, który wkrótce udostępnimy. Już teraz zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Promocja książki „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni”

»

28-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl