Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2016-04-29 15:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Promocja książki „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni” odbyła się w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Od prawej: Waldemar Mierzwa i Krzysztof Mazurek (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie miała wczoraj miejsce (28.04) promocja książki Waldemara Mierzwy i Krzysztofa Mazurka „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni” wydana przez Oficynę Wydawniczą „Retman”.

Na początku spotkania Waldemar Mierzwa przybliżył bardzo licznie zgromadzonej publiczności tematykę książki. Mówił o Warmii jako o przepięknej i historycznej krainie, która ma wielu wspaniałych przedstawicieli. Opowiedział również o dziecięciu współautorach książki, a zarazem bohaterach, którzy są niezwykłymi osobami.

Książka składa się z dwóch części: historycznej i kulinarnej. Część historyczna została w dużej mierze napisana przez Waldemara Mierzwę, ale wraz z nim tworzyli ją ludzie, których możemy podzielić na „starych” i „nowych” Warmiaków. Cie pierwsi to Maria Anielska, Jan Chłosta, Edward Cyfus i Herbert Monkowski, drudzy natomiat to Halina Herman, ks. abp Edmund Piszcz, Roman Romanowski, Wacław Sobaszek, Tomasz Śrutkowski i Mieczysław Wieliczko.
R E K L A M A
banner
Do tej części wydawnictwa fotografie wykonali Mieczysław Wieliczko i Piotr Płaczkowski. Znajdują się tam także zdjęcia z archiwum Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz prywatnych archiwów autorów.

Część kulinarna jest autorstwa Krzysztofa Mazurka, szefa kuchni w „Hotelu Krasicki” w Lidzbarku Warmińskim. Tę część książki zilustrowano fotografiami Marty Przybylskiej, zdjęciami z archiwum Grupy Anders oraz z prywatnych archiwów autora.

W trakcie rozmowy z Krzysztofem Mazurkiem poruszono tematy przede wszystkim kulinarne, o daniach warmińskich i regionalnych.
Autor opowiedział również o swojej pracy w restauracjach (pierwszą była „Pod Żaglami” w Olsztynie, a kolejne to m.in. „Karczma Warmińska” w Gietrzwałdzie i Hotel „Zamek-Ryn”), a także o nauce i nauczycielach, którymi byli nie tylko doświadczeni kucharze pracujący w restauracjach, ale i babcia jego żony - Felicjana.
 
Wyjątkową gratką dla przybyłej publiczności był pokaz kulinarny, na którym można było spróbować wyśmienitych specjałów.

Obszerną część spotkania zarejestrowaliśmy na filmie wideo, który wkrótce udostępnimy. Już teraz zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja książki „Zasmakuj w Warmii - rzecz nie tylko o kuchni”

28-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl