Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2016-06-17 12:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Wyprawa Jarosława Światopełkowicza przeciwko Jaćwięgom ostatnim tematem Warsztatów bałtyjskich przed wakacjami

Olsztyn24
Krzysztof Wróblewski | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (16.06) ostatnie przed nadchodzącymi wakacjami spotkanie w ramach cyklu Warsztaty bałtyjskie. Tematem spotkania poprowadzonego przez Krzysztofa Wróblewskiego była „Wyprawa kniazia Jarosława Światopełkowicza przeciwko Jaćwięgom w roku 1112.” 

Krzysztof Wróblewski (ur. w 1984 r. w Braniewie). W 2008 roku ukończył studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorem pracy magisterskiej pt. „Rola drużyny książęcej na Rusi Kijowskiej w X-XI wieku”, napisanej pod kierunkiem dr hab. Zoi Jaroszewicz-Pieresławcew, prof. UWM. Obecnie pod opieką naukową prof. dr. hab. Grzegorza Białuńskiego przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Stosunki prusko-ruskie w X-XIII wieku”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się zwłaszcza na dziejach ludów basenu Morza Bałtyckiego w epoce wczesnego średniowiecza.

Zamiarem autora wystąpienia jest próba interpretacji znanej wyłącznie z ruskich latopisów lapidarnej wzmianki o wyprawie wołyńskiego kniazia Jarosława Światopełkowicza na Jaćwięgów (1112 r.). Zdaniem części badaczy nie można wykluczyć ścisłego współdziałania polsko-ruskiego w walce z Prusami. Argumentem świadczącym na korzyść tej ewentualności miałby być związek czasowy między wyprawą na Jaćwięgów podjętą przez Jarosława a najazdami na Prusy organizowanymi przez Bolesława III Krzywoustego, męża siostry Jarosława Światopełkowicza – Zbysławy. Z kolei przyrodnia siostra polskiego księcia najczęściej bywa uznawana za żonę Jarosława. Tymczasem chronologia pruskich wypraw Krzywoustego pozostaje sprawą dyskusyjną. Uzasadnione wątpliwości budzi także upatrywanie w wołyńskim kniaziu małżonka nieznanej z imienia córki Władysława Hermana.

Wystąpienie Krzysztof Wróblewskiego zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
R E K L A M A
banner
Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się w październiku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wystąpienie Krzysztofa Wróblewskiego w ramach cyklu Warszaty Bałtyjskie

»

16-06-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl