Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email MWiM | 2016-06-28 16:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Wystawę „Baptismalia” otwarto w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Wernisaż wystawy (fot. Grzegorz Kumorowicz - MWiM) | Więcej zdjęć »
„Baptismalia” - tak brzmi tytuł wystawy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą otwarto wczoraj (28.06) można w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prezentowane na niej obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” i z piętnastu parafii w regionie. W sumie prezentowanych jest 65 zabytków – 9 z „Hosianum”, 20 z parafii i 36 z muzeum.

Wybrane obiekty są w dużej części bezpośrednio lub pośrednio związane z sakramentem chrztu: naczynia do przygotowywania święconej wody, świeczniki pod paschał, koszulki i sukienki do chrztu (białe szatki), medale – pamiątki chrztu świętego. Na wystawie znajdują się również eksponaty z kościołów ewangelickich i poewangelickich – anioły chrzcielne trzymające w prawej ręce muszlę (typowe dla baroku) misy chrzcielne oraz chrzcielnice.

Przykłady malarstwa i grafiki o tematyce chrzcielnej to wyjątkowo cenne przedstawienia graficzne Chrztu Jezusa w Jordanie i Chrztu dworzanina etiopskiego znajdujące się w Biblii Leopolity wydanej przez Dziedziców Marka Szarffenberga w Krakowie w 1561 roku – pierwszym drukowanym polskim przekładzie całej Biblii (i najprawdopodobniej jedynym w Polsce). Ręcznie kolorowane drzeworyty zostały wykonane przez Mistrza M.S. do Biblii Lutra wydanej przez Hansa Luffta w Wittenberdze (1534).
R E K L A M A
banner
Przepisy, porządek i formuły modlitw przy sprawowaniu sakramentu chrztu znajdują się w agendach i rytuałach chrzcielnych. Na wystawę wybrano agendy i rytuały wydane przez biskupów warmińskich: Marcina Kromera (1574), Szymona Rudnickiego (1616), Michała Radziejowskiego (1682) oraz Krzysztofa Szembeka (1733).

Wystawę uzupełniono o część archeologiczną, prezentującą obiekty z X-XII wieku świadczące o kontaktach Prusów z chrześcijanami, czego dowodem są enkolpiony i krzyże relikwiarzowe z X-XII wieku z terenu Moraw, Śląska i Rusi Kijowskiej, okucia pochew mieczy z wyobrażeniem ukrzyżowania z X-XI wieku z terenu Gotlandii czy miecz z Nadrenii z X-XI wieku z inskrypcją AMEN. W tej części wystawy wyeksponowane są również najwcześniejsze zabytki kultury materialnej, świadczące o następującej już chrystianizacji (zapinki typu AVE MARIA z XIII-XIV wieku z terenu Prus i ich naśladownictwa) oraz koegzystencji dawnych wierzeń z nową religią (np. amulety z pazurami niedźwiedzi z XIV wieku w pruskich grobach chrześcijańskich).

Ekspozycja będzie czynna do30 września 2016 roku.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie przy współudziale Warmińskiej Kurii Metropolitalnej.
Scenariusz wystawy: Małgorzata Okulicz
Projekt aranżacji plastycznej: Małgorzata Okulicz
Realizacja projektu plastycznego: Renata Wielgan z zespołem


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.