Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MC/d. | 2016-09-16 18:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Maszyna szyfrująca Enigma „gwiazdą” wystawy w OPNT

Olsztyn24
Oryginalną Enigmę można było oglądać tylko dzisiaj (fot. MC - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto dzisiaj (16.09) wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą poświęcono polskim naukowcom i matematykom pracującym nad rozszyfrowaniem działania Enigmy - maszyny szyfrującej, wykorzystywanej podczas II wojny światowej przez nazistów do szyfrowania przesyłanych rozkazów i depesz.

Pierwsze sukcesy przyszły w 1932 roku, głównie dzięki trzem Polakom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu oraz Henrykowi Żygalskiemu. Historycy, którzy usiłują oszacować wpływ złamania szyfru Enigmy na losy wojny twierdzą, że wyczyn trójki młodych polskich deszyfrantów skrócił ją o około trzy lata.

Maszyna ta była ciągle udoskonalana i unowocześniana. W OPNT przy okazji dzisiejszego wernisażu można było obejrzeć tylko przez kilka godzin słynną Enigmę z trzema wirnikami (sprowadzoną z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu), czyli jedną z pierwszych jakie powstały. Wystawę natomiast można oglądać do 11 listopada.
R E K L A M A
banner
Na ekspozycję składają się dwadzieścia trzy tablice, na których zaprezentowano historię kryptologii oraz rolę maszyny szyfrującej, jaką odegrała ona w dwóch wojnach światowych.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl