Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-10-16 11:37 | Rozmiar tekstu: A A A

60 lat SSK „Pojezierze” świętowano w Olsztynie

Olsztyn24
Obchody rozpoczęto odsłonięciem tablicy pamiątkowej przy wejściu do olsztyńskiej siedziby stowarzyszena | Więcej zdjęć »
60 lat działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” świętowano wczoraj (15.10) w Olsztynie. Członkowie stowarzyszenia wraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie zaprosili do Starego Ratusza WBP na uroczyste obchody pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Obchody rozpoczęto od odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy wejściu do siedziby stowarzyszenia, mieszczącej się na Starym Mieście w Olsztynie w tzw. Baszcie. Następnie zaś goście stowarzyszenia udali się do Starego Ratusza WBP, gdzie odbył się wernisaż okolicznościowej wystawy „60 lat Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze” i miało miejsce wystąpienie dr. Jerzego Sikorskiego „Pojezierze w 60. rocznicę”.

Jak przy okazji takich uroczystości zwykle bywa, nie zabrakło kwiatów, życzeń, prezentów i deklaracji współpracy. Złożyli je m.in. wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk (uczestnicząca w odsłonięciu tablicy), wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Agnieszka Kołodyńska i burmistrz Barczewa Lech Nitkowski. Członków stowarzyszenia wspiera również dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Andrzej Marcinkiewicz. 
R E K L A M A
banner
Świętowanie jubileuszu zakończono koncertem działającego w ramach stowarzyszenia chóru Collegium Baccalarum w kościele ewangelicko-augsburskim na Starym Mieście. 

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” powstało w 1956 roku. Od początku swej działalności miało zająć się „kulturalną i gospodarczą aktywizacją regionu” oraz nieść pomoc i opiekę polskiej ludności miejscowej.

Z działalnością stowarzyszenia kojarzą się istotne dla regionu periodyki „Warmia i Mazury” oraz ogólnopolski tygodnik „Panorama Północy”. Ważną formą działalności „Pojezierza” pozostaje do dziś patronat nad twórczością nieprofesjonalną w dziedzinie kultury, ale sprawuje ono też opiekę nad chórem Collegium Baccalarum.

Stowarzyszenie posiada wiele autonomicznie działających oddziałów w regionie, wśród nich oddział w Dobrym Mieście z siedzibą w okazałej baszcie gotyckiej oraz oddział w Barczewie, prowadzący działalność kulturalną w zabytkowej synagodze, będącej własnością stowarzyszenia. Zarząd Główny mieści się w Olsztynie w tzw. Baszcie, we własnej siedzibie, gdzie znajduje się także galeria sztuki im. Hieronima Skurpskiego.

Od lat stowarzyszeniu przyświeca ten sam cel: dbałość o dorobek społeczny i kulturalny pokoleń, którym zawdzięczamy tożsamość.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Marek Książek / 2016-10-20 10:29
No to uzupełnijmy: Ojcem chrzestnym SSK "Pojezierze" był Henryk Święcicki "Horosz", który 27 listopada 1956 r. postanowił utworzyć stowarzyszenie wraz z innymi dziennikarzami pisma "Warmia i Mazury" (m.in. Bohdanem Kurowskim, Stanisławem Sawickim, Henrykiem Panasem i Andrzejem Wakarem) oraz takimi twórcami, animatorami kultury i działaczami jak Władysław Ogrodziński, Hieronim Skurpski, Walter Późny, Gerard Skok i Bogdan Wilamowski. Cel był szczytny (aktywizacja kulturalna i gospodarcza regionu), ale pierwszym wyzwaniem stało się uruchomienie "Panoramy Północy", która zaczęła ukazywać się od sierpnia 1957 r. w nakładzie 30 tys. egz. Co ważniejsze, pod względem graficznym przypominała kolorowy tygodnik z Katowic - "Panoramę". Wkrótce nakład "PP" podskoczył do 130 tys. egz. i przynosił ogromne dochody, które "Pojezierze" przeznaczyło m.in. na utrzymanie trzech zamków średniowiecznych: w Giżycku, Reszlu i Lidzbarku Warmińskim. Co więcej, SSK utworzyło dział wydawniczy (potem Wydawnictwo "Pojezierze") oraz wzięło na swój garnuszek upadający dwutygodnik "Warmia i Mazury", zainicjowało też utworzenie Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego. Powodzenie "Panoramy Północy" stało się jednak solą w oku decydentów i w końcu została przejęta przez partyjny koncern RSW "Prasa - Książka - 'Ruch", który wydawał pismo do stanu wojennego (potem nie zostało reaktywowane). Tym samym "Pojezierze" straciło potężne źródło dochodu. Warto dodać, że sekretarzem Zarządu Głównego SSK i kierującym działem wydawniczym był Henryk Panas, biografia którego ukaże się jeszcze w tym roku.
~allensteiner / 2016-10-17 21:08
Z powyższego tekstu dowiedziałem się, kto wygłosił, kto odsłonił, kto złożył itp. Dobrze, że napisano choć, że Stowarzyszenie powstało w 1956 roku. Kto do jego powstania się przyłożył? - To przecież najmniej ważne! Trzeba z żywymi naprzód iść - pisał Wieszcz.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „60 lat Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze”

15-10-2016

image galeria
60-lecie SSK Pojezierze

15-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl