Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-10-24 11:37 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL: Ten budżet to budżet „państwa w ruinie”

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji prasowej PSL | Więcej zdjęć »
Przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez rząd PiS projekt budżetu państwa na 2017 roku bardzo nie podoba się działaczom Polskiego Stronnictwa Ludowego na Warmii i Mazurach. Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok skrytykowali dzisiaj (24.10) na konferencji prasowej w Olsztynie posłanka i wiceprezes PSL Urszula Pasławska oraz marszałek województwa i prezes PSL na Warmii i Mazurach Gustaw Marek Brzezin.

- Wydaje się, że zapowiedzi z kampanii wyborczej, dotyczące państwa w ruinie, właśnie się ziszczają - powiedziała Urszula Pasławska. - Budżet, według większości ekspertów, jest budżetem nierealnym, opartym na fikcyjnych wskaźnikach dotyczących chociażby PKB, który wg założeń rządu ma wzrosnąć o 3,6%. Ten wskaźnik jest „wzięty z gwiazd”. Bank Światowy daje nam maksymalnie 3,2% wzrostu PKB, natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy - 3,1%. Tak samo wskaźniki dotyczące inflacji są bardzo nierzetelnie przygotowane. Dzisiaj mamy deflację -0,5%, zaś wskaźnik inflacji został oszacowany na poziomie 1,3%.

W budżecie państwa na 2017 rok zaplanowano dochody w wysokości 326 mld zł. Deficyt ma wynieść 59,4 mld zł. Dług publiczny pod koniec 2017 roku sięgnie 1 bln 21 mld zł.

- W wystąpieniu wicepremiera Morawieckiego usłyszeliśmy, że nie jest to budżet wskaźnikowy, że on nie jest ministrem finansów dla wskaźników, tylko dla ludzi - powiedziała Pasławska. - Na takie stwierdzenie mógł sobie minister Morawiecki pozwolić co najwyżej jako magister historii (Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim - przyp. red.), bo ekonomista czegoś takiego takiego by nie powiedział. Postawienie sprawy w ten sposób jest nieodpowiedzialne, wręcz niedopuszczalne w tak ważnej sprawie, jaką jest bezpieczeństwo finansów publicznych Polski.
R E K L A M A
banner
Zdaniem PSL, plan przyszłorocznych dochodów i wydatków państwa twórcy oparli w zbyt optymistyczny sposób na przypływie zysków z podatków w warunkach dobrej konkiunktury gospodarczej. Projekt budżetu na 2017 rok zakłada wzrost przychodów z podatku CIT o prawie 30 mld zł, z podatku VAT do 143 mld zł, a z akcyzy do 69 mld zł.

- Naszym zdaniem te założenia są zdecydowanie na wyrost i ze sporą dozą prawdopodobieństwa już dziś można podważyć ich realność - mówiła Urszula Pasławska. - Po pierwsze, nawet niewielkie wahania gospodarki światowej szybko mogą przełożyć się na obniżenie konsumpcji w Polsce, a tym samym na spadek wpływów z podatków. Po drugie, nadmierna obciążanie dodatkowymi kosztami fiskalnymi przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, spowoduje upadek części firm lub przerejestrowanie ich za granicę i płacenie tam podatków.

W ocenie uczestników dzisiejszej konferencji prasowej, również zbyt optymistyczne są założenia dotyczące wzrostu gospodarczego na poziomie 3,6%. Uczyniono tak dlatego, żeby rząd PiS mógł sfinansować kosztowne obietnice wyborcze, przede wszystkim program 500+ i obniżenie wieku emerytalnego. Oczywistym dla działaczy PSL jest, że w przypadku nieosiągnięcia zaplanowanych dochodów, rząd nie obetnie wydatków na te obietnice, lecz zwiększy deficyt finansów publicznych.

- To jest już prosta droga do katastrofy finansowej, powielenie modelu greckiego - podsumowała Urszula Pasławska.

Podczas konferencji liderzy PSL pochwalili się też sukcesem członka swojej partii - wójta Gminy Kurzętnik, Wojciecha Dereszewskiego. Gmina Kurzętnik otrzymała Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju za nowatorską politykę społeczną realizowaną przez lokalne programy wsparcia rodzin z dziećmi: „Działki za pół ceny” oraz „Gminny Program Mieszkaniowy”. Więcej o tej nagrodzie w naszej wideorelacji z konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~allensteiner / 2016-10-25 21:43
Od wielu lat każdy kolejny rząd z kieszeni każdego obywatela (włącznie z niemowlętami) wydaje co roku prawie tysiąc złotych na odsetki od zadłużenia. I żaden nie potrafi tej kwoty zmniejszyć. A przecież trzeba też myśleć o spłacie samego zadłużenia.
~tokyo / 2016-10-25 17:22
Budżet był ostrożny? I zapewne grzeczny? Poparcie dla PiS rośnie, Polska idzie jak burza do przodu. Znowu wartości katolickie są istotne. Aż chce się żyć,.
~olo / 2016-10-24 19:21
Dobrze że krytykuje, bo grozi nam katastrofa, budżet w poprzednich latach był ostrozny.
~ja / 2016-10-24 18:55
A to dobre, znowu poseł Urszula krytykuje. Szopa.
~123 / 2016-10-24 14:15
PSL sobie, życie sobie http://www.polskatimes.pl/fakty/polityka/a/sondaz-polska-press-grupy-gorsze-notowania-pis-po-przed-nowoczesna-sld-nad-progiem-wyborczym,10764404/
~abc / 2016-10-24 12:23
i kto to mówi?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa działaczy PSL [24.10.2016]

»

24-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.