Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Grażyna Prusińska. | 2016-11-08 13:59 | Rozmiar tekstu: A A A

„Zachęta do sztuki” ze Zbigniewem Liberą

Olsztyn24
Zbigniew Libera (fot. archiwum MWiM)
We wtorek (15.11) gościem spotkania z cyklu „Zachęta do sztuki” będzie Zbigniew Libera. Na spotkanie z artystą w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku zapraszają Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Muzeum Warmii i Mazur. 

Zbigniew Libera to czołowy artysta nurtu sztuki krytycznej. Charyzmatyczny, bezkompromisowy. Autor obiektów, instalacji, filmów wideo, wideo instalacji, fotografii, scenografii teatralnej, filmu fabularnego „Walser”. W latach 1980-1986 związany z twórcami łódzkiego „Strychu” i „Kultury Zrzuty”. Był członkiem środowisk i uczestnikiem przedsięwzięć sztuki niezależnej w Polsce w latach 80. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media.

Na spotkaniu artysta podejmie między innymi temat związany z niezależnością kultury i coraz bardziej widocznym protektoratem państwa nad tą dziedziną. Czy obecna sytuacja może mieć wpływ na pojawienie się nowych zjawisk, które po latach będą definiowały swój czas, tak jak sztuka krytyczna lata 90, a 80. malarstwo nurtu nowej ekspresji, artystów związanych z formacjami Gruppa czy Luxus? Czy można obawiać się zagrożenia autonomii sztuki, autonomii artysty?
R E K L A M A
banner
Już 10 lat minęło odkąd spotykamy się w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku w ramach cyklu „Zachęta do sztuki”. Naszymi gośćmi były historyczki sztuki, kuratorki głośnych wystaw m.in. Hanna Wróblewska, Anda Rottenberg, Bożena Czubak, Ewa Gładkowska oraz artyści, których prace tworzą kolekcję olsztyńskiej Zachęty (tu lista jest nieskończenie długa). Ten rodzaj poznania najnowszej sztuki, poprzez kontakt z twórcami i kreatorami polskiej sceny artystycznej, wydaje się niezmiernie ważny, bo wybory, postawy, rodzaj wrażliwości w reakcji na rzeczywistość poznajemy patrząc i słuchając.

Spotkanie ze Zbigniewem Liberą odbędzie się we wtorek, 15 listopada, o godz. 18 w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku. Wstęp wolny.

Grażyna Prusińska

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.