Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email MBM | 2016-12-07 15:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowy system zarządzania kolejką w starostwie

Olsztyn24
Nowy system zarządzania kolejką w olsztyńskim Starostwie Powiatowym (fot. SP) | Więcej zdjęć »
Od tygodnia w olsztyńskim starostwie działa nowy system zarządzający kolejkami. Najpierw specjalne terminale stanęły w korytarzach Wydziałów Komunikacji i Geodezji, wkrótce zostanie uruchomiona funkcjonalność rezerwacji kolejki przez Internet.

Dla urzędu nie jest to pierwszy system zarządzania kolejką, poprzedni był już jednak przestarzały.

– System, który został uruchomiony w Wydziale Komunikacji w 2007 r., był już mocno awaryjny z uwagi na brak kompatybilności starej technologii z funkcjonalnością nowych przeglądarek. Jego naprawa byłaby bardzo droga, dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w nowe urządzenia. Koszt wyniósł 43 tys. zł – tłumaczy starosta Małgorzata Chyziak.
R E K L A M A
banner
Dla Wydziału Geodezji taki sposób zarządzania kolejką to nowość.

– Po uruchomieniu projektu e-mapa ilość spraw załatwianych osobiście bardzo zmalała, bo możemy przesyłać mapy numeryczne, jednak w dalszym ciągu część pracy odbywa się na dokumencie fizycznie drukowanym. Tygodniowo obsługujemy około 250 osób. System kolejkowy ułatwia nam zachowanie porządku pracy, a przez to szybszą i bezproblemową obsługę klienta. Możemy dopasować się do potrzeb interesanta już na poziomie wyboru kategorii sprawy w automacie biletowym – opowiada Anna Kowalewska, geodeta powiatowy.

Z uruchomionego systemu cieszy się też dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu.

– Wielu klientów pyta o sposób umówienia się na załatwienie sprawy w urzędzie przez Internet. Nowy system da taką możliwość. Plusem jest to, że na stronie administracyjnej możemy kontrolować czas, jaki urzędnik poświęca na obsługę klientów, a tych w ciągu tygodnia jest prawie tysiąc – podsumowuje Zbigniew Wasieczko.

Korzystanie z nowych terminali jest proste.

– Wystarczy wybrać na ekranie rodzaj sprawy do załatwienia, odebrać wydruk z numerem i czekać na swoją kolej. System jest przyjazny osobom niedowidzącym, ponieważ w momencie zmiany numeru w kolejce, informacja jest podawana przez głośniki. Z kolei funkcjonalność internetowa pozwoli umówić się na wizytę w starostwie na dogodną dla klienta godzinę i dzień, nawet do 1 miesiąca w przód. Odnośniki do strony pozwalającej zarezerwować konkretny termin będą umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Powiatu Olsztyńskiego jeszcze w grudniu bieżącego roku – mówi informatyk Zbigniew Monkiewicz, wdrażający system w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.