Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-12-08 15:08 | Rozmiar tekstu: A A A
Modernizacja linii kolejowych na Warmii i Mazurach

Polskie Linie Kolejowe chwalą się

Olsztyn24
Konferencję prasową zorganizowano na peronie nr 3 przystanku Olsztyn Zachodni | Więcej zdjęć »
Zmodernizowany w 2015 roku peron nr 3 na przystanku kolejowym Olsztyn Zachodni wybrali kolejarze z Polskich Linii Kolejowych na miejsce spotkania z olsztyńskimi dziennikarzami, by poinformować o prowadzonych i planowanych przez spółkę pracach modernizacyjnych linii kolejowych na Warmii i Mazurach, a w szczególności linii nr 353, która łączy Kujawy i Warmię. Miejsce spotkania prasowego wybrano nieprzypadkowo - na przystanku Olsztyn Zachodni trwają bowiem prace modernizacyjne peronu nr 2, zaś w pobliżu znajdują się zabytkowe mosty kolejowe, których modernizacja i konserwacja zakończyła się w listopadzie tego roku.

- W październiku rozpoczęły się prace modernizacyjne linii kolejowej pomiędzy Ostrowitem a Jamielnikiem (przy zachodniej granicy województwa warmińsko-mazurskiego - przyp. red.), będziemy modernizować 33 kilometry torów, 16 przejazdów kolejowo-drogowych, w tym cztery w pobliżu Olsztyna, pomiędzy Starymi Jabłonkami a Olsztynem - powiedziała Ewa Symonowicz-Ginter z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. - Będziemy wymieniać urządzenia sterowania ruchem kolejowym, rogatki, będziemy modernizować 10 obiektów inżynieryjnych na trasie. Głównym celem modernizacji jest dostosowanie infrastruktury do prędkości 120 km/h. Szacujemy, że po modernizacji linii czas przejazdu pociągu pomiędzy Iławą a Olsztynem skróci się o 6 minut.

Obecnie pociągi na niezmodernizowanym odcinku torów pomiędzy Jabłonowem Pomorskim a Olsztynem mogą poruszać się maksymalnie z prędkością 100 km/h.
R E K L A M A
banner
Gruntowną modernizację przejdą też perony na przystanku Olsztyn Zachodni. W grudniu 2015 roku oddano do użytku odnowiony peron nr 3, niebawem ma zakończyć się modernizacja peronu nr 2. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na zmiany na peronie nr 1.

- Na modernizację peronu nr 1 będziemy musieli poczekać dwa lata, kiedy będzie modernizowana linia kolejowa z Olsztyna do Działdowa - wyjaśnia Andrzej Puzewicz zastępca dyrektora ds. technicznych PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie.

Wszystkie modernizowane obecnie przez PLK perony kolejowe mają wysokość 76 centymetrów, licząc od główki szyny, po to, by łatwiej było wsiadać i wysiadać z pociągów. Na peronach układana jest nawierzchnia antypoślizgowa. Perony dostosowywane są też do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powody do zadowolenia powinni też mieć mieszkańcy Naterek. Stacja kolejowa w tej miejscowości zostanie bowiem całkowicie przebudowana.

Prace modernizacyjne linii kolejowej nr 353 pomiędzy Jabłonowem Pomorskim a Olsztynem powinny zakończyć się we wrześniu 2017 roku. Ich koszt szacuje się na 50 mln złotych.

Kolejarze pochwalili się też dzisiaj efektami remontów i konserwacji zabytkowych mostów kolejowych nad Łyną, z których starszy (północny) został wybudowany w 1872 roku, a młodszy (południowy) w 1893 roku. Z dokumentacji PLK wynika, że ostatnie prace remontowe na tych mostach prowadzone były w 1965 roku. Most północny PLK wyremontowało i zakonserwowało w ubiegłym roku. W tym roku podobne prace przeprowadzono na moście południowym. Prace trwały dwa miesiące i kosztowały 2 651 tys złotych.

Oba mosty wyglądają teraz pięknie, ale ich urody nie można podziwiać w całej okazałości. Zabytkowe obiekty obrosły drzewami i krzewami samosiejkami, których tzw. ekolodzy bronią „jak niepodległości” nie pozwalając odsłonić całej krasy jednego z najciekawszych zabytków Olsztyna.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa PKP PLK ws. modernizacji linii kolejowych na Warmii i Mazurach

»

08-12-2016

image
Wypowiedź Andrzeja Puzewicza - zastępcy dyrektora PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Olsztynie

»

08-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.