Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-12-08 21:40 | Rozmiar tekstu: A A A

„Ósme drzwi Pustki” - otwarte!

Olsztyn24
Wernisaż wystawy w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W olsztyńskim BWA Galerii Sztuki otwarto dzisiaj (8.12) ostatnią w tym roku wystawę. Jej tytuł brzmi dość tajemniczo: „Ósme drzwi Pustki”, a filozofia odwołuje się do duchowego rozwoju osiąganego przez medytację, dotykając pojęć związanych ze światopoglądem buddyjskim, którego jednym z podstawowych pojęć jest Pustka.

- Tą wystawą spełniam swoje marzenie, bo o podobnej prezentacji, o zaproszeniu tych artystów, o skonstruowaniu takiej przestrzeni myślałam od co najmniej pięciu lat - mówiła Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA, a zarazem kurator wystawy. - Więc ogromnie się cieszę, że artyści przyjęli moje zaproszenie, że pożyczyli prace na wystawę, i że przyjechali na wernisaż.

Autorami prac składających się na wystawę są Sławomir Brzoska, Joanna Imielska, Kaji Kamoji, Arkadiusz Sylwestrowicz i Iza Tarasiewicz. Na wernisaż nie dojechała jedynie Iza Tarasiewicz.
R E K L A M A
banner
- Wszystkich artystów łączy język w jakim się wypowiadają. W większości są to artyści wypowiadający się w języku abstrakcji, języku, który w sposób najpełniejszy określa tę sferę, która w sposób najprostszy i bezpośredni kieruje nas do myślenia o rzeczach podstawowych, o naszej rzeczywistości materialnej i być może najpełniej mówi o transcendencji i o sferach metafizycznych - mówiła dyrektor Bojarska-Waszczuk podczas wernisażu. - Druga rzecz, która wydawała mi się bardzo interesująca, szalenie mi bliska, to aspekt medytacyjności. Po pierwsze - w pracy artystów, po drugie - w efektach pracy, bowiem każdy z tych efektów mógłby być obiektem do ćwiczeń medytacyjnych.

Sławomir Brzoska (ur. 1967) na Górnym Śląsku). Studiował w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie (1991–1995). Dyplom uzyskał z rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. Jest kierownikiem 9. Pracowni Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z którym jest związany od 1997 r., oraz Pracowni Działań Przestrzennych w Katedrze Intermediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (od 2012 r.). Jest profesor zwyczajnym. Zorganizował ponad 60 wystaw indywidualnych, uczestniczył także w ponad 130. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Realizował performanse i akcje artystyczne na kilku kontynentach. Zajmuje się rzeźbą, sztuką instalacji, wideo, landartem oraz performansem.

Joanna Imielska
pochodzi z Bydgoszczy. W latach 1983-88 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 r. pracuje w poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 2013 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. Od 1994 r. prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej. W latach 2002–2008 była prodziekanem, w 2008–2016 dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1990-91 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Kultury (w 2005 r.). Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.

Koji Kamoji jest urodzonym w 1935 r. w Tokio Japończykiem. Mieszka w Polsce od 1959 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio (dyplom w 1958 r.) u profesorów Saburo Aso i Takeo Yamaguchi. Po przyjeździe do Polski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Otrzymał dyplom w 1966 r. w pracowni profesora Artura Nachta-Samborskiego. Jest autor instalacji, obiektów, akcji performatywnych. Uprawia malarstwo i rysunek. Od 1967 r. współpracuje z Galerią Foksal. Jest laureat Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida w 1975 r. W 2016 r. został laureatem Nagrody im. J. Cybisa przyznanej za 2015 r., za całokształt twórczości, najważniejszego polskiego wyróżnienia w dziedzinie sztuk plastycznych. Charakterystyczną cechą prac artysty jest minimalizm formy, który swoją lapidarnością i skrótowością przywołuje na myśl japońskie haiku. Bardzo ważną rolę w jego sztuce odgrywają elementy natury i jej symbolika. Artysta wykorzystuje bardzo często materiały naturalne jak kamienie, drewno, piasek. Jego działania artystyczne zakotwiczone w sztuce site-specific, tworzone są z myślą o funkcjonowaniu w określonym miejscu. Nie bez znaczenia jest też kontekst, w jakim są prezentowane. Charakterystycznym i często używanym przez niego słowem jest „skupienie”, które dla tego artysty stanowi klucz do rozumienia świata. Jego prace związane są szczególnie mocno z filozofią zen. Odwołując się do tej tradycji Kamoji nadaje swojej działalności głębszy, duchowy wymiar, przekształcając ją w doświadczenie kontemplacyjne.

Arkadiusz Sylwestrowicz
urodził się w 1971 r. w Łodzi. Studiował na ASP w Gdańsku. Obecnie prowadzi pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa w ASP w Gdańsku. Jest malarzem i rzeźbiarzem, ale także twórcą instalacji artystycznych i filmów. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach państwowych: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym Pałac Opatów w Gdańsku, Caja Negra, Santiago de Chile.

Iza Tarasewicz pochodzi z Białegostoku (ur. 1981). Ukończyła Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2008 r. Należała do poznańskiej grupy Penerstwo. Zajmuje się rzeźbą, instalacją oraz działaniami performatywnymi. Tworzy rysunki i fotografie. Praktyka artystyczna Tarasewicz polega na interpretacji, gromadzeniu, dekonstrukcji i reorganizacji rzeczy materialnych, systemów społecznych, historycznych oraz ideologicznych. Artystka testuje i przetwarza proste materiały, często łączy podstawowe tworzywa takie, jak: glina, gips, beton, stal, szkło, asfalt, plastelina, popiół, a także materię organiczną - tłuszcz zwierzęcy, skóra, futro, jelita, włókna roślinne, pył roślinny.  W 2015 roku została laureatką „Nagrody Deutsche Bank – Spojrzenia”, której organizatorem jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.
 
Wystawę „Ósme drzwi Pustki” będzie można oglądać w Olsztynie do końca stycznia przyszłego roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Wernisaż wystawy zbiorowej „Ósme drzwi Pustki” w BWA w Olsztynie

»

08-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.