Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-12-09 15:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Takiego filmu jeszcze nie było

Olsztyn24
Dyrektorzy OPiOA oraz RDLP podpisują porozumienie o współpracy | Więcej zdjęć »
Od stycznia przyszłego roku w repertuarze filmowych pokazów na kopule  Olsztyńskiego Planetarium znajdzie się nowa pozycja - zrealizowane w technologii fulldome 22-minutowe poetyckie widowisko zatytułowane „Zobaczyć Niedostrzegalne”. Dzisiaj (9.12) w planetarium zaprezentowano film po raz pierwszy.

„Zobaczyć niedostrzegalne” to film, którego technika realizacji została zaprojektowana i wdrożona przez Adama Smoczyńskiego i Alana Pyrczaka ze Studia Ruchome Obrazki, do którego muzykę napisał Marcin Wawruk. Film został nagrany metodą poklatkową w lasach Nadleśnictwa Miłomłyn. Nagrania powstawały na specjalnie skonstruowanych wózkach, szynach i dźwigach unoszących kamery do góry. Materiał filmowy był zbierany przez wiele miesięcy, o różnych porach roku, dnia i nocy. Łącznie przez dwa lata powstało wykonano setki tysięcy klatek filmu pokazujących drzewa w lesie i las.

Realizację tego unikatowego na świecie filmu wsparły m.in.: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
- Włączyliśmy się w ten projekt z wielu powodów - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA w Olsztynie. - Po pierwsze, dlatego, że takiego filmu jeszcze nie było, więc nasze planetarium miało okazję zaistnieć w nowej dziedzinie, takiej przyrodniczej i do tego jeszcze regionalnej, dziejącej się tuż za naszym progiem. Po drugie - w rozmowach dotyczących dzisiejszego pokazu w planetarium pojawiła się szersza idea, idea wykorzystania zarówno planetarium, jak i mobilnego astrolabium do promocji przyrody wśród młodzieży  - i tej przyrody ożywionej, która nas otacza, jak i tej, która otacza całą „Planetę Las” i Wszechświat.

Skutkiem wspomnianych przez dyrektora Szubiakowskiego rozmów było m.in. podpisanie dzisiaj po seansie filmowym porozumienia pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie a Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

- To porozumienie dotyczy zarówno nowych produkcji filmowych, które będziemy mogli pokazywać tutaj w planetarium, a które będą poświęcone różnym aspektom eksploatacji przyrody, jak również działań edukacyjnych prowadzonych zarówno w planetarium, jak i na miejscu, w lesie - wyjaśnia Jacek Szubiakowski. - Chcemy w lesie pokazywać niebo, kontemplować tam przyrodę, która nas otacza, ale także to, co jest ponad nami. Chcemy więc pokazywać nocne niebo z dala od świateł miejskich, od zanieczyszczenia obserwacji światłem. Myślę, że takie spojrzenie na niebo może u młodego człowieka wywołać uczucie zachwytu, fascynacji, które później zaowocuje pozytywnym nastawieniem do zdobywania wiedzy.

Więcej o dzisiejszym prapremierowym pokazie w Olsztyńskim Planetarium w materiałach multimedialnych dołączonych do niniejszego tekstu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Prapremierowy pokaz filmu „Zobaczyć niedostrzegalne”

»

09-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.