Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr/D. | 2016-12-10 15:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Finał XI regionalnego konkursu kulinarnego w ZSGS

Olsztyn24
Otwarcie regionalnego konkursu kulinarnego w ZSGS | Więcej zdjęć »
Regionalny finał konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy“ odbył się dzisiaj (10.12) w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych przy ul. Wyszyńskiego w Olsztynie. Konkurs odbywał się już po raz jedenasty.

Celem konkursu jest zebranie unikatowych przepisów kulinarnych z obszarów wiejskich  województwa warmińsko-mazurskiego, opublikowanie ich w broszurze „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” oraz promocja jedynych w swoim rodzaju produktów i potraw, specyficznych dla dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.

Do konkursu zostali zakwalifikowani wyłącznie zdobywcy pierwszych miejsc w finałach subregionalnych, czyli 35 produktów oraz 7 potraw, m.in. polędwica wędzona w rozmarynie, półtuszki śledziowe, ser długodojrzewający, miód mniszkowy, konfitura z dzikiej róży, chleb pszennożytni, wiejski sękacz, plince z pomoćką, wędzona pierś kaczki w sosie z owoców leśnych na kaszotto z borowikami, kołudny z regionalnej jagnięciny rasy Skudee zapiekane w średniowiecznych skorupach w towarzystwie zasmażanej kapusty.
R E K L A M A
banner
Jurorzy oceniali wystawione produkty i potrawy w dwóch kategoriach: produkt regionalny i potrawa regionalna.

Organizatorami przedsięwzięcia byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olsztyn.

Wyniki konkursu:

» Kategoria „Potrawa regionalna” (zgłoszono 7 potraw)

- podkategoria „Potrawy (przedsiębiorstwa i szkoły)”

I miejsce - IS Services Dwór Kaliszki (Kaliszki k. Piałej Piskiej) za kaczkę nadziewaną grzybami z kaszą i czerwoną duszoną kapustą z czarną porzeczką i karmelizowaną gruszką

II miejsce - Gościniec Ryński Młyn (Ryn) za sielawę prosto z jeziora z sosem koperkowym w podpiwku

III miejsce - Restauracja Łabędzi Ostrów (Piękna Góra k. Giżycka) za plince z pomoćką.

- podkategoria „Potrawy (osoby fizyczne)”

I miejsce - Gospodarstwo rolne „Ciche wody” Anna i Wojciech Oczkowscy (Wężówko k. Budr) za  kołduny litewskie z regionalnej jagnięciny rasy Skudee zapiekane w średniowiecznych skorupach w towarzystwie zasmażanej kapusty

II miejsce Krystyna Gaj (Tolkmicko) za sandacza na plackach dyniowych.

» Kategoria „Produkt regionalny” (zgłoszono 34 produkty)

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - produkty i przetwory mięsne”

I miejsce - Agroturystyka Trzy Świerki Sława Tarasiewicz (Galwiecie k. Gołdapi) za smalec „niedźwiedzi”

I miejsce (Puchar Marszałka Województwa) - Zakład Wędliniarski Flis-Pol Jarosław Flis za polędwicę wędzoną w rozmarynie

II miejsce ex aequo - Zakład Przetwórstwa Mięsnego (Gołogóra k. Świątek) za kiełbasę kasztelana

III miejsce - Polska Akademia Nauk Dom Pracy Twórczej (Wierzba k. Rucianego-Nidy) za wierzbiański pasztet z żurawiny.

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - produkty i przetwory z ryb”

- I miejsce - nie przyznano

- II miejsce - Bar Restauracyjny Karczma Jagienka (Burgdąg k. Jedwabna) za klopsiki rybne z pstrąga

- III miejsce - Danuta Bondarenko (Tolkmicko) za półtuszki śledziowe

- III miejsce ex aequo - Wiesława Sołtysiak Klub Gosposia przy OSP w Tolkmicku za w warzywach skąpanego zalewowego łososia marynowanego.

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - produkty i przetwory mleczarskie”

- I miejsce - Zajazd Tusinek Grzegorz Winiarek (Rozogi k. Szczytna) za ser kozi Fetusiek

- II miejsce - Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku za ser długodojrzewający

- III miejsce - Małgorzata Szmigiel za ser Gosi.

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - miody”

- I miejsce - Ewa Kalejta (Olecko) za miód pszczeli mniszkowy

- II miejsce - Gospodarstwo Pasieczne Miody Wileńskich (Rogity k. Braniewa) za miód gryczany

- III miejsce - Kazimierz Szymański (Jesionowiec k. Wielbarka) za miód z ekologicznego głogu.

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami - przetwory owocowe i warzywne (w tym grzyby i przetwory z grzybami oraz napoje bezalkoholowe)”

- I miejsce - Lucyna Goik (Łysogóra k. Dubeninek) za konfiturę z dzikiej róży

- II miejsce - Danuta Bondarenko (Tolkmicko) za wigilijny przysmak kapustkę z grzybami

- III miejsce - Agroturystyka Trzy Świerki Sława Trasiewicz (Galwiecie k. Gołdapi) za zimową herbatkę Romnicką.

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami - produkty zbożowe, w tym chleby”

I miejsce (Puchar Marszałka Województwa) - Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, Piekarnia Dźwierzuty za chleb żytnio-orkiszowy z kminkiem

II miejsce - KGW w Jakubowie Kisielickim za chleb pszenno-żytni

II miejsce ex aequo - Hanna Modzelewska za chleb Hani

- podkategoria „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami - produkty cukiernicze, w tym ciasta i ciasteczka”

I miejsce - Alicja Kossakowska (Kowale Oleckie) za wiejski sękacz

II miejsce - Barbara Skąpska (Prostki) za placek marchewkowy

III miejsce - Jolanta Bernatek, KGW Jędrychowo za szarlotkę.

- podkategoria „Regionalne napoje alkoholowe”

I miejsce (Puchar Marszałka Województwa) - Robert Kilijański (Dźwierzuty) za wino gronowe Regent

I miejsce ex aequo - Krystyna Tkaczuk, KGW Kamionek Wielki za nalewkę z kwiatu czarnego bzu

II miejsce - Barbara Chrząszcz za Wiśniową MOC

II miejsce ex aequo - Adela Hornof, Koło Gospodyń Wiejskich (Kamionek Wielki) za agrestówkę.

Więcej o konkursie i nagrodach specjalnych w zapisach wideo, które wkrótce udostępnimy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Finał XI konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” (1)

»

10-12-2016

image
Finał XI konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” (2)

»

10-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl