Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-12-16 17:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowano tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa

Olsztyn24
Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach | Więcej zdjęć »
W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podsumowano dzisiaj (16.12) tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Uroczystość, podczas której m.in. wyróżniono organizatorów wydarzeń tegorocznej edycji EDD, zorganizowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które od dwóch lat koordynuje to przedsięwzięcie w regionie.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu, kraje, w których odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, udostępniają nieodpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

- Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa zapoczątkowana w Europie w latach 90. ubiegłego wieku
- mówi Patryk Kozłowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. - Warmia i Mazury uczestniczą w tej inicjatywie od 13 lat. Każdego roku społeczności lokalne mogą pochwalić się swoim dziedzictwem kulturowym - pokazać zabytki, pomniki historii, organizować spotkania autorskie i podejmować przeróżne inicjatywy promujące dziedzictwo kulturowe. Cieszy nas, że z roku na rok liczba chętnych do organizowania i uczestnictwa w proponowanych w ramach EDD wydarzeniach jest co raz większa.
R E K L A M A
banner
Europejskie Dni Dziedzictwa zwyczajowo odbywają się we wrześniu. W tym roku na Warmii i Mazurach zorganizowano w ich ramach 43 wydarzenia. Pięć z nich zostało zauważonych na forum ogólnopolskim. Ich organizatorzy zostali wyróżnieni podczas ubiegłotygodniowej, ogólnopolskiej gali we Wrocławiu. Dzisiaj specjalne dyplomy trafiły do rąk przedstawicieli tych społeczności. Dyplomy i upominki z rąk wicemarszałek województwa Wioletty Śląskiej-Zyśk otrzymali też przedstawiciele organizatorów wszystkich 43. inicjatyw przeprowadzonych w tym roku na Warmii i Mazurach.

Więcej o gali Europejskich Dni Dziedzictwa w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie na naszych zdjęciach i filmie wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 na Warmii i Mazurach

»

16-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.