Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Urszula Pasławska | 2016-12-16 20:38 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL przeciwko cenzurowaniu mediów w Sejmie

Olsztyn24
Okupacja sejmowej mównicy | Więcej zdjęć »

Dzisiaj (16.12) bardzo gorący dzień w polskim Sejmie. Posłowie opozycji blokują sejmową mównicę i ławy marszałków. Sejm nie może procedować, a miał na dzisiaj ważne zadanie - uchwalenie budżetu państwa na 2017 rok. Wszystko to dzieje się za sprawą zapowiedzi marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ograniczenia dostępu dziennikarzy do posłów i senatorów. Punktem zapalnym „buntu” opozycji było wykluczenie z posiedzenia Sejmu posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby, który wszedł na sejmową mównicę z hasłem w obronie wolnych mediów w Sejmie. W tej sprawie otrzymaliśmy od olsztyńskiej posłanki Urszuli Pasławskiej materiał prasowy, który publikujemy w całości.

Polskie Stronnictwo Ludowe nie zgadza się na cenzurowanie mediów i bezkarne łamanie procedur sejmowych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Uważamy, że dobro życia publicznego wymaga pełnej transparentności, czego warunkiem jest swobodny wstęp dziennikarzy do Sejmu i swoboda wypowiedzi, także w Sejmie. Dlatego razem z innymi partiami opozycyjnymi bierzemy dziś (16.12) udział w symbolicznej manifestacji w obronie wolności słowa w Polsce.   

Prawo do informacji to jedna z elementarnych zasad demokracji, zapisana w polskiej Konstytucji, w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela Organizacji Narodów Zjednoczonych. Państwo, które je zabiera, nie ma prawa nazywać się demokratycznym. Próba cenzurowania mediów to również najwyższe stadium arogancji władzy. Politycy PiS zapominają, że ich pracodawcą nie jest prezes Kaczyński, nawet nie Sejm, ale wyborcy.  Wyborcy - jako pracodawcy! - mają pełne prawo do recenzowania pracy parlamentarzystów, którym zaufali oddając głos w wyborach. Skąd mogą czerpać wiedzę, jak nie z obiektywnych relacji medialnych? Trudno zrozumieć, dlaczego posłowie PiS mają czelność odbierać swoim pracodawcom - jak sami nazywają, "suwerenom" - prawo do obserwowania swoich poczynań.

R E K L A M A
banner
Marek Kuchciński, marszałek Sejmu tłumaczył, że zamknięcie przed dziennikarzami przysłuży się "wizerunkowi Sejmu". Być może politycy PiS wstydzą się swoich kłamstw, niespełnionych obietnic wyborczych, pędu do władzy i pieniędzy. Być może boją się, że wyborcy znów zobaczą marszałka Kuchcińskiego wyłączającego mikrofony posłów opozycji, pijaną panią poseł Kruk, śpiącego ministra Jurgiela albo jedzącą sałatki panią poseł Pawłowicz. Byłoby jednak lepiej, gdyby politycy PiS po prostu nauczyli się szanować swoje słowa, swoje czyny i swoich wyborców.

Blokowanie mównicy przez opozycję, w którym uczestniczą także posłowie PSL, nie było zaplanowaną akcją, lecz spontaniczną reakcją na rażące złamanie procedur sejmowych przez marszałka Marka Kuchcińskiego. Bezpodstawnie wykluczył on z dyskusji posła opozycji Michała Szczerbę tylko dlatego, że wszedł on na mównicę z kartką z napisem "Wolne media w sejmie". Wspólny protest jest solidarną demonstracją w obronie wolności słowa i łamaniu wszelkich zasad demokracji przez polityków PiS.

Rzeczowa dyskusja na argumenty z politykami PiS nie jest niestety możliwa, do nich przemawiają jedynie manifestacje siły obywateli. Prosimy więc Państwa redakcje o wsparcie naszego protestu. Z pewnością rozumiecie Państwo, że kneblowanie mediów i łamanie zasad demokracji prowadzi nas do państwa totalitarnego. Na taką Polskę nie ma naszej zgody.

Urszula Pasławska

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~el-gitaro / 2017-01-11 18:07
Polacy w sondażach pokazują jakim poparciem cieszy się PSL....żadnym. Poniżej progu wyborczego. Siła jaką ma ta partia to praktycznie ZERO. Nie rozumiem tego pajacowania, konferencji prasowych, obrony samorządów (a w rzeczywistości intratnych posad).
~ja / 2016-12-18 23:55
PSL radzę wam nacieszyć się ostatnia kadencja w sejmie.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl