Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2016-12-18 01:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Polsko-rosyjska wigilia w Olsztynie

Olsztyn24
(fot. Robert Niewiński - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Mieszkańców Kaliningradu bardzo interesuje polska tradycja wigilijna. Te dwanaście potraw na stole i cała podniosła atmosfera tego rodzinnego spotkania - mówi Oleg Żyrow, wiceprzewodniczący Regionalnej Organizacji „Kaliningrad - Świnoujście - Olsztyn” zrzeszającej byłych oficerów armii rosyjskiej, którzy kiedyś stacjonowali w polskich miejscowościach, a także ich rodziny.

Emerytowani oficerowie polscy i rosyjscy podtrzymują to niegdysiejsze braterstwo broni, chociaż teraz nasze kraje znalazły się po dwóch stronach politycznej barykady. Od dziesięciu lat organizują wspólnie festiwal piosenki żołnierskiej. Jego kolejne edycje odbywają się w sali koncertowej w Swietłogorsku. Dwukrotnie gościły też w naszym regionie: w amfiteatrze mrągowskim oraz w amfiteatrze Olsztyńskim. Biorą w nich udział zespoły złożone z emerytowanych oficerów, którzy śpiewają pieśni o zabarwieniu patriotycznym. Każda grupa wykonuje trzy utwory - w tym dwie swoje pieśni narodowe oraz jedną w języku sąsiada zza granicy, współorganizatora festiwalu. Zatem grupy rosyjskie śpiewają wtedy po polsku a grupy polskie - po rosyjsku. Symbolem festiwalu są dwie dłonie trzymające się w przyjacielskim uścisku: jedna w barwach flagi rosyjskiej, druga - flagi polskiej.

Oprócz tych koncertów kaliningradzka organizacja prowadzi także prelekcje na temat współczesnej Polski, jej kultury, turystyki oraz historii. - Przyjechaliśmy do was po tradycję - mówi Żyrow. - U nas ludzie nie świętują wigilii rodzinnie. Ot, co najwyżej spotykamy się w restauracji na uroczystej kolacji.
R E K L A M A
banner
Ten kontakt z polską tradycją wigilijną zapewnił kaliningradzkim gościom olsztyński Klub Rowerowy „4R”, ich partner w organizowaniu turystycznych wypraw rowerowych. - To miło spotkać się także bardziej prywatnie, w sensie: nie tylko na szlaku kolejnej rowerowej wyprawy - mówi Dariusz Stecki, prezes Klubu „4R”. Sobotni wieczór spędzili więc w Klubie Akademickim ARTON w Kortowie, świętując Wigilię na sposób polski, dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy.
 

Wśród dwunastki rosyjskich gości jest siedmiu emerytowanych oficerów rosyjskiej armii oraz pięcioro młodych ludzi, zabranych do Polski, żeby mogli zobaczyć kraj o innej tradycji, nie tylko tej wigilijnej. - U was, w Olsztynie, tak samo jak u nas, w Kaliningradzie, mieszkają przybysze z całego kraju - mówi Giennadij Antipin, były nawigator myśliwca szturmowego. - I tak samo spotkały się tu po wojnie nieraz bardzo odmienne tradycje kulturowe. Wam udało się znaleźć jakiś wspólny mianownik i tutejsza społeczność żyje w jakimś wspólnym rytmie. U nas wciąż nie jest to takie proste.

Kaliningradzcy goście przyjechali do Olsztyna w piątek po południu i pierwszą kulturalną atrakcją był koncert olsztyńskiego chóru Cantores Varmienses pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Rosjanie wyszli z przybytku IX Muzy oczarowani klasą tej artystycznej produkcji. Sobotę rozpoczęli od wizyty na Plaży Miejskiej, gdzie kibicowali cotygodniowej kąpieli olsztyńskich morsów, potem odwiedzili Manufakturę Sztuki, gdzie zaopatrzyli się w pamiątki z Olsztyna, a potem Warmiński Jarmark Świąteczny, na którym dziewczyny wygrały dwumetrową choinkę. - Oddałyśmy ją koledze z Klubu „4R”. Zabranie jej do domu byłoby zbyt kłopotliwe - śmieje się Masza, córka Olega Żyrowa, organizatorka całego wyjazdu. Masza planuje także zaprosić mieszkańców Kaliningradu na swój odczyt do Biblioteki Miejskiej, w której pracuje, podczas którego opowie Rosjanom o polskiej tradycji wigilijnej, niezwykle dla nich atrakcyjnym zjawisku kulturowym.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~kazikjolejnik@gmail.com / 2016-12-29 15:58
Dzień później goście z Kaliningradu spotkali się z Klubem 4 R w Redykajnach przy ognisku u Kojrysa. Było pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewy i tańce. Na zakończenie wymiana upominków i wzajemne składanie sobie życzeń z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Szczególne uznanie dla prezesa Klubu 4 R, pana Dariusza Steckiego . Tak trzymać w całym 2017 roku i do miłego spotkania na szlakach rowerowych !
~Kebiz / 2016-12-19 14:42
To fajnie, że niezależnie od bęcwałów politycznych, którzy wyłącznie obrażają się wzajemnie, można po sąsiedzku się spotkać i poznać zwyczaje i tradycje. Słowa pochwały dla inicjatorów takich spotkań.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.