Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2017-01-13 20:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejny Kalendarz Olsztyński udostępniony czytelnikom

Olsztyn24
Od lewej: Władysław Katarzyński i Tomasz Śrutkowski | Więcej zdjęć »
Wypełnione po brzegi publicznością sale kopernikowskie olsztyńskiego zamku były dziś (13.01) miejscem promocji XIX tomu Kalendarza Olsztyńskiego. Tę swoistą encyklopedię Olsztyna wydaje wydawnictwo Wers, a redaktorem jest niezmiennie Tomasz Śrutkowski.

- To już 19. rocznik, a więc przez te lata uzbierało się już parę tysięcy egzemplarzy kalendarza - mówi Tomasz Śrutkowski. - Ja mówię, że już jedno pokolenie uczy się na tym kalendarzu historii i współczesności miasta, bo kalendarz to taka mieszanka wiedzy o Olsztynie. Ta wiedza trafia także za granicę. I to mnie najbardziej mobilizuje, ponieważ kalendarz jedzie do Stanów Zjednoczonych, do Kanady, do Australii, do Niemiec. Otrzymuję telefony od znajomych, z pytaniem kiedy będzie kolejny kalendarz, bo oni już szykują przesyłki do rodzin rozsianych po świecie. Przedtem kalendarz był wydawany w grudniu, więc wysyłali na święta, teraz jest w styczniu, więc wysyłany będzie z noworocznymi życzeniami do dzieci, rodzin, które się rozjechały i jednoczą się dzięki kalendarzowi.

Z zawartości tegorocznej edycji kalendarza Tomasz Śrutkowski zwraca uwagę przede wszystkim na artykuły o „medycynie śpiączkowej”, dzięki której Olsztyn zaistniał w Polsce i na świecie, na artykuł poświęcony 50. rocznicy nagrywania w Olsztynie „Stawki większej niż życie”, także na informacje o ingresie nowego arcybiskupa warmińskiego Józefa Górzyńskiego, jak również na artykuł o 140. rocznicy objawień gietrzwałdzkich.
R E K L A M A
banner
- Dużo w tym roczniku jest o religii, ale Warmia zawsze była święta, zawsze była religijna - tłumaczy Śrutkowski.

Nie tylko w Olsztynie jest wielu kolekcjonerów Kalendarza Olsztyńskiego. Nie wyobrażają sobie by na ich półkach nie stanął kolejny tom tego wydawnictwa.

- Kalendarz Olsztyński warto mieć ze względu na wiedzę, która w nim jest - mówi redaktor Śrutkowski. - We wszystkich edycjach kalendarza swoje artykuły publikowało już kilkuset autorów. Napisali około tysiąca artykułów, które tworzą historię miasta. Właściwie to jest almanach miejski, który powinien już być wydany w jednej książce. Wszystko tu jest. Do mnie dzwonią nauczyciele, bo szukają, na przykład, historii komunikacji. Szukają wiadomości o powstaniu Olsztyna, o Janie z Łajs, o Koperniku w Olsztynie, czy o historii wodociągów. To wszystko jest w kalendarzach.

Nowe wydanie kalendarza można było nabyć na zamku po promocyjnej cenie. Chętnych było wielu. Wydawnictwo Wers przygotowało też wystawę swoich publikacji.

Podczas promocyjnego wydarzenia redaktor Śrutkowski otrzymał okolicznościowy dyplom i medal od prezesa miejskich wodociągów Wiesława Pancera, a jego przyjaciel z podwórka - Władysław Katarzyński odczytał fraszkę własnego autorstwa dedykowaną bohaterowi dzisiejszego wieczoru.

Muzycznie promocyjne spotkanie pięknym śpiewem ubarwił Mazurski Ludowy Zespół Artystyczny Mżawka z Kruklanek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Marek Książek / 2017-01-14 10:55
Jest w "Kalendarzu" również mój tekst o Henryku Panasie - jakby w zapowiedzi promocji biografii tego pisarza pt."Parnas według Panasa", która odbędzie się w poniedziałek, 23 stycznia o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (stary ratusz). Już teraz zapraszam.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Promocja XIX edycji Kalendarza Olsztyńskiego 2017

»

13-01-2017

image
Występ Mazurskiego Ludowego Zespołu Artystycznego Mżawka z Kruklanek

»

14-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl