Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Olgierd Dąbrowski–Żegalski | 2017-03-15 15:05 | Rozmiar tekstu: A A A
Z okazji Dnia Edukacji Prawnej

Uczniowie I LO symulowali sądowy proces

Olsztyn24
Symulacja rozprawy (fot. materiały prasowe organizatorów) | Więcej zdjęć »
Symulacja rozprawy sądowej to jedna z głównych atrakcji pierwszego ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej, który był dzisiaj (15.03) obchodzony w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Przypadający na 15 marca Dzień Edukacji Prawnej jest inicjatywą Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. To wydarzenie ma szczególny charakter, ponieważ jego celem jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w naszym społeczeństwie, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W sądach na terenie całego kraju zostały przeprowadzone działania, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżały uczniom funkcjonowanie instytucji prawnych.

 
R E K L A M A
banner
Rozprawa w wykonaniu licealistów

Nie inaczej było w Olsztynie. Jedną z głównych atrakcji Dnia Edukacji Prawnej była symulacja rozprawy sądowej w wykonaniu uczniów trzecich klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Licealiści - pod opieką nauczyciela Roberta Szczepkowskiego i przy wsparciu merytorycznym sędziego Olgierda Dąbrowskiego–Żegalskiego, wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie - pracowali nad symulacją blisko trzy tygodnie. W tym krótkim czasie młodzi ludzie sami wymyślili zarzut oskarżenia dotyczący zbrodni z obyczajowym tłem i przygotowali scenariusz rozprawy, a następnie odgrywali scenę po scenie wcielając się, także poza godzinami lekcyjnymi, w rolę sędziów, prokuratora, adwokatów, oskarżonej i świadków.

Ciąża i zabójstwo architekta

Rozprawa rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali 36 Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wśród publiczności było m.in. kilkudziesięciu uczniów I LO, a także dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. Śledzący rozprawę zaraz po otwarciu przewodu sądowego przekonali się, że sprawa nie jest błaha, bo dotyczy dosyć brutalnego zabójstwa architekta Piotra, do którego doszło w Walentynki w Olsztynie. O popełnienie tej zbrodni prokurator oskarżył 28-letnią Zofię, która jednak nie przyznała się do winy. Kobieta wyjaśniła, że feralnego dnia odwiedziła Piotra (był żonaty z Julią), żeby powiedzieć mu, że jest z nim w ciąży. Jednak Piotr zamiast wesprzeć Zofię, zaczął namawiać ją do aborcji, a kiedy ta zaprotestowała, miał rzucić się na nią. Zofia zeznała, że w obronie własnej chwyciła za ciężką statuetkę, która stała na biurku i uderzyła nią Piotra w głowę. W trwającej blisko godzinę rozprawie kilka razy zapowiadał się zwrot akcji, przez co jej finał nie był wcale oczywisty. Przesłuchania świadków, dowody w postaci nagrania prywatnej rozmowy, czy dociekliwe pytania zadawane przez obrońców oskarżonej sprawiały, że na twarzach widzów nie jeden raz pojawił się wyraz uznania dla uczniów I LO. Nieoczekiwanie dla wszystkich sprawcą zabójstwa okazał się jeden ze świadków, kochanek żony zabitego architekta.

Przed wydaniem wyroku sąd udał się na naradę.

Pomocnik Ubezpieczonego

W tym czasie sędzia Olgierd Dąbrowski–Żegalski zaprezentował publiczności Pomocnik Ubezpieczonego, który powstał we współpracy z nauczycielami i młodzieżą Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. „Pomocnik” to informator, który powstał z myślą zwłaszcza o osobach starszych, żeby w prosty i jasny sposób przybliżyć prawa oraz obowiązki osoby ubezpieczonej. Sędzia wyjaśnił również młodzieży, jaki jest sens organizowania w sądzie takich wydarzeń, jak chociażby symulacja rozprawy.

Z wizytą w sądzie jest trochę tak, jak z wizytą u lekarza, tzn. zdecydowana większość ludzi nie lubi tam chodzić. Tymczasem podejmowanie takich działań, jak chociażby dzisiejsza symulacja rozprawy, ukażą młodym ludziom realny obraz naszej pracy, a przy okazji ocieplą nieco wizerunek sądów – tłumaczył.

Co stanie się z Zofią?

Po krótkiej naradzie sąd ogłosił wyrok i uniewinnił Zofię uznając, że uderzając Piotra w głowę rzeczywiście broniła się przed jego atakiem. Zaś „kochanek” żony pokrzywdzonego faktycznie wykorzystał to zdarzenie, aby zemścić się na mężu swojej kochanki i…dobił go, zadając mu dwa śmiertelne ciosy.

Na koniec uczniowie biorący udział w symulacji zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy otrzymali też sądowe upominki, m.in. kubki i długopisy.

Uczniowie biorący udział w symulacji rozprawy: Emilia Banaś, Diana Redkiewicz, Magdalena Dawidowicz, Zofia Walska, Adam Ciejek, Alan Szewczak, Dominika Rutkowska, Julia Jurczak, Dominik Ossowki, Monika Sobieraj, Bartłomiej Reszka, Martyna Wdowska i Kajetan Żyliński.

Organizatorem symulacji rozprawy były Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie oraz Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.