02:58 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna

Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Grzegorz Białecki | 2017-05-29 23:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Czarek Białecki drużynowym mistrzem Polski seniorów w szabli

Czarek Białęcki (z pucharem) wśród kolegów z mistrzowskiej drużyny | Więcej zdjęć »

W dniach 27-28 maja w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w szabli. Turniej ten był podsumowaniem sezonu seniorskiego i dlatego zgromadził najlepszych szablistów z Polski.

Zostać Mistrzem Polski Seniorów jest marzeniem każdego sportowca i dlatego ten turniej jest prestiżowy. W gronie uczestników turnieju znalazł się pochodzący z Barczewa Czarek Białecki, wychowanek UKS Hajduczek Olsztyn, obecnie zawodnik MUKS Victor Warszawa.

Walki grupowe Czarek rozpoczął niezbyt dobrze, bo na 6 stoczonych walk wygrał 4, a to na tym poziomie jest bardzo istotne. Czarkowi udało się wyjść z grupy, ale ze słabym rozstawieniem.

Czarek jest uznawany za zawodnika o ogromnym duchu walki i to pokazał podczas walk pucharowych, gdzie pierwsze dwie walki wygrał zdecydowanie 15-2 z zawodnikami wyżej notowanymi, co dało mu wiarę, że jest w stanie osiągnąć sukces. Następnym przeciwnikiem był pochodzący z Konina, czołowy zawodnik Polski. Po bardzo zaciętej walce Czarek wygrał 15-11 i awansował do najlepszej 8 turnieju.
W walce o medal Czarek spotkał się z najlepszym obecnie zawodnikiem z Polski i czołowym zawodnikiem na świecie, z szablistą z Katowic. Faworyt był jeden, ale Czarek walczył tak, że znawcy szermierki bili brawo. Niestety, doświadczenie przeważyło i zawodnik z Katowic wygrał 15-11, a Czarek został 7 zawodnikiem w Polsce w kategorii senior. Jak się później okazało, zwycięzca walki z Czarkiem został Mistrzem Polski.

Drugi dzień zawodów to walki drużynowe. Pierwszym przeciwnikiem był zespół AZS AWF Warszawa. Drużyna Czarka MUKS Victor Warszawa, z Czarkiem w składzie, wygrała pewnie. Taki sam los spotkał zawodników Fortis Sosnowiec i Czarek wraz z kolegami awansował do wielkiego finału.

W finale przeciwnikiem MUKS Victor Warszawa był faworyt mistrzostw - drużyna KKSZ Konin. Jak na faworytów przystało, na początku kontrolowali pojedynek. Do ostatnich trzech walk, kiedy doping kibiców i wiara w końcowy sukces pozwoliła drużynie Czarka uwierzyć, że zawodników z Konina można pokonać. I tak się stało. Najpierw Czarek Białecki, potem Adam Sęczek i na końcu Mikołaj Grzegorek wygrali swoje walki, czym sprawili, że stało się coś, co nie miało miejsca od 2003 r., od kiedy mistrzami Polski seniorów zostawali szabliści z KKSZ Konin lub AZS UWM Katowice. Tym razem turniej drużynowy wygrał MUKS Victor Warszawa i ta drużyna została Mistrzem Polski Seniorów w 2017 roku.

To wielki sukces, w którym duży udział ma zawodnik wywodzący się z Warmii, zdobywający szermiercze szlify w Olsztynie. Jest to siódmy medal Mistrzostw Polski zdobyty przez Czarka Białeckiego. Jak mówią znawcy szermierki, jest to dopiero początek medalowej kolekcji barczewianina.