Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-08-13 20:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Rycerze, ułani i sokolnicy zaprezentowali swoje umiejętności na Polach Grunwaldzkich

Olsztyn24
Impreza od „Rycerza do żołnierza” na Polach Grunwaldzkich | Więcej zdjęć »
Muzealnicy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem uczcili dziś (13.08) obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji na wzgórzu pomnikowym po raz kolejny zorganizowali imprezę plenerową pod hasłem „Od rycerza do żołnierza”.

- Imprezę organizujemy od kilku lat po to, by oddać cześć polskim żołnierzom, zarówno tym współczesnym, jak i tym, którzy przeszli do historii nawet wiele wieków temu - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - We wtorek obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Na Polach Grunwaldu po raz kolejny czcimy to święto, dając pokaz sztuki wojennej od średniowiecza prawie do współczesności. Można obejrzeć walki rycerskie, można zobaczyć pokazy jazdy konnej, a także sokolnictwo, a więc te sfery aktywności, które z Wojskiem Polskim są dość ściśle związane.

Wyjątkowo sprzyjająca dziś rodzinnym wypadom „za miasto” pogoda, a także atrakcyjna propozycja muzealników sprawiły, że obserwatorów i uczestników imprezy było bardzo wielu. W ciągu trzech godzin przez wzgórze pomnikowe przewinęło się kilkaset osób.
R E K L A M A
banner
Na początek można było wysłuchać krótkiej gawędy o grunwaldzkiej victorii, o rycerstwie i jego uzbrojeniu. Potem do walki na miecze i tarcze ruszyli członkowie Bractwa Rycerskiego z Działdowa, członkowie rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur. Po pokazowej walce na „ubite pole” wkroczyły dzieci, które wyposażone w ochronne kaski i piankowe miecze ruszyły do walki z rycerzami i ze sobą nawzajem. Starsi mogli zapoznać się z uzbrojeniem, z jakim występują współcześni rycerze.

Następnym punktem programu były pokazy w wykonaniu jeźdźców i koni ze stajni Tarpan spod Mławy. Jeźdźcy wystąpili w strojach przedwojennych ułanów. Publiczność mogła obserwować wysoki kunszt i jeźdźców, i koni podczas musztry konnej i jazdy synchronicznej, rekonstrukcję kawaleryjskiego patrolu konnego oraz sposoby posługiwania się przez jeźdźców szablą ułańską i lancą. Pokazy zakończyła tzw. dżygitówka, czyli akrobatyczna jazda konna.

W programie imprezy był też pokaz sokolnictwa z udziałem takich ptasich drapieżników jak sokoły, jastrzębie i sowa płomykówka. Pokaz przeprowadzili sokolnicy z Warszawy.

- Sokolnictwo to sport, który w średniowieczu cieszył się największą estymą wsród rycerstwa i w ogóle wśród górnych warstw społecznych - wyjaśnia Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Sokolnictwo było bardzo popularne. Sokoły były układane do polowania i do zabawiania gości. I dzisiaj pod Grunwaldem też to zobaczyliśmy.

Następna duża impreza plenerowa na Polach Grunwaldu to „Jesień Średniowiecza”, będąca swoistym podsumowaniem letniego sezonu w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 16 września. Już dzisiaj zapraszamy!

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Impreza „Od rycerza do żołnierza” pod Grunwaldem 2017

13-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl