Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Tamara Jesionowska | 2017-08-22 22:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Rodacy z Białorusi przyjechali pooddychać Polską

Olsztyn24
Członkowie Związku Polaków na Białorusi w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Wielu z nas nie wyobraża sobie, żeby chociaż raz w roku nie przyjechać do Polski i nie pooddychać polskim powietrzem - zapewnia Helena Marczukiewicz, prezes Mińskiego Miejskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, która od lat organizuje wycieczki do naszego kraju. W minioną sobotę (19.08) 40-sobowa grupa członków związku zwiedzanie północnej Polski zaczęła od Olsztyna. Podobnie jak w czasie poprzednich pobytów w naszym regionie, pomocy pani prezes w pokazywaniu tego, co u nas najciekawsze, udzieliła Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”. Niestety pogoda okazała się mało gościnna, bo mocno padało i szybko trzeba było improwizować, by goście nie zmokli, ale zarazem coś zobaczyli. Ratunkiem okazało się  Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności”, w którym goście mogli zapoznać się  m.in ze skomplikowaną historią Olsztyna.

- Grupa, która teraz ze mną przyjechała, składa się z osób w różnym wieku, z różnym stopniem znajomości języka polskiego. Najlepiej posługują się językiem polskim starsze osoby - zapewnia pani prezes. - Najmłodsze pokolenie polskiego nie zna, ale chce się go nauczyć, zdobyć Kartę Polaka i życie ułożyć sobie w Polsce. Ludzie wiedzą, że każda decyzja będzie trudna, zarówno ta o wyjeździe, jak i pozostaniu na Białorusi. Dlatego, mimo wielu wyrzeczeń, bo taki wyjazd to duże koszty, nasi ludzie chcą zobaczyć Polskę, pokazać ją swoim dzieciom lub wnukom. Jest z nami Anna Rościszewska, mocno starsza pani, mająca kłopoty z chodzeniem, ale żadnego wyjazdu nie odpuszcza, bo twierdzi, że nie może żyć bez  odwiedzin Polski. Tym razem, po zwiedzeniu Olsztyna i Gietrzwałdu, pojedziemy do Łeby. Być może dla najstarszych uczestników będzie to ostatni wyjazd nad polskie morze, a dla najmłodszych - pierwszy. W Polsce będziemy dziesięć dni.

Gdy deszcz trochę odpuścił, nasi rodacy z Białorusi zobaczyli olsztyński zamek. Występująca na dziedzińcu „Kapela Jakubowa” przywitała ich, zapraszając do wspólnej zabawy. Uczestnicy wycieczki mieli okazję posmakować potraw serwowanych przez wytwórców żywności regionalnej zrzeszonej w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Goście pożegnali się z Olsztynem robiąc zdjęcia z przyjaznym wszystkim turystom Kopernikiem.
R E K L A M A
banner
Na pamiątkę pobytu w Olsztynie, wszyscy otrzymali od Fundacji rosyjskojęzyczne przewodniki po Warmii i Mazurach i audiobooki w języku polskim.

Według nieoficjalnych statystyk w granicach państwa Białoruś może mieszkać od 500 000 do 1 200 000 Polaków. Polacy są drugą po Rosjanach pod względem wielkości mniejszością narodową Białorusi. Największa polska organizacja na Białorusi – Związek Polaków na Białorusi – w najlepszych czasach zrzeszał blisko 20 tysięcy członków. W 2005 roku w organizacji doszło do rozłamu, co znacznie utrudnia funkcjonowanie całej mniejszości polskiej na Białorusi. Wprowadzenie w 2007 roku Karty Polaka dało możliwość tysiącom obywateli Białorusi potwierdzić swoją przynależność do narodu polskiego poprzez złożenie stosownej deklaracji w polskiej placówce dyplomatycznej na terenie Białorusi. Wprowadzenie Karty Polaka spowodowało protesty ze strony białoruskich władz. Przez państwowe media białoruskie kilkakrotnie przetaczały się negatywne kampanie medialne skierowane przeciwko Karcie Polaka, Polsce oraz przeciwko działaczom Związku Polaków na Białorusi.

Tamara Jesionowska


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl