Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-09-02 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur dołożyło swoje „trzy grosze” do Narodowego Czytania

Olsztyn24
Barbara Michalska prezentuje afisze i programy olsztyńskich premier „Wesela” | Więcej zdjęć »
Muzeum Warmii i Mazur bierze udział w Narodowym Czytaniu od samego początku akcji - od 2012 roku. Pierwsze edycje wydarzenia odbywały się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Potem, gdy czytanie znaczących dla polskiej literatury utworów przeniosło się w inne miejsca Olsztyna, muzealnicy zawsze przygotowywali jakąś propozycję ubogacającą Narodowe Czytanie. W tym roku takiej propozycji również nie zabrakło.

- W ramach akcji Narodowe Czytanie prezentujemy odwiedzającym dzisiaj nasze muzeum najciekawszy eksponat muzealnej biblioteki - inkunabuł z biblioteki Mikołaja Kopernika z odręcznymi notatkami uczonego na marginesach - mówi Barbara Michalska, kierownik biblioteki Muzeum Warmii i Mazur.

Biblioteka muzealna ma charakter naukowy i nie gromadzi współczesnych wydawnictw, a w zbiorach nie ma zabytkowego egzemplarza „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które po raz pierwszy wydane zostało w 1901 roku. Bibliotekarze mają jednak inne, nieco „młodsze”, ale też zabytkowe rarytasy związane z dramatem Wyspiańskiego. To dokumenty dotyczące premier „Wesela” w olsztyńskim teatrze.
R E K L A M A
banner
- Do 2005 roku w olsztyńskim teatrze „Wesele” wystawiono trzy razy. My mamy afisze i programy premier w 1946 roku i w 1960 roku - mówi Barbara Michalska. - To część spuścizny po olsztyńskiej aktorce Eugenii Śnieżko-Szafnaglowej, która po jej śmierci została przekazana do naszego muzeum. W obu spektaklach pani Eugenia zagrała rolę Gospodyni.

Przygotowane przez muzealników pokazy zbiorów miały odbywać się na zamkowym dziedzińcu, ale ze względu na deszczową pogodę wystawę przeniesiono do dość ciasnych pomieszczeń muzealnej biblioteki. Nie ograniczało to jednak możliwości zapoznania się z zabytkami.

Dodatkową atrakcją akcji przygotowanej przez muzealników była możliwość spotkania się z Mikołajem Kopernikiem, w którego postać tradycyjnie już wcielił się aktor Teatru Jaracza Marian Czarkowski.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Narodowe Czytanie „Wesela” w Muzeum Warmii i Mazur

02-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl