Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-09-13 17:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Forum Kultury Warmii i Mazur powraca

Olsztyn24
Podczas forum z koncertem wystąpi Izabela Trojanowska
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin po rocznej przerwie podjął decyzję o reaktywowaniu spotkań ludzi kultury z Warmii i Mazur. Forum Kultury odbędzie się w czwartek (14.09) o godz. 16.00 w Hotelu Park w Olsztynie.

Na pomysł zapraszania artystów tworzących w różnych dziedzinach wpadł w roku 2008 ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski po to, by podtrzymać upadającą sztukę rozmowy. W dobie gorączkowego rozpolitykowania mało kto chce naprawdę słuchać tego, co do powiedzenia mają ludzie kultury. A mają wiele, o czym przekonywaliśmy się podczas każdego z ośmiu spotkań odbywających się pod wspólnym tytułem „Forum Kultury Warmii i Mazur są solą tej ziemi”.

Dziś, gdy czasy się zmieniły, zmienił się też podtytuł spotkań. To wybór miejsca, wskazującego, gdzie znajduje się większość ludzi kultury: „po słonecznej stronie ulicy”. To także oczywiste nawiązanie do filmu Janusza Majewskiego zrealizowanego na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”, który prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie spotkanie obu panów na forum właśnie.
R E K L A M A
banner
Idea reaktywowanego forum jest niezmienna – to spotkanie ludzi kultury z regionu, którzy swoją niezwykłą pracą twórczą wspięli się na wyżyny, rozsławiając imię naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie nie tylko artystów związanych z regionem od lat, ale i tych, którzy porzuciwszy wielkomiejski zgiełk, postanowili tu właśnie osiąść, by realizować artystyczne i twórcze pasje. Wśród nich są m.in. Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Skolimowski, Sonia Bohosiewicz, Jerzy Bończak, Michał Lorenc, Jerzy Satanowski, Joanna Kos-Krauze, Wojciech Malajkat, Piotr Szwedes, Stanisław Soyka, Michał Szczerbic, Rafał Olbiński, Adam Myjak i wielu znamienitych twórców miejscowych.

Tematem wiodącym debaty tegorocznego forum będzie „Kultura w Mediach, Media o Kulturze”. Wprowadzenie do dyskusji i jej moderowanie organizatorzy powierzyli olsztyniance Jolancie Fajkowskiej, dziennikarce i publicystce telewizyjnej i radiowej. Przewidywany jest też wątek filmowy, związany z nowo utworzonym Regionalnym Funduszem Filmowym w Olsztynie i niedawno zakończonym konkursem na wspieranie produkcji filmowych. Warmia i Mazury to wszak niezwykła kraina filmowych plenerów i lokacji. Najświeższym sukcesem związanego z regionem kina jest nominacja debiutu fabularnego „Cicha noc” do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni. A w dniach 10-14 października w Olsztynie będzie się odbywać IV edycja wielkiego filmowego święta - Wama Film Festival.

Wyróżniającym się w pracy zawodowej twórcom i animatorom kultury marszałek województwa wręczy Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Uczestnicy forum wysłuchają także recitalu Izabeli Trojanowskiej, również olsztynianki, zatytułowanego tak jak jej najnowsza płyta - „Na Skos“.

Komentarze [2]
~widz / 2017-09-14 13:38
z relacji z ubiegłych lat kiedy takie spotkania organizował pan wojewoda Podziewski zawsze brakowało osób naprawdę zasłużonych dla kultury regionu, po relacji z dzisiaj zobaczymy czy wyciągnięto wnioski
~gs / 2017-09-14 08:09
Czy na spotkaniu znowu będą sami swoi oraz kasta urzędników, która nie uczestniczy w kulturze, a jedynie w wydarzeniach, gdy są media?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl