Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
KK | 2017-09-15 21:28 | Rozmiar tekstu: A A A
Reforma edukacji najbardziej zaszkodziła dzieciom z niepełnosprawnościami

Była integracja, będzie segregacja

Olsztyn24
47. posiedzenie Sejmu (fot. Krzysztof Białoskórski)
W czwartek (14.09) z inicjatywy warmińsko-mazurskiej posłanki Urszuli Pasławskiej (PSL) w Sejmie odbyła się debata o sytuacji niepełnosprawnych uczniów po reformie oświaty. Wprowadzonych przez rząd zmian broniła Marzena Machałek, wiceminister edukacji. – Niczego konkretnego się jednak nie dowiedzieliśmy. – mówi Urszula Pasławska. – Wiemy tylko, że rząd ma doskonałe samopoczucie, w przeciwieństwie do rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Reforma edukacji skomplikowała życie wszystkim uczniom, najbardziej jednak tym z niepełnosprawnościami. Rodzice poprosili Urszulę Pasławską o interwencję w Sejmie zadanie w ich imieniu ważnych pytań. Między innymi: jakie przesłanki zdecydowały o likwidacji możliwości nauczania indywidualnego w szkołach, oddzielającego uczniów z autyzmem czy zespołem Aspergera od rówieśników i dlaczego rząd likwidując gimnazja nie przedłużył nauczania w szkołach przysposabiających do pracy, przez co ponad 50 tys. uczniów z głębszymi niepełnosprawnościami straciło co najmniej trzy lata edukacji?

– Gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi zwykle o pieniądze. Subwencja oświatowa na uczniów z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnościami sprzężonymi jest 9,5 razy wyższa niż na zdrowego ucznia. Rodzice podejrzewają, że rząd w poszukiwaniu oszczędności zamierza obniżyć subwencje i w ogóle wyłączyć zespół Aspergera z grupy otrzymującej orzeczenia o kształceniu specjalnym, droższym niż kształcenie zdrowego ucznia – mówi Urszula Pasławska.
R E K L A M A
banner
W czwartek, na wniosek posłanki, odbyła się debata w Sejmie. Zmian broniła Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

– Niewiele się dowiedzieliśmy, brakowało konkretów – twierdzi Urszula Pasławska. – Usłyszeliśmy na przykład, że zindywidualizowane nauczanie jest w ogóle niepotrzebne, bo niepełnosprawni uczniowie mają programy terapeutyczne, co nie jest jednak tym samym. Na pytanie, dlaczego rząd skrócił edukację uczniów z głębszymi niepełnosprawnościami, pani minister odpowiedziała, że teraz przygotowywane są dla nich specjalne programy zawodowe. Tylko gdzie i kiedy taka młodzież będzie się ich uczyć? W kwestii subwencji usłyszeliśmy, że w tym roku szkolnym są wyższe niż w roku ubiegłym, wynoszą ponad 7 mln zł. Dlatego w sprawie edukacji specjalnej będę interweniować do skutku.

Zdaniem posłanki, najlepszym wyjściem będzie przywrócenie rozwiązań sprzed reformy, czyli odpowiedniego kształcenia indywidualnego dzieci z autyzmem czy zespołem Aspergera oraz wydłużenie okresu nauczania dzieci z głębszymi niepełnosprawnościami. Niezbędne jest także utrzymanie obecnych stawek subwencji na kształcenie niepełnosprawnych uczniów, bo dzięki temu otrzymują w szkołach specjalistyczną pomoc i szansę na samodzielne życie.

– Wątpliwości i pytań jest więcej. Dlatego będę organizować kolejne debaty w Sejmie, już przygotowuję odpowiednie interpelacje.
– zapowiada Urszula Pasławska. – MEN uważa reformę za świetną, urzędnicy mają dobre samopoczucie, ale znacznie ważniejsze jest dobre samopoczucie uczniów i ich rodziców.

Komentarze [6]
~Warto poczytać / 2017-09-22 13:51
http://www.braclowiecka.pl/media/www/Wniosek_delegalizacja_PZ.pdf
~Polka / 2017-09-19 20:58
Pani poseł - kiedy słucham pani i kiedy patrzę na panią to czuję ogromną antypatię. Pani nie umie obiektywnie ocenić sytuacji politycznej, nastrojów wyborców. Pani potrafi tylko krytykować zapominając w tej krytyce o tym, że wyborcy są często lepiej niż pani wykształceni, że mają piękne korzenie i tradycje rodzinne o wiele bogatsze i mogą opowiadać o obu dziadkach, o rodzicach. Wyborca nosi głowę wyżej niż pani, bo najczęściej może patrzeć rano w lustro dumnie i radośnie.
~-obiektywny / 2017-09-19 12:16
Jak to nic nie zrobili? Zwiększyli zasiłek dla matek dzieci niepełnosprawnych z 400 do ponad 1400 zł. A PiS nic nie daje, tylko my dajemy z naszych podatków.
~ania / 2017-09-17 16:49
co ty bredzisz ,PSL PO rządziło 8 lat no i co poprawiło niepełnosprawnym a no nic .Zabrano nam prawie wszystko ,ogromne kolejki do lekarza,rehabilitacji ,podwójne a nawet wielokrotne orzecznictwo np. ZUS,PCPR ,KRUS i co było tak cudownie .Zamilcz kobieto na pewno już nikt wam nie zaufa .Za waszych rządów odbierano renty ,grupy itd. Teraz widzisz dzieci niepełnosprawne i ich problemy. Dlaczego nie wprowadziłaś przepisów odnośnie emerytur dla osób wychowujących dzieci i młodzież niepełnosprawną .Teraz wszystko krytykujesz lepiej zamilcz i doczekaj końca kadencji .Wasza czas dobiega końca ,to jedyna dobra nowina .
~Matka / 2017-09-16 20:00
Pani poseł, ja pani nie upoważniałam. Też mam chore dziecko, ale ręce PSL precz od mojego dziecka i od szkoły. Razem z PO rządziliście tyle lat i co???? Nic żadnej pomocy, żadnego wsparcia. A teraz dobra ciocia? O nie, ja tego nie kupuję.
~ / 2017-09-15 22:49
No ja to nie wiem, chyba bez poseł Pasławskiej nastąpiłby koniec świata. Ta kobieta to zna się na wszystkim, o wszystkim zrobi konferencję prasową, zatroska się, pochyli. Finanse państwa - rach, ciach konferencja prasowa; pucz grudniowy - posłanka nocą czuwa; fundusze ochrony środowiska burzy się jak wzburzony ocean żeby ratować te bezpartyjne, bezstronne, dobroczynne instytucje (:-)))))); wiek emerytalny??? - już posłanka pędzi nas ratować niczym Janosik biednych; zdrowie??? gdyby mogła przywdziałaby biały kitel i nas reanimowała.............SEN??? Nie , to kpina z nas obywateli. Tak to odbieram.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl