Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras./d. | 2017-09-25 19:30 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL o małym ruchu granicznym i projekcie ustawy dot. zmiany czasu

Olsztyn24
Poseł Urszula Pasławska i Marian Podziewski
Polskie Stronnictwo Ludowe zorganizowało dzisiaj (25.09) w Olsztynie konferencję prasową dotyczącą przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją jeszcze przed Mundialem 2018. Poseł Urszula Pasławska i Marian Podziewski, gospodarze spotkania, podnoszą że mecze będą rozgrywane między innymi w sąsiednim Kaliningradzie, co jest szansą dla przedsiębiorców z Warmii i Mazur, zaś dalszy upór rządu w sprawie MRG będzie strzelaniem goli do własnej bramki.

MRG z Rosją funkcjonował od 2012 roku do 2016 roku i szybko stał się impulsem rozwoju miast oraz powiatów dotkniętych wcześniej strukturalnym bezrobociem. Przez 4 lata stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4,5 proc., w powiecie bartoszyckim - o 5 proc., braniewskim o 3,5 proc. Tylko w 2015 r. goście z Obwodu Kaliningradzkiego wydali w Polsce blisko 300 mln zł. Handel z Rosjanami spowodował powstawanie nowych miejsc pracy. Rozwijało się rolnictwo, usługi, transport, hotelarstwo.

W lipcu 2016 r. rząd PiS zawiesił MRG tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Decyzja odbiła się fatalnie na kondycji małych i średnich firm z terenów przygranicznych. Liczba Rosjan, czyli potencjalnych klientów przekraczających granicę dzięki MRG spadła dziewięciokrotnie. W lipcu 2015 r. było ich ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Przedsiębiorcy szacowali, że w efekcie przez pół roku ich obroty spadły nawet o 80 proc.
R E K L A M A
banner
Gospodarze konferencji stwierdzili, że klub parlamentarny PSL zareagował błyskawicznie na skargi mieszkańców terenów przygranicznych z województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Już w lipcu 2016 r. poseł Pasławska wystąpiła do rządu z zapytaniem o możliwość przywrócenia MRG. We wrześniu 2016 r. złożyła kolejną interpelację w tej sprawie, a z inicjatywy posłów PSL w Sejmie odbyła się debata na temat wznowienia MRG. Rząd PiS jednak nie zmienił decyzji i nie sprecyzował, kiedy w ogóle będzie to możliwe.

Dziś sytuację zmienia zbliżający się Mundial w Federacji Rosyjskiej. W czerwcu 2018 r. rozgrywane będą mecze w sąsiednim Kaliningradzie. Niewykluczone, że zagrają tutaj polscy piłkarze, którzy są o krok od awansu na mistrzostwa. Województwo warmińsko-mazurskie jest idealną bazą wypadową dla turystów z całego świata, z dobrą infrastrukturą i z lotniskiem międzynarodowym w Szymanach. Korzystając z ułatwień, jakie da im wprowadzenie przez Rosję tzw. wiz elektronicznych, turyści mogliby stacjonować w naszym regionie i jeździć do Kaliningradu na mecze. PSL jest zdania, ze przywrócenie MRG przed czerwcem 2018 r. będzie wręcz historyczną szansą dla lokalnych przedsiębiorców, nie tylko z branży transportowej.

- Na dobrych kontaktach ekonomicznych z Rosją skorzystają również rolnicy - mówi Urszula Pasławska. - Już w lutym ubiegłego roku PSL wystąpiło z uchwałą o zwrócenie się do Unii Europejskiej o zniesienie embarga w handlu z Federacją Rosyjską. Nasz wschodni sąsiad to ogromny, wciąż rozwijający się rynek. Tylko w 2015 roku polscy rolnicy stracili na embargo nawet 500 mln dolarów!

Zniesienie embarga jest jednak kwestią dużo trudniejszą od przywrócenia ruchu bezwizowego z Rosją. PSL domaga się wznowienia MRG i liczy na pozytywną odpowiedź rządu. Poseł Pasławska i Marian Podziewski podnoszą, że działania w tej sprawie popierają mieszkańcy terenów przygranicznych oraz wiele środowisk. Z uchwałami o przywrócenie MRG wystąpili radni Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Stoją na stanowisku, że brak właściwej reakcji rządu w przeddzień Mundialu w Rosji będzie świadczyć o braku wrażliwości społecznej oraz perspektywicznego myślenia polityków PiS.

Drugim tematem dzisiejszej konferencji była kwestia zmiany czasu, którą przechodzimy w Polsce 2 razy w roku. Klub parlamentarny PSL złożył w tej sprawie projekt ustawy. Posłowie twierdzą, że zmiana czasu nie ma obecnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a dezorganizuje życie. Zegar biologiczny człowieka nie przestawia się łatwo, zmiana wpływa więc niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie, a tym samym na efektywność w pracy. Dodatkowo wiąże się z dużym zamieszaniem w gospodarce. Na godzinę stają pociągi, przestają latać samoloty, nie działają systemy informatyczne czy bankowe. Po zmianie czasu spada wydajność zarówno pracowników, jak i studentów, którzy osiągają znacznie słabsze wyniki w testach umysłowych.

W ubiegłym roku Stowarzyszenia Koliber wraz Fundacją Republikańską opublikowały raport zatytułowany „Zła zmiana”, z którego wynika, że po zmianie czasu występuje również większe ryzyko zawałów serca, wzrost liczby wypadków drogowych, występowanie zaburzeń snu, samopoczucia i nastroju.

PSL w związku z powyższym złożyło projekt ustawy o niezmienianiu czasu z letniego na zimowy. Jeśli uda się przekonać posłów innych klubów, już w tym roku nie będzie trzeba w Polsce przestawiać zegarków w ostatnią sobotę października - po raz pierwszy od 1977 roku.

Komentarze [8]
~GMT+2 to NASZ czas ! / 2017-09-30 21:54
Bardzo dobry pomysł PSL! Czas najwyższy zlikwidować zmiany czasu i zostawić letni na zawsze, gdyż ten czas jest najbardziej odpowiedni dla Polski, na co wyraźnie wskazują wyniki wielu sondaży.
~Parcie na szkło??? (-: / 2017-09-28 09:56
Wczoraj w Sejmie Pasławska stanęła w obronie fotoreporterów: "Chciałabym również w imieniu fotoreporterów zaapelować o to, żeby zasady funkcjonowania fotoreporterów w Sejmie się zmieniły. Ograniczenia, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku, tak naprawdę powodują, że ci fotoreporterzy nie mają po co tu przyjeżdżać. Nie wiem, czy państwo wiecie, ale fotoreporterzy np. nie mogą robić zdjęć z całej galerii, tylko mogą w jednym miejscu, tak aby wizjery były skierowane na państwa formację, natomiast nie mają szans zrobić zdjęć opozycji. Naprawdę, proszę to przemyśleć. Myślę, że nie macie się państwo czego bać i można wrócić do poprzednich regulacji".
~Przedsiębiorca i rolnik / 2017-09-27 15:56
Posłanka wciska kit, aż przykro to czytać. Teraz po zamknięciu MRG jest trochę więcej chętnych do pracy. Wcześniej to większość tych pseudo bezrobotnych kursowała pasatami do Rosji i szmuglowała paliwo, papierosy, sandacza, węgiel itd. Okradali budżet Polski a mali i średni przedsiębiorcy nie mogli znaleźć pracowników. Jak można publicznie pochwalać okradanie budżetu, jak można? A tekst: "- Na dobrych kontaktach ekonomicznych z Rosją skorzystają również rolnicy - mówi Urszula Pasławska. - Już w lutym ubiegłego roku PSL wystąpiło z uchwałą o zwrócenie się do Unii Europejskiej o zniesienie embarga w handlu z Federacją Rosyjską. Nasz wschodni sąsiad to ogromny, wciąż rozwijający się rynek. Tylko w 2015 roku polscy rolnicy stracili na embargo nawet 500 mln dolarów!". ROZBAWIŁ MNIE DO ŁEZ. NO TO JUŻ W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI. JAKI TEN PSL DOBRY DLA ROLNIKÓW. A JUŻ POSŁANKA TO PO PROSTU SAMA JAKBY MOGLA TO BY NASZE POLA ZAORAŁA. A PRZYPOMNĘ PANI URSZULI ŁOWCZYNI I DIANIE JAK TO PZŁ KNUJE PRZECIWKO ROLNIKOM ŻEBY ZA STARTY WYRZĄDZANE PRZEZ ZWIERZYNĘ NIE PŁACIĆ. Przypomnę też, że PSL ZSL wchodziło w koalicje z komunistami, PO itd i nigdy o rolnikach nie myślało. Tylko o koalicjach, posadach i uprawianiu autopromocji.
~Polka / 2017-09-26 17:57
Tuż za granicą z Polską w Obwodzie Kaliningradzkim stacjonuje potężna armia, a Pasławska i Podziewski chcą otwierać granice. To skandal. Kto popiera takich ludzi?
~ / 2017-09-26 08:03
Nie za bardzo rozumiem - partia balansująca na granicy progu wyborczego chce pozyskać przemytników paliwa do swojego elektoratu, czy ma to jakiś inny cel?
~Bezmiechowa Górna / 2017-09-25 23:36
Kiedy Rosja i Białoruś ćwiczą na Zapad-2017 - PSL chce otwierać granicę i przywracać MRG. To żart? Czy może jednak głupota? Chciałabym wierzyć w to pierwsze, ale obawiam się tego drugiego.
~Tokyo / 2017-09-25 22:05
Przypomnę PSL-owcom, że dla nas czasem naturalnym jest czas zimowy. MNIEJ CZASU NA ŚCIANKACH, WIĘCEJ PRACY I NAUKI.ZALECAM.
~A ja bardziej ufam PiS / 2017-09-25 22:04
Cytat: Decyzja o niewznowieniu małego ruchu granicznego z Rosją opiera się na mocnych przesłankach. To kwestia bezpieczeństwa całej Europy. Granica Polski z obwodem kaliningradzkim jest przecież zarówno zewnętrzną granicą UE, jak i strefy Schengen.Działania Rosji od wielu miesięcy stanowią powód do niepokoju. Zmieniły się także władze w silnie zmilitaryzowanym obwodzie kaliningradzkim, gdzie gubernatorem została osoba mocno powiązana z prezydentem Władimirem Putinem. Odnotowano liczne prowokacje w krajach bałtyckich, a nawet w Polsce. Tak było w Pieniężnie, w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie pod likwidowanym pomnikiem sowieckiego gen. Iwana Czerniachowskiego, kata wileńskiej AK, w obecności przedstawicieli władz rosyjskich, w tym delegacji obwodu kaliningradzkiego i grupy dziennikarzy z Rosji zorganizowano demonstrację mimo sprzeciwu lokalnych władz. Nie możemy dopuścić, aby tego rodzaju aktywność obniżała standardy bezpieczeństwa Polski. Po zawieszeniu małego ruchu granicznego podobne prowokacje nie będą możliwe. Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i muszą ustąpić przed nim interesy lokalnych grup przedsiębiorców. Ale wbrew twierdzeniom podnoszącej argumenty ekonomiczne opozycji, wtórującej rosyjskim mediom, zyski polskiej gospodarki związane z małym ruchem granicznym z Rosją budzą poważne wątpliwości. Świadczą o tym twarde dane statystyczne. Polacy podróżujący w ramach małego ruchu granicznego wydają w Rosji więcej pieniędzy niż Rosjanie w Polsce. W ubiegłym roku łączne wydatki Rosjan wyniosły ok. 286 mln zł, ale jednocześnie nasi rodacy zostawili w obwodzie kaliningradzkim ponad 400 mln zł. Mały ruch graniczny z Rosją rodził też zachowania patologiczne. Argumenty ekonomiczne, choć ważne, ustępują wagą przed dużo ważniejszymi – koniecznością ochrony kraju przed prowokacjami i próbami destabilizacji państwa.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl