Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2017-09-25 22:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Marszałek zaprezentował plany rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Olsztyn24
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin optuje za uczynieniem z MBG muzeum całorocznego | Więcej zdjęć »
W siedzibie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, z inicjatywy marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, odbyło się (25.09) spotkanie z przedstawicielami mediów, podczas którego zaprezentowano plany rozbudowy i projekt wykonawczy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Dzięki zrealizowaniu inwestycji ta instytucja kultury będzie miała możliwość „rozwinąć skrzydła” i działać docelowo jako muzeum całoroczne. 

Przestrzenie wystawiennicze (44 m kw) muzeum działającego w obecnym kształcie mieszczą się w budynku pod Wzgórzem Pomnikowym. Nowy budynek miałby powstać przy drodze między Grunwaldem a Stębarkiem. Jego powstanie pochłonęłoby 22 mln zł.

Podczas spotkania marszałek Brzezin podkreślał, że podstawowym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie marki, jaką jest Grunwald, zarówno dla naszego regionu, jak i dla kraju oraz Europy. Aby tak się stało, muzeum musi działać przez cały rok i mieć możliwości ekspozycyjne na miarę wydarzenia, które ma za zadanie prezentować.
R E K L A M A
banner
Pola Grunwaldu przeszły już metamorfozę w związku z jubileuszem 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Odrestaurowano Wzgórze Pomnikowe, powstały pola namiotowe z pawilonem socjalnym i amfiteatr. Ponadto odrestaurowano ruiny kaplicy pobitewnej, ścieżki dydaktyczne. Wybudowany został również pawilon socjalno-usługowy wraz z parkingiem. Inwestycja ta kosztowała 25 mln. Jednak nadal pozostaje wiele rzeczy do zrobienia, by jeszcze bardziej podnieść rangę muzeum.

Jakie są założenia nowej inwestycji wyjaśnił podczas spotkania architekt Krzysztof Kozłowski, autor projektu, przedstawiając zebranym prezentację inwestycji (dostępna w zapisie wideo spotkania) - mający powstać budynek muzealny wpisany został w krajobraz Pól Grunwaldzkich. Od strony Wzgórza Pomnikowego budynek będzie ukryty w ziemi, widoczna będzie jedynie przeszklona bryła. W jego wnętrzach znajdzie się 3,5 tys. m kw powierzchni wystawienniczej, sala rycerska do rozgrywek turniejowych i walk, sala konferencyjna na 100 osób, strefa obsługi, biura i sklepy. Wystawa stała powstałaby we współpracy z wybitnymi muzealnikami. Ekspozycja objęłaby nie tylko Bitwę pod Grunwaldem i historię Zakonu Krzyżackiego, ale też historię późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

Koszt inwestycji to 22 mln zł, w tym 15 mln miałoby pochodzić ze środków unijnych.

Jak podkreśla Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, nowa infrastruktura oznaczać będzie większą dostępność muzeum dla turystów:

- Sprzedajemy do 60 tys. biletów do małego, sezonowego muzeum. Problem Grunwaldu jest taki, że wiele osób tam przyjeżdża to, robi sobie zdjęcia na tle pomnika i odjeżdża - stwierdza. - Po wybudowaniu całorocznego muzeum liczymy, że turyści, którzy do tej pory nie zwiedzali wystaw, teraz to zrobią.

Projekt budowy muzeum całorocznego w Grunwaldzie został wpisany do Kontraktu Terytorialnego i wstępnie pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz pozostaje czekać na ostateczną decyzję.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja projektu rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

»

26-09-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl