Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:16 24 kwietnia 2024 Imieniny: Aleksego, Grzegorza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
D. | 2017-10-26 20:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Regionalni archeolodzy podważą swym znaleziskiem znaną dotychczas historię Warmii i Mazur?

Olsztyn24
O znalezisku poinformowano w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyła się dzisiaj (26.10) konferencja prasowa z udziałem Piotra Żuchowskiego - dyrektora muzeum, Stanisława Trzaskowskiego - burmistrza Dobrego Miasta, dr. Jarosława Sobieraja - kustosza dyplomowanego w Dziale Archeologii MWiM, dr. hab. Mirosława J. Hoffmanna - kustosza dyplomowanego w Dziale Archeologii MWiM i prezesa Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Olsztynie oraz przedstawicieli Grupy Historycznej „Guttstadt”.

Panowie poinformowali zaproszonych na konferencję przedstawicieli lokalnych mediów o przełomowym znalezisku regionalnych archeologów w Kosyniu i Praslitach. Artefakty z okolic Dobrego Miasta mogą być podstawą do zweryfikowania dotychczas poznanej historii Warmii i Mazur. Dotychczas bowiem sądzono, że tereny naszego regionu były słabo zaludnione. Na podstawie przeprowadzonych badań można jednak stwierdzić, że było inaczej.

Jak wyjaśnili naukowcy, z początkiem jesieni bieżącego roku zakończyły się badania archeologiczne Muzeum Warmii i Mazur, prowadzone w okolicach Dobrego Miasta przy wsparciu finansowym i organizacyjnym gminy Dobre Miasto. W efekcie prac terenowych udało się zweryfikować pozostałości cmentarzysk z początków epoki brązu (około XVII wieku p.n.e.), będące jedynymi pochówkami z tego okresu rejestrowanymi współcześnie na wschód od Dolnej Wisły.

W pracach terenowych brali udział m.in. członkowie Grupy Historycznej „Guttstadt” z Dobrego Miasta, którzy jako pierwsi dotarli do zaprezentowanych podczas konferencji znalezisk i powiadomili archeologów.
R E K L A M A
W trakcie prac rozpoznano wstępnie dwa cmentarzyska, w odległości około półtora kilometra od siebie. Jedno z nich składało się z grobów ciałopalnych, drugie z pochówków w obrządku grzebalnym. Towarzyszące pochówkom bogate wyposażenie - broń i biżuteria z metalu - pochodzi z różnych centrów kulturowych ówczesnej Europy. Wśród nich są np. złota ozdoba z Kotliny Karpackiej, sztylet ze stopu miedzi z dorzecza dolnego Dniepru, a także szpile, bransolety i siekiery, wykonywane z brązu w warsztatach metalurgicznych na terenie dzisiejszych Czech lub Austrii czy Niemiec. Niektóre z tych zabytków nie mają odpowiedników na ziemiach polskich, inne zaś spotykano dotychczas na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Artefakty te wskazują, że w tym miejscu chowano elity bogatej społeczności.

Zakończenie tegorocznych prac terenowych otwiera nowy etap badań, polegający na konserwacji, opracowaniu i specjalistycznych analizach zabytków. Zostaną zbadane także towarzyszące im szczątki organiczne, które posłużą m.in. pomiarom izotopowym i badaniom antropologicznym. Analizy te pomogą w ustaleniu szczegółowego datowania znalezisk, a także sposobu odżywiania się oraz, być może, pochodzenia mieszkańców Warmii z epoki brązu. Odnalezione zabytki metalowe zostaną poddane badaniom fizykochemicznym, zmierzającym m.in. do określenia miejsc ich wyrobu.

Więcej informacji dostępnych jest w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do jego obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa dot. znalezisk koło Dobrego Miasta
26-10-2017
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.