Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-11-16 17:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Będą zmiany w taryfie opłat za przejazdy komunikacją miejską

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Najprawdopodobniej od 1 stycznia nastąpią zmiany w zasadach korzystania z przejazdów komunikacją miejską w Olsztynie przez  osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów na mocy uchwał Rady Miasta. Bezpłatne przejazdy mają być zniesione, ale osoby uprawnione będą mogły nabyć bilety z 98-procentowym rabatem. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta na listopadowej sesji. O propozycji nowych zasad korzystania z dotychczas bezpłatnych przejazdów mówili dzisiaj w ratuszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie Jerzy Roman.

- Gmina Olsztyn świadczy usługi związane z komunikacją miejską - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. - Bilety, które są podstawą do skorzystania z przejazdu są opodaktowane 8-procentową stawką podatku VAT. 1 października 2016 roku weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. Skutkiem tej ustawy, my jako gmina, od 1 stycznia tego roku,  zostaliśmy zobligowani do scentralizowania rozliczeń podatku VAT wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Wcześniej każda nasza jednostka rozliczała VAT samodzielnie. Samodzielnie rozliczał się także Urząd Miasta. W celu zachowania możliwości pełnego rozliczenia tego podatku VAT od wydatków związanych z transportem miejskim, konieczne stało się wprowadzenie usług transportowych dla wszystkich grup korzystających z komunikacji miejskiej, które korzystały ze zwolnień w opłatach za przejazd z mocy prawa miejscowego.

Projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna przygotowany przez prezydenta zakłada rozgraniczenie ulg ustawowych (z których będzie można korzystać z Olsztynie na dotychczasowych zasadach) oraz ulg wprowadzonych uchwałami Rady Miasta, z których nie będzie można korzystać na dotychczasowych zasadach.
R E K L A M A
banner
- W przypadku dotychczasowych bezpłatnych przejazdów, proponowane jest wprowadzenie odpłatności za przejazd w wysokości 2% ceny biletu, a więc z bonifikatą 98% - informował prezydent. - Ze względu na nieopłacalność sprzedaży biletów jednorazowych  w cenach uwzględniających bonifikatę, proponujemy sprzedaż tych biletów w formie elektronicznej na okresy minimum 30-dniowe. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej, spersonalizowanej lub na okaziciela.

Wyjątek stanowić będą olsztynianie po 70. roku życia, posiadacze Olsztyńskiej Karty Seniora. W ich przypadku komunikacja będzie bezpłatna, a różnicę w kosztach, w ramach programu senioralnego, pokryje gmina. Podobne plany urzędnicy mają w stosunku do osób niepełnosprawnych.

Ceny biletów z 98-procentową bonifikatą wyniosą:

» miesięczny imienny i 30-dniowy - 1,60 zł
» miesięczny i 30-dniowy na okaziciela - 2,60 zł
» trzymiesięczny - 4,80 zł,
» roczny - 19,20 zł.

Z bezpłatnych przejazdów, jak dotychczas, będą korzystać upoważnieni do tego ustawą. Nadal bezpłatnie będą mogli podróżować: dzieci do lat czterech, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariusze Policji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Powiększy się także grupa osób upoważnionych do korzystania z komunikacji miejskiej z 50 proc. zniżką. Od 2018 roku, z ulgi będą mogły korzystać dodatkowo osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej. Nowością w taryfie opłat są bilety trzymiesięczne (w cenie: normalny - 240 zł; ulgowy - 120 zł) i roczne (w cenie: normalny - 960 zł; ulgowy - 480 zł).

Jeśli radni zaakceptują nową taryfę będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Więcej o proponowanych zmianach z taryfach opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej w Olsztynie, w naszej wideorelacji z dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [13]
~ROBERT / 2017-11-22 09:26
Apotem te bilety zdrozeja hahahaha zaczyna ie grabierz mieszkancow przez ratuz
~ROBERT / 2017-11-22 09:12
Noto poruszamy sie po miescie z buta lub rowerem! Protest
~ROBERT / 2017-11-22 09:10
trzeba sie wyprowadzic do bardziej cywilizowanego miasta ???
~ROBERT / 2017-11-22 09:00
Grzymowicz z do dymisji!!!!!!!!!
~Wdowa / 2017-11-19 18:59
Wdowy,które pobieraja renty rodzinne musza płacić 100% biletu a wczesniej były uprawnione do 505 zniżki..Jeden tylko Olsztyn to wprowadził..Skandal,wstyd.
~sreb / 2017-11-18 10:02
Za dużo seniorów 70+ korzysta z usług komunikacji miejskiej i urzędnicy myślą .
~do seniora... / 2017-11-17 16:22
Osoby 70+ jak wyrobią sobie kartę OKS to będą mogły kupić bilet z 98 % zniżką (na cały miesiąc obowiązkowo za 1,60 zł.). Jednego biletu nie ma. Inaczej bilet za 3.00 zł. Za darmo proszę szanownego "seniora" to policja, wojsko (żandarmeria), kombatanci, ci co walczyli z komuną... i może jeszcze dzieci do 4 lat i członkowie PiS...Też jestem emerytem i boli mnie to, że moje miasto chce mnie wyczyścić z kasy... Ale kogo obchodzą starsi ludzie. To nie jest dla nich kraj.
~pretorianin / 2017-11-17 12:59
Jakiś "uczony" z magistratu obmyślił sobie że wszyscy pretorianie po 70 roku życia z grodu Olsztyna; chcąc mieć darmowe przejazdy miejskimi rydwanami , będą musieli wyrabiać Olsztyńskie Karty Seniora." Bo tak będzie taniej dla budżetu ratusza?Uczony "zapomniał że większość tych pretorian to ludzie schorowani i chodzenie po urzędach nie jest "rekreacją".
~senior / 2017-11-17 10:27
Cytat; „Wyjątek stanowić będą olsztynianie po 70. roku życia, posiadacze Olsztyńskiej Karty Seniora”. Warto wiedzieć że osoby po 70 roku życia nie muszą wyrabiać , mieć żadnych kart. Dla nich przejazdy pozostaną bezpłatne. Redakcjo sprostujcie to w tekście.- materiale. Nie denerwujmy seniorów po 70-tce.
~danuta / 2017-11-17 08:50
Jak można zabierać uprawnienia już nabyte???!!!
~Tomek / 2017-11-17 08:35
1,60 miasto Olsztyn zabierze emerytom i rencistom miesięcznie. Strasznie się na tym wzbogaci, a niesmak o to, że władze miasta nie dbają o osoby starsze zostanie !!! OKM i OKS nie wszystkich interesują.
~Tomek / 2017-11-17 08:24
Napiszę krótko: SKANDAL !!! Miasto nie szanuje swoich obywateli. Stale władza myśli jak zabrać pieniądze olsztyniakom. Osoby, które skończyły 70. lat z racji wieku (a są w Olsztynie osoby dużo starsze) miały ten przywilej, że korzystały z MPK za darmo. Teraz muszą płacić. Kupować bilet z 98 % zniżką. To już Olsztyna nie stać, by zapłacić za biednych emerytów 2 % ??? Gdyby zbliżały się święta wielkanocne pomyślałbym, że to jaja jakieś. Wstyd Po prostu wstyd... Mam nadzieję, że Radni Olsztyna nie będą bezradni na takie decyzje !!!
~Klakis / 2017-11-16 22:52
Wiele miast w Polsce potrafi tak gospodarować, żeby zapewnić wszystkim swoim mieszkańcom darmowe przejazdy. Olsztyn nie potrafi tego zdobić dla nikogo. Dziwne miasto, albo dziwni włodarze
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta ws. bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską

16-11-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl