Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email red. | 2008-05-30 14:13:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Samorząd województwa ma 10 lat!

Olsztyn24
Urząd Marszałkowski w Olsztynie
Jutro (31.05) na zamku w Rynie, rozpoczną się ogólnopolskie obchody 10-lecia funkcjonowania samorządów wojewódzkich. Województwo Warmińsko-Mazurskie z tej okazji organizuje seminarium poświęcone dorobkowi samorządu po dekadzie jego pracy.

W programie seminarium m.in. wykład multimedialny prof. Michała Kuleszy p.t. „X lat reformy samorządowej w Polsce”, referat marszałka Jacka Protasa p.t. „Dorobek samorządu województwa” i referat Tomasza Siemoniaka, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji p.t. „Prezentacja zamierzeń rządu RP w kwestii dalszej decentralizacji władzy i projektowanej reformy samorządu terytorialnego”. Podczas seminarium odbędzie się okolicznościowa Sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na uroczystości przybędą samorządowcy z Warmii, Mazur i Powiśla oraz osoby zasłużone dla rozwoju samorządności. Wśród nich są m.in. ks. bp Janusz Jagucki Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce, ks. abp Edmund Piszcz i ks. abp Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński.
R E K L A M A
banner
- W maju mija 17 lat od chwili, gdy lokalne społeczności zdobyły możliwość decydowania o swoich małych ojczyznach, o sobie samych – mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - W wyborach samorządowych zyskały możliwość realnego wpływu na kierunek, w którym chcą podążać. 1 stycznia 1999 roku – to kolejna ważna data – władze samorządowe przejęły od rządu pełną odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu regionalnym. Powstało wtedy 16 nowych województw, w tym Województwo Warmińsko-Mazurskie – region o skomplikowanej historii i różnorodnych tradycjach, ale dążący do wspólnych celów, w którym postawiliśmy nacisk na szybki rozwój społeczno-gospodarczy i wyrównanie dysproporcji rozwojowych w stosunku do reszty kraju. Działalność samorządu regionalnego i samorządów lokalnych zmieniła obraz naszego regionu i to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w sferze psychologicznej – nasza mała ojczyzna to ziemia, którą znamy najbliżej, najlepiej, stąpamy po niej na co dzień. Wzięliśmy za nią większą odpowiedzialność. Zaczęliśmy interesować się sąsiadami, poznawać ich, a wreszcie z nimi współpracować. Nasze pokolenie, szanując bogatą i różnorodną przeszłość tego regionu, poczuło się tu u siebie. Środowiska lokalne zaczęły być aktywne, zaczęły poprawiać warunki wokół siebie, zdobywać środki na realizację ważnych społecznie celów. W naszym najbliższym otoczeniu pojawiło się wielu lokalnych liderów, zaangażowanych w pracę samorządową, którzy znając własne środowisko i jego możliwości, najlepiej potrafią je spożytkować. Praca samorządów stała się naturalnym obszarem zainteresowania mediów regionalnych i lokalnych, a dzięki temu wszystkie ważne informacje docierają do mieszkańców. Staliśmy się partnerami we wspólnej misji budowania społeczeństwa obywatelskiego. W realizacji tej misji sprawy regionalne spoczęły w rękach nas wszystkich, mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla.

******

Porządek obrad XIX Okolicznościowej Sesji Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego

1. Otwarcie obrad.
2. Rola samorządu i działalność samorządów w Polsce
a) „X lat reformy samorządowej” - referuje prof. Michał Kulesza
b) „Dorobek samorządu województwa” – referuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Jacek Protas
c) „Prezentacja zamierzeń rządu RP w kwestii dalszej decentralizacji władzy i projektowanej reformy samorządu terytorialnego” – referuje Pan Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
3. Wyróżnienia dla najbardziej aktywnych działaczy samorządowych.
4. Ustanowienie roku 2009 Rokiem Św. Brunona z Kwerfurtu – Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Julian Osiecki
- Wystąpienie – ks. abp Wojciecha Ziemby – Metropolity Warmińskiego
- Wystąpienie – ks. bp Janusza Jaguckiego – Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
5. Nadanie Honorowego Obywatelstwa Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
6. Zamknięcie Sesji.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.