Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2008-08-02 13:38:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Rzeźba figuralna na 40. rocznicę koronacji obrazu

Olsztyn24
Nowa rzeźba w Świętej Lipce | Więcej zdjęć »
Przy sanktuarium w Świętej Lipce stanęła wczoraj (1.08) rzeźba figuralna złożona z postaci papieża Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rzeźbę zamówiła parafia świętolipska dla uczczenia 40. rocznicy koronacji znajdującego się w sanktuarium obrazu Matki Jedności Chrześcijan, który został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 roku. Ceremonii koronacji dokonał wówczas prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kard. Karol Wojtyła.

Wykonana z brązu rzeźba waży blisko 600 kilogramów. Posadowiona jest na postumencie z granitu. Postacie mają 2 metry wysokości. Projektantką i wykonawczynią postaci jest rzeźbiarka Krystyna Fałdyga-Solska, natomiast autorem cokołu i bryły pomnika jest jej mąż, architekt Bogusław Solski. Świętolipska rzeźba to jedna z wielu realizacji artystycznego małżeństwa z Łodzi. Rzeźby ich autorstwa możemy podziwiać m.in. w Pabianicach, Chełmie, Poznaniu i Piotrkowie Trybunalskim.

Świętolipska rzeźba została ustawiona wśród zieleni, na skwerze, po lewej stronie od wejścia do sanktuarium.
R E K L A M A
banner
- Święta Lipka to zespół zabytkowy wysokiej klasy - mówi Bogusław Solski. - Chodziło o to, by nie ingerować bezpośrednio w samą strukturę zabytku, a z drugiej strony, by nie odrywać się zbytnio od niego. Miejsce, w którym rzeźba została ustawiona, jest już poza zabytkowym zespołem, ale w naturalny sposób stanowi bardzo ładne tło dla samych pomników. Poza tym pomnik jest doskonale widoczny dla osób, które wchodzą do sanktuarium lub przed nim spacerują albo odpoczywają na ławeczkach.

W rzeźbie doszukać się można wielu symboli.

- Trzy stopnie, na których ustawione są postacie papieża i kardynała symbolizują trzy tysiąclecia - mówi Bogusław Solski. - Papież stoi wyżej od kardynała, co symbolizuje wyższą godność papieską. Z kolei kardynał Wyszyński jest na pierwszym planie, bo on „wyprzedzał” papieża w działaniu.

Symbole zawarte są również w przedmiotach trzymanych przez papieża i kardynała.

- Pastorał papieża opiera się na stopniu kardynała dla podkreślenia, że tych dwóch ludzi łączyła sprawa krzyża - wyjaśnia Bogusław Solski. - Natomiast kard. Wyszyński trzyma w ręku obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Oficjalne odsłonięcie rzeźby odbędzie się w następną niedzielę (10.08) o godz. 11. W uroczystości wezmą udział prymas polski Józef Glemp oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.