Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:48 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-12-23 17:56 | Rozmiar tekstu: A A A
List otwarty Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Olsztynie

Popierają zachowanie olsztyńskich zabytków

Olsztyn24
Walka idzie m.in. o ten zabytkowy obiekt

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Olsztynie wyraża zdecydowane poparcie dla działań stowarzyszeń SADYBA i ŚWIĘTA WARMIA mających na celu zachowanie zabytkowego tartaku Raphaelsohnów i hali zajezdni trolejbusowej zlokalizowanych przy ul. Knosały 3/5 w Olsztynie i zmierzających do utworzenia w tych obiektach „Muzeum techniki i rozwoju regionalnego”.

Tartak jest zabytkiem wyjątkowym, jednym z niewielu związanych z XIX-wiecznym rozwojem Olsztyna i ostatnim reliktem najstarszej olsztyńskiej dzielnicy przemysłowej powstałej w 2 poł. XIX w. To właśnie w tym okresie Olsztyn przekształcił się bardzo dynamicznie w stolicę regionu.

Budynek dawnej zajezdni trolejbusowej wzniesiony został w 1939 roku i jest ostatnim zachowanym świadkiem przedwojennej elektrycznej komunikacji miejskiej związanej z rozwojem Olsztyna.

W przyjętym w roku 2007 „Programie Opieki nad Zabytkami Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2008-2012” w rozdziale „Rozwój sieci muzealnej” zapisano „Brakuje muzeum techniki i nauki. [...]. Istnieje również potrzeba utworzenia muzeów specjalistycznych, związanych z dawnym rzemiosłem. Nie ma muzeum historii regionu...”
R E K L A M A
Zarówno budynek dawnego tartaku Raphaelsohnów jak też i budynek hali zajezdni są dobrem wspólnym, własnością miasta i powinny pełnić funkcję publiczną, dlatego też w tych postindustrialnych obiektach postuluje się utworzenie „Muzeum techniki i rozwoju regionalnego”.

Z punktu widzenia przestrzennego planowania miasta to strategiczna lokalizacja. Właśnie z tego powodu miejsce to powinno pozostać wyjątkowe, być dostępne dla wszystkich i tworzyć nową jakość dla dobra miasta.

Wskazanym rozwiązaniem, które jest potrzebne miastu, byłaby realizacja koncepcji utworzenia w tym miejscu muzeum oraz zagospodarowanie terenu wokół, by powstał ciąg Stare Miasto - zakole Łyny - Park Centralny.

Planując rozwój Olsztyna jego władze muszą podejmować trudne wyzwania zachowując wartości dziedzictwa kulturowego regionu. W interesie olsztyńskiej społeczności jest właściwe zagospodarowanie zabytkowego tartaku i zajezdni, a nie sprzedaż lub likwidacja tych obiektów.

Małgorzata Birezowska
Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału
Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Olsztynie


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.