Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Lody dziedzictwem kulinarnym regionu

Państwo Kroczek ze swoimi lodami w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie

Państwo Kroczek specjalizują się w rzemieślniczym wytwarzaniu lodów mlecznych i owocowych. Do ich produkcji używane są składniki naturalne, takie jak świeże, nienormalizowane mleko krowie, świeża śmietana, masło extra, świeże żółtka jaj kurzych oraz świeże owoce w miarę ich sezonowego pojawiania się na lokalnym rynku. Codzienna produkcja oparta jest na ręcznej pracy.

- W sezonie przygotowuję około 10 kuwet, czyli 30-40 kilogramów lodów dziennie - mówi Magdalena Kroczek. - Prawie wszystko robię ręcznie, nie potrafię tylko zastąpić lodówki, która musi zmrozić lody.

Państwo Kroczek nauczyli się produkcji lodów od rodziców pani Magdy, którzy prowadzą kawiarnię w Łukcie, i którzy dzisiaj również odebrali certyfikat przynależności do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Istniejąca od 1986 roku kawiarnia „U Smolejów” w Łukcie specjalizuje się w rzemieślniczej produkcji lodów i ciast, a ostatnio również pierogów.

Wśród odbierających dziś certyfikaty było też Gospodarstwo Pasieczne „Mostkowo” w Nowym Kawkowie w gminie Jonkowo. Prowadzący gospodarstwo Ewa i Dariusz Napierałowie mają około 1000 uli. Prowadzą pasieki wędrowne, dlatego oferują miód w wielu odmianach, również niszowych - jak miód faceliowy, spadź iglasta i miód wrzosowy.

Ciekawostką dzisiejszego wydarzenia w Urzędzie Marszałkowskim może być to, że certyfikat przynależności do sieci dziedzictwa kulinarnego po raz pierwszy trafił do... szkolnej stołówki. Certyfikat otrzymała bowiem stołówka „Placówka” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Prowadząca tę stołówkę Agata Rudnicka już wcześniej została członkiem sieci jako właściciel „Agroturystyki Placówka”. Teraz rozszerzyła udział w sieci dziedzictwa kulinarnego o drugi obiekt. W szkolnej stołówce oferuje dania oparte na naturalnych surowcach pochodzących z okolicznych gospodarstw. Wykorzystuje też stare, regionalne receptury.

Oprócz wymienionych już przedsiębiorców, certyfikaty przynależności do sieci dziedzictwa kulinarnego Warmia Mazury Powiśle otrzymali:

» Zakład Piekarsko-Ciastkarski PSS Społem w Morągu,
» Pasieka Mały Miś z Łankiejm k/Korsz,
» Restauracja Warmianka z Lidzbarka Warmińskiego,
» Gospodarstwo Eko-Agroturystyczne Adam i Lucyna Goik z Łysogóry,
» Hotel Tajty w Wilkasach,
» Zakład Masarski Zbigniew Rolka z Małdyt,
» Gospoda Sajmino w Ostródzie,
» Hotel Sajmino w Ostródzie-Kajkowie,
» Pasieka Pucer Dariusz i Małgorzata Pucer z Pastwisk w gm. Barciany.

Obecnie do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle należy 127 przedsiębiorstw.


2012-04-17 19:36, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24