Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
„Baba z Olsztyna” w strugach deszczu

Baby obecnie przypominają swój pierwowzór, ale wkrótce mogą zmienić swe barwy

Pechowo rozpoczęła się wczoraj (1.06) druga edycja projektu „Baba z Olsztyna”, który został zapoczątkowany w ubiegłym roku w celu promocji Olsztyna oraz Baby Pruskiej jako jego maskotki. Padający deszcz zmył plany organizatorów imprezy. Z bogatego programu inaugurującego trzydniową imprezę udało się wykonać tylko niektóre założenia.

Głównym i najbardziej widocznym elementem tego programu było ustawienie przed Starym Ratuszem na olsztyńskiej starówce 47. gipsowych statuetek bohaterek imprezy, wykonanych przez uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

- Baby ustawione w naszej galerii na świeżym powietrzu są „kamienne”, bardzo przypominają znajdujący się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku oryginał - mówi Aleksander Kuberski, dyrektor olsztyńskiego „Plastyka” - Zainstalowaliśmy również planszę informacyjną, na której m.in. tłumaczymy w kilku zdaniach czym są Baby Pruskie, jakie są teorie na temat ich pochodzenia i przeznaczenia. Bawimy się naszymi replikami po to, aby popularyzować Babę Pruską - aby była, zarówno dla Olsztyna, jak i dla turystów, znakiem rozpoznawczym naszego miasta.  

- Projekt w ubiegłym roku zakończył się dużym sukcesem - wzbudził zainteresowanie nie tylko mieszkańców Olsztyna, ale na całym świecie - zdradza arch. Tomasz Lella, pomysłodawca akcji. - W tym roku chcemy ten sukces powielić, zrobić tę imprezę z jeszcze większym rozmachem, jeżeli pogoda na to pozwoli. W programie mamy m.in. imprezę „Eurobaba z Olsztyna”, nasz pomysł na Euro 2012, która odbędzie się w najbliższy wtorek przed ratuszem, prezentację prac z konkursu w malowaniu jak nakwiększej liczby „Bab z Olsztyna” i przemarsz Bab ulicami starówki. Chcemy namalować również 1000 obrazów naszych Bab, które przeznaczymy na licytację.

Pogoda niestety w dalszym ciągu nie jest dla organizatorów łaskawa. Jeżeli jednak się poprawi, to możemy jeszcze dzisiaj (2.06) liczyć na:

⇒ godz. 12.00– 2.45 – szlakiem od Baby do Baby - przemarsz Bab z artystami, modelkami i orkiestrą od Wysokiej Bramy do Mostu Jana, a następnie pod Stary Ratusz – scena staromiejska

⇒ 12.45–14.15 – modną Babę z Olsztyna - pokaz mody damskiej Barbary Cały

⇒ 14.15–14.30 – wirującą Babę – pokaz tańca flamenco / taniec brzucha

⇒ 14.30–15.00 - rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Baba z Olsztyna”

⇒ 15.00 – aukcję dzieł sztuki „Baba z Olsztyna” (organizator: Lions Club Olsztyn).

Dodatkowo jeszcze jutro (3.06), w godzinach 11.00–15.00 odbędzie się plener malarski zakończony wernisażem prac w Starym Ratuszu. Organizatorzy również ustawili u zbiegu ulic Staszica i Pieniężnego instalację przedstawiającą 10 tys. przysłanych na konkurs pomalowanych Bab oraz udostępnili powstałą na podstawie ubiegłorocznej edycji pogramu książkę „Baba z Olsztyna”, którą można kupić na straganie przy Starym Ratuszu.

W tym roku olsztyńskie Baby pozostaną na starówce przez całe wakacje. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest pod adresem www.babazolsztyna.pl 

******

„Baba z Olsztyna” to seria artystycznych happeningów promujących Olsztyn jako miasto sztuki. Pomysłodawcami projektu, zapoczątkowanego w ubiegłym roku, są Anna i Tomasz Lella Studio Form Architektonicznych „Pantel” - architekt Tomasz Lella. We współpracy z artystami i profesorami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Państwowego Liceum Plastycznego, a także Lions Club Olsztyn pomysłodawcy projektu promują wizerunek stolicy Warmii i Mazur jako miasta sztuki.


2012-06-01 23:58, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24