Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Autysta-artysta. Jego „Stacja Autyzm” rusza w świat

Józek Budny otwiera swoją wystawę (fot. ZPE - wszystkie)

„Stacja Autyzm - Warsztat Myśli” - tak brzmi pełna nazwa wystawy grafik komputerowych autorstwa 10-letniego Józka Budnego, chłopca z autyzmem, którą dziś (12.04) w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie otworzył marszałek Jacek Protas.

Na ekspozycji można zobaczyć dziesięć wybranych ze stu prac, wydrukowanych na płótnie canvas. Tematy to świat prehistoryczny, rozwój człowieka i historia wynalazków - wszystko, co najbardziej interesuje Józka. Symboliczną wstęgę przeciął on sam, marszałek i Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.

- Wystawę zorganizowaliśmy, żeby w sposób intrygujący upowszechniać wiedzę na temat autyzmu - mówi Bogusława Budna, mama Józka. - Żeby mój syn był postrzegany przez otoczenie nie jako osoba chora, ale interesująca, ciekawa i wyjątkowa.

Józek Budny od trzeciego roku życia jest wychowankiem ZPE. Niedawno otrzymał stypendium artystyczne marszałka województwa za projekt „Stacja Autyzm”, który zakłada pokazanie ekspozycji w różnych miejscach na terenie całego kraju. Między innymi we Wrocławiu, Łodzi i Solcu Kujawskim.

- Miejsce pierwszej wystawy nie jest przypadkowe - mówi Bogusława Budna. - Właśnie tutaj Józek otrzymał najlepszą pomoc i mógł rozwinąć swój talent. Czasem zastanawiam się, co by było, gdybyśmy tu nie trafili. Podejrzewam, że dziś nie stalibyśmy tutaj przed jego obrazami.

ep


2013-04-12 14:27, ep

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24