Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
„Budowlanka” pionierem w zreformowanym systemie szkolnictwa

Dzisiaj (11.05) w ZSB odbywał się kurs sporządzania kosztorysów i dokumentacji przetargowej

Uczniowie po zakończeniu nauki w gimnazjum mogą ją także kontynuować nie tylko w publicznej czy niepublicznej szkole ponadgimnazjalnej, ale również w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy oraz przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (prowadzony m.in. przez szkoły lub centra kształcenia ustawicznego). Takie kursy jako pierwsza instytucja w Olsztynie od marca tego roku prowadzi Zespół Szkół Budowlanych.

Szkoła przystąpiła do prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych z finansową pomocą miasta. Zdecydowano się nie czekać na przyznanie subwencji oświatowej i rozpocząć organizację kursów z dniem wejścia w życie reformy, t j. 1 września 2012r. Miejskie środki zostały przeznaczone na wynagrodzenie osób prowadzących kursy oraz doposażenie w pomoce dydaktyczne. Placówkę odwiedziła dzisiaj (11.05) wiceprezydent Olsztyna odpowiedzialna za miejską oświatę, Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska, aby zapoznać się z efektami realizacji tego przedsięwzięcia.

- Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest nową formą kształcenia ustawicznego dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i chcą się kształcić - wyjaśnia Anida Samoraj, dyrektor placówki. - Słuchacze uczą się tylko przedmiotów zawodowych, przygotowując się w ten sposób do egzaminów potwierdzających kwalifikacje (reformą wprowadzono od 1 do 3 kwalifikacji dla każdego zawodu w powiązaniu z nową podstawą programową przyjętą w szkołach - przyp. autora) w danym zawodzie. Poszczególne kursy przygotowują w zakresie wybranej kwalifikacji danego zawodu. Każda osoba dorosła poprzez uczestnictwo w poszczególnych kursach zdobywać kolejne tytuły techniczne, aby odpowiadać potrzebom pracodawców.

Wspomniane kursy są bezpłatne. Trwają 9 miesięcy lub 3 miesiące (m.in. kurs sporządzania kosztorysów i dokumentacji przetargowej). Odbywają się w systemie zaocznym (co drugi tydzień od piątku do niedzieli włącznie, część wiedzy jest przekazywana też w formie e-learningu) na terenie szkoły, w zmodernizowanych w ubiegłym roku warsztatach. Prowadzą je osoby związane z życiem przemysłowym, z pracodawcami, specjaliści w konkretnej dziedzinie. Kurs kończy się zaświadczeniem o jego odbyciu i możliwością przystąpienia do egzaminu zewnętrznego przed okręgową komisją egzaminacyjną.

- Zapotrzebowanie na te kursy jest bardzo duże - mówi dyrektor Samoraj. - W momencie, gdy ogłosiliśmy na nie nabór na naszej stronie internetowej, zgłosiło się aż 90 osób. Osoby chętne do wzięcia udziału w kursach mogą uzyskać wszelkie informacje na ten temat w sekretariacie szkoły lub na naszej stronie internetowej.


2013-05-11 18:08, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24