Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Mrągowo w świetle Pink Floyd

(fot. Dariusz Olender - wszystkie)

Po tym co przeżyłam w Mrągowie wiem jeszcze bardziej niż wcześniej, że nie wszystko jest wielkim komercyjnym ciachem, którym konsumenci objadają się bez umiaru, nie potrzebując innych smaków. Czasami są dania niezwykłe, choć niemalże bez echa w mediach. Wieczorem, 29 marca, w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, byłam na koncercie SPARE BRICKS - Pink Floyd Tribute Band. Nie żałuję wyprawy do małego miasteczka na zimnych Mazurach w dniu, w którym planowałam zwykły weekend w cieple. Ja teraz to miasteczko podziwiam, że zorganizowało taki koncert!

W wygodnych fotelach mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki odbyłam niesamowitą podróż w przeszłość przez klasyczne albumy Pink Floyd, takie jak: Dark Side Of The Moon, Wish You Were Here czy The Wall. Każda z nich stała się kamieniem milowym w historii muzyki rockowej – to oznajmia się zwykle przy każdej zapowiedzi twórczości „floydów”. Występ Spare Bricks jest także hołdem złożonym jednemu z najlepszych zespołów wszechczasów. Koncert wzbogacono pokazami multimedialnymi i efektami specjalnymi. Zaskoczył pokaz tancerek ze świetlnymi kulami, poetycko wkomponowany w scenę z zespołem i wizualizacje na ścianie. Wręcz wzruszał gwiazdorski udział grupy dzieci w prowokacyjnym wyznaniu, że nie potrzebują edukacji - tu bis był nieunikniony. 

Zespół Spare Bricks okazał się nie tylko zespołem, który dba o detale pierwowzoru, ale jeszcze dodaje swoją autorską interpretację. Wartością specjalną był wokal, który należał do dziewczyny. Wokalistka początkowo jakby opowiadała historię stłumionym, matowym głosem. Potem stopniowo coraz bardziej dodawała  przestrzeni w barwie i dynamice głosu, który zagrzewał  interpretacje niezwykłych kompozycji. Nie zawiódł  żaden z muzyków Spare Bricks, a gitarzysta solowy zasługuje na odrębne oklaski. To on trzymał „floydowskie” klimaty w swoich rękach. Co takiego jest w tej muzyce? Myślę, że jest w niej wszystko co najlepsze dla tego rodzaju sztuki - wykombinowały to pokolenia z dawnych lat, ludzie niesamowitej wyobraźni, już dawno minionej młodości (i powoli odchodzący od nas). Tego potencjału nie pokonały swoją twórczością nowe pokolenia rządzące współczesną sceną.

Organizatorzy koncertu Spare Bricks zadbali o wiele szczegółów, więc nic dziwnego, że  i zespół oświadczył na swojej stronie: „W Mrągowie było niesamowicie! Ilość pracy jaką organizatorzy wykonali jest dla nas oszałamiająca, a frekwencja dopisała baaardzo i jeszcze trochę Wielkie podziękowania dla Dariusza za perfekcyjną organizację, Alicji za dopięcie na ostatni guzik, Czarka za przygotowanie chóru i dla chóru za zaśpiewanie z nami, Pauliny za oszałamiające efekty specjalne, Justyny z dziewczynami za przygotowanie specjalnego występu Teatru Światła, Mariusza za przygotowanie od strony sprzętowej i akustycznej, Łukasza za światła i całej reszty ekipy która sprawiła, że ten koncert się ziścił. Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się przyjść i przeżyć to razem z nami”.

Organizatorzy koncertu: Numedia, Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie, Radio Zet Gold. Koncert wzbogacili: Teatr Światła  pod kierownictwem Justyny Zapały i chór dziecięcy pod kierunkiem Cezarego Nowakowskiego.

Zespół Spare Bricks przyjechał do Mrągowa z Jeleniej Góry i zagrał w składzie: Agnieszka Szpargała – wokal, saksofon; Jacek Aumuller – bas, wokal; Paweł Wrocławski – gitary; Tomek Gadzina – klawisze; Michał Słupski – perkusja.

Dziękuję zespołowi za wrażenia. I kłaniam się miastu Mrągowo, że je ofiarował.

Elżbieta Mierzyńska


2014-04-01 17:58, Elżbieta Mierzyńska

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24