Istotą Gali o Laur Najlepszym z Najlepszych jest uhonorowanie osób i instytucji, których sukcesy i osiągnięcia na skalę ogólnopolską i międzynarodową przyczyniły się do promocji Warmii i Mazur w roku 2013. Stąd też wyróżnienia trafiły do rąk:
» w kategorii „sport”:
- Denis Ambroziak - Mistrz Świata Seniorów w konkurencji k-1 na dystansie 4x200 m, Mistrz Europy U-23 w konkurencji k-1 na dystansie 200 m, brązowy medalista Uniwersjady w konkurencji k-4 na dystansie 200 m,
- Karol Zalewski - Młodzieżowy Mistrz Europy w biegu na 200 m, Młodzieżowy Wicemistrz Europy w biegu sztafetowym 4x100 m, Mistrz Polski w biegu na 100 i 200 m,
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Martom-Traveland Spółka z o.o. - organizator Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD CHAMNPIONSHIPS MAZURY 2013 w Starych Jabłonkach,
» w kategorii „kultura, sztuka, muzyka”:
- Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie - w roku 2013 jedna z najbardziej rozpoznawalnych i dynamicznych instytucji kultury w Olsztynie i regionie,
- Iwona Szymańska-Pavlović - za widowisko taneczno-muzyczne „Dziadek do orzechów”,
- Fundacja Borussia - w 2013 roku zdobyła doroczną nagrodę w dziedzinie kultury przyznaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wyróżnienie przyznane wspólnie Fundacji Borussia i Stowarzyszeniu Wspólnota Kulturowa Borussia przez Ambasadę Izraela i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Chroniąc Pamięć”,
» w kategorii „nauka, edukacja”:
- Magdalena Anczykowska - zdobyła I miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy parki Krajobrazowe Polski,
- Drużyna Afterface w składzie: Albert Kempa, Mariusz Surdykowski, Filip Kaliński, Krzysztof Dyndal i Urszula Wiszowaty trenowana przez Joannę Kempa - I nagroda w Światowej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination w USA w zadaniu naukowym „Zobaczyć wiatr”,
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie - dzięki staraniom WBP w 2013 roku wprowadzono 90% uprawnionych bibliotek w województwie do Programu Rozwoju Bibliotek,
» kategoria „ochrona zdrowia”:
- Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie - I miejsce w kategorii Najlepszy Szpital Niezabiegowy w Kraju w rankingu szpitali „Bezpieczny Szpital 2013”,
- prof. Jerzy Gielecki wraz z zespołem w składzie: Michał Chlebiej, Anna Żurada, Andrzej Rutkowski z Katedry Anatomii Wydziału Nauk Nauk Medycznych UWM w Olsztynie - za zdobycie złotego medalu oraz Grand Prix za trójwymiarową prezentację pod nazwą „Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D” na 62. Międzynarodowych targach Wynalazczości, badań naukowych i Nowych Technologii Brussele Innova w Brukseli,
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - w 2013 dokonał nowatorskiej operacji rekonstrukcji żuchwy pod kierunkiem dr. Krzysztofa Dowgierda,
» kategoria „działalność społeczna”:
- Jolanta Dakowska - w 2013 roku została wyróżniona tytułem „Ambasador Dobra” podczas XIX Ogólnopolskiej Gali Konkursu Samorządowego Nastolatków Ośmiu Wspaniałych,
- Kamil Kardymowicz - organizator ogólnopolskiego przedsięwzięcia pt. Koncert na Rzecz Ratownictwa Medycznego i Transplantologii z udziałem gwiazd polskiej i zagranicznej estrady muzycznej,
- Stowarzyszenie Elbląg-Europa - otrzymało europejską nagrodę Eurodesk 2013 Information&Dissemination Champion Awards za projekt Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur - ATOMY,
» kategoria „rolnictwo, żywność regionalna”:
- Browar Kormoran sp. z o.o. - piwo Kormoran Jasny zdobył II miejsce w kategorii Pilzner 11-13 proc. podczas VIII Konkursu Piw Rzemieślniczych Festiwalu Birofilia,
- Michał Szadkowski, Gospodarstwo Rolne Szarek - Mistrz Agroligi 2013 w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii rolnik,
- Kazimierz Tokarski - pierwsze miejsce i tytuł czempiona 2013 r. za knura rasy pietrin na XXVI krajowej wystawie zwierząt hodowlanych Poznań 2013 oraz laureat IX edycji ogólnopolskiego konkursu na hodowcę trzody chlewnej 2013 w kategorii hodowca,
» kategoria „turystyka”:
- Hotel Krasicki - zdobył nagrodę Best Luxury Historical Hotel w konkursie World Luxury Hotel Award 2013,
- Hotel SPA dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie Sp. z o.o. - Restauracja Romantyczna - wyróżniona tytułem Najlepszej Restauracji w Polsce w konkursie Poland 100 Best Restaurants 2013,
- Wydawnictwo QMiKA Wojciech Kujawski - publikacja przez wydawnictwo nowego albumu „Łyna - Wadąg”, pierwszego w serii ukazującego tereny historycznej Warmii,
» kategoria „rozwój społeczno-gospodarczy regionu”:
- dwie partnerskie lokalne grupy działania: Warmiński Zakątek i Brama Mazurskiej Krainy - w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Leader Blekinge ze Szwecji zrealizowały międzynarodowy projekt i zwyciężyli w europejskim konkursie na najlepszy projekt współpracy nordycko-bałtyckiej w kategorii Rozwój Lokalny,
- Urząd Miejski w Olsztynku i Młodzieżowa Rada Miejska w Olsztynku - otrzymali Nagrodę Super Samorząd 2012,
- Tracewicz Aleksander, Optyka-Optometria-Okulistyka - posiadacz wielu certyfikatów i międzynarodowych świadectw jakości,
Podczas gali wręczono też specjalne Laury, osobom dotychczas wielokrotnie wyróżnianym Laurami Najlepszym z Najlepszych:
» Platynowy Laur Najlepszym z Najlepszych otrzymał Andrzej Dowgiałło,
» Diamentowe Laury Najlepszym z Najlepszych otrzymali:
- Gospodarstwo Pasieczne „Bartnik Mazurski”
- Gospodarstwo Pasieczne „Mostkowo”
- Pracownia Cukiernicza Magdalena Kroczek,
- Masarnia Warmińska Masłowski,
- Mazurskie Miody ZPH „Karolina” Bogdan Piasecki,
- Ranczo Frontiera Gospodarstwo Ekologiczne.