Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Mniejszości narodowe i etniczne na opłatku w Urzędzie Wojewódzkim

Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie

Według danych z przeprowadzonego w 2011 roku spisu powszechnego, na Warmii i Mazurach mieszka ponad 20 tys. osób zaliczających się do mniejszości narodowych i etnicznych oraz posługujących się językiem regionalnym. Są to Białorusini, Czesi, Litwini, Łemkowie, Niemcy, Ormianie, Romowie, Rosjanie, Słowacy, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi oraz osoby posługujące się językiem kaszubskim. Najliczniejsi są Ukraińcy (ponad 13 tys.), Niemcy (ponad 4,6 tys.) oraz Romowie (prawie 800 osób). Najmniej liczną społecznością są Czesi, których w 2011 roku na Warmii i Mazurach mieszkało 25. Ciekawostką jest to, że 48 osób w województwie zadeklarowało posługiwanie się językiem kaszubskim. Przedstawiciele większości z wymienionych mniejszości przyjęli zaproszenie wojewody na przedświąteczne spotkanie i przybyli dziś do Urzędu Wojewódzkiego. Po raz pierwszy na spotkanie w UW przybyła Farida Ryzmanowicz, założycielka Stowarzyszenia Tatarów Warmii i Mazur.

Spotkanie otworzyła wicewojewoda Grażyna Kluge, która po powitaniu gości, przekazała ważne, szczególnie dla mniejszości romskiej wiadomości. Rada Ministrów przyjęła bowiem 6-letni Program Integracji Społeczności Romskiej, a Minister Administracji i Cyfryzacji uruchomił kampanię będącą następstwem podpisanej przez Polskę „Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych”. Do końca miesiąca pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych musi złożyć ministrowi informację o działaniach podjętych na Warmii i Mazurach w tym zakresie.

Zanim pani wicewojewoda złożyła uczestnikom spotkania świąteczno-noworoczne życzenia i podzieliła się z nimi opłatkiem, głos zabrali przedstawiciele największych w województwie mniejszości: ukraińskiej, niemieckiej i romskiej. Mówili zarówno o sukcesach mniejszości, jak i o problemach, z którymi borykają się na co dzień.

Nie zabrakło prezentów. Grażyna Kluge przekazała do świetlic romskich książki, gry planszowe i zabawki, natomiast wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kalendarze romskie i wydawnictwo książkowe o wojennych nekropoliach na Warmii i Mazurach.

Po części oficjalnej spotkania, był czas na wystąpienia przedstawicieli pozostałych mniejszości reprezentowanych na spotkaniu, przekazanie ważnych informacji urzędowych, pomocnych w codziennych działaniach organizacji oraz luźne rozmowy.


2014-12-16 13:10, wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24