Hołowczyc na podium Rajdu Dakar!

Rajdu Dakar 2015 dojechał dziś do mety w Buenos Aires. Zawodnicy przejechali prawie 9 tys. km w ekstremalnych wręcz warunkach terenowych i pogodowych.

Tegoroczna impreza okazała się bardzo udana dla załogi Lotto Team - Krzysztofa Hołowczyca i Xaviera Panseri. Polak i jego francuski pilot, dla którego był to pierwszy start w rajdzie Dakar, zajęli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jest to najlepszy w historii wynik uzyskany przez Polaka w kategorii samochodów. Poprzednie rekordy należały również do Hołowczyca, który w latach 2009 i 2011 zajmował piątą pozycję.

Ostatni, 13. etap prowadzący z Rosario do Buenos Aires z powodu deszczu, śliskiej i niebezpiecznej trasy został przerwany. W tym momencie załoga Lotto Team miała 8. czas dnia. Dziś ósme etapowe zwycięstwo w karierze odniósł Amerykanin Robby Gordon, szybszy o 25 sekund od Leeroya Poultera (RPA), o 29 sekund od Emiliano Spataro (Argentyna).

Zwycięzcą tegorocznej edycji rajdu Dakar został Nasser al-Attiyah, który pozostawał liderem klasyfikacji generalnej od 2. etapu. Na podium Mini przedzielił Giniel de Villiers.

Polacy mają jeszcze jeden powód do dumy. Rafał Sonik startujący w kategorii quadów został zwycięzcą Rajdu Dakar 2015 w swojej grupie. To ogromny sukces Polaka, który poprawił swój wynik z zeszłego roku, kiedy był drugi. Sonik zdeklasował rywali, dojeżdżając na metę z przewagą prawie trzech godzin nad drugim J. Gonzalesem.

Pozostałe polskie załogi samochodowe zostały sklasyfikowane na dalszych miejscach. Marek Dąbrowski z Orlen Team zakończył rywalizację na 24. miejscu w klasyfikacji generalnej. Piotr Beaupre dojechał na metę w Buenos na 33. pozycji. Ciężarówka Lotto Team z załogą Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek została sklasyfikowana na 19 pozycji.