Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Biznes społecznie odpowiedzialny na Warmii i Mazurach

Konferencj ę o CSR otworzył marszałek Gustaw Marek Brzezin

Otwierając konferencję marszałek Gustaw Marek Brzezin zachęcał do promowania i popularyzowania zasad CSR w sektorze MŚP.

- Warto pokazywać dobre przykłady, tak, żeby zachęcać do takiej polityki, do takiego prowadzenia firmy, żeby ona była w pełni spełniona, nie tylko pod względem zysku, biznesu, ale również funkcjonowania w danym, lokalnym społeczeństwie i regionie - powiedział marszałek.

Podczas pierwszej części konferencji eksperci przedstawili aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu i zachęty do podejmowania działań w tym zakresie.

Prof. Andrzej Blikle z Krajowej Rady Przedsiębiorczości przy Ministerstwie Gospodarki potwierdził, że to tylko firmy etyczne osiągają największe zyski. Z kolei Paweł Niziński, reprezentujący CR Navigator, pokazał istniejący problem z zaufaniem do biznesu ze strony konsumentów. Podkreślił, że CSR to nie dokładka do biznesu, ale sposób na prowadzenie biznesu. CSR musi być autentyczny i nie może być wyłącznie modą marketingową.

Mirosław Śledzianowski, ekspert Warmińsko-Mazurskiego Forum Odpowiedzialnego Biznesu wskazał konieczność uwzględnienia założeń odpowiedzialnego biznesu w modelach biznesowych firm. Zaprezentował możliwości finansowania działań CSR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2014 - 2020. Znaczenie zrównoważonych łańcuchów dostaw w budowaniu przewag konkurencyjnych udowodnił dr Andrzej Poszewiecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Podkreślił rolę trendów w zrównoważonym łańcuchu dostaw.

Druga część wydarzenia obfitowała w liczne prezentacje dobrych praktyk. O koncepcji wolontariatu pracowniczego, jednej z największych i najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce oraz czynnikach powodzenia wolontariatu pracowniczego w firmie opowiedział Norbert Konarzewski, dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

Dr Krzysztof Krukowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprezentował efekty stosowania zasad CSR w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur, przedstawiając ciekawe inicjatywy wdrożone w firmach regionu.

Ekspert z dziedziny CSR, dr Marta Karwacka, skoncentrowała się na dokonaniach dużych firm w inicjowaniu reguł biznesu społecznie odpowiedzialnego.

Swoimi doświadczeniami w zakresie społecznie odpowiedzialnego biznesu podzielił się Dariusz Racz, prezes zarządu ITM Sp. z o.o. Zwrócił uwagę na realne korzyści płynące z budowania relacji ze światem nauki oraz wspierania kreatywnej młodzieży.

Ostatnia część konferencji przebiegła w formule panelu dyskusyjnego. Uczestnicy rozmawiali o szansach CSR jako trendu w zarządzaniu biznesem oraz instytucjami regionu. W dialogu uczestniczyli prof. Andrzej Blikle - przedsiębiorca; Wojciech Dereszewski - wójt gminy Kurzętnik, dr Andrzej Poszewiecki z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Remigiusz Dobkowski - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA - COOP. W trakcie dyskusji poruszono zagadnienia: opłacalności CSR, promowania oddolnych inicjatyw w społecznościach lokalnych, czy też roli samorządów i instytucji otoczenia biznesu w pobudzaniu zainteresowania koncepcją CSR.

Konferencja jest częścią projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.


2015-02-23 18:50, Patrycja Kaczmarczyk

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24