Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
„Klan” Obarków wystawia w Starej Kotłowni

Piotr, Izabella, Mateusz i Jakub - autorzy wystawy

Izabella Janiszewska-Obarek
Rysownik, malarz, pedagog. Urodzona w Kołobrzegu. Studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa Eugeniusza Markowskiego, Teresy Pągowskiej i Jerzego Tchórzewskiego. Dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1977). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doktorat i habilitacja w ASP w Warszawie. Obecnie dr hab. prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, USA, Watykan).

Piotr Obarek
Urodzony w 1953 r. w Działdowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom w 1977 r. w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Studiował pod kierunkiem profesorów Eugeniusza Markowskiego, Teresy Pągowskiej, Jerzego Tchórzewskiego. Zajmuje się plakatem, grafiką użytkową, rysunkiem, malarstwem, aranżacją wnętrz i wystaw. Pierwszy Dziekan Wydziału Sztuki, obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UWM.

Autor projektu obecnego herbu Olsztyna, logo i godła UWM oraz insygniów rektorskich. Współtwórca rzeźby spiżowej Jana Nepomucena w Olsztynie, twórca nagrodzonego plakatu oraz billboardu z okazji 650-lecia Olsztyna. Wyróżniony 11 nagrodami rektorskimi za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. W 2002 r. za szczególne zasługi dla sztuki, otrzymał Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2005 r. odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, przez Ministra Kultury Złotą Odznaką „Zasłużony dla Kultury”. W 2006 r. uhonorowany przez Ambasadora Republiki Węgierskiej Medalem za Solidarność z Braćmi Węgierskimi walczącymi podczas Rewolucji w 1956 roku. W 2007 roku otrzymał Medal Universitas Warmiensis-Masuriensis in Olsztyn. W 2010 r. uhonorowany Medalem św. Jakuba Patrona Olsztyna, przyznanym z okazji 65-lecia istnienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Warmii i Mazurach. W tym samym roku uhonorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2014 uhonorowany Medalem z Okazji 15-lecie UWM za szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu.

Mateusz Obarek
Artysta z powołania i wykształcenia. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego. Słynie z bezkompromisowego podejścia do sztuki, bo jak powtarza: twórca, który nie potrafi bronić swojego zdania jest jedynie wyrobnikiem.

Właściciel i dyrektor artystyczny Studia Gravite, które specjalizuje się w budowaniu wizerunku marek i firm. W każdym temacie oraz człowieku potrafi dostrzec potencjał i wydobyć to, co najcenniejsze. Unika schematów, niestandardowo podchodzi do zadań. Nie uznaje słowa „niemożliwe”.

Współpracuje z najlepszymi, m.in. Carlsberg, Danone, Olympus. Wspiera też lokalny biznes. Ma na koncie głośne kampanie wizerunkowe jak „Warmia, Mazury. Cudownie!” promującą region w Europie czy „Ready, Study, Go!” dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Należy do prestiżowego Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Jest laureatem licznych nagród na konkursach polskich i międzynarodowych, m.in. Grand Prix Złote Formaty 2011, Silver Award Winner na 41. Creativity International Awards 2011 czy Art of Packaging. I choć ceni wszystkie wyróżnienia, najważniejszą satysfakcję dają mu kolejne wyzwania. Nie lubi i nie umie stać w miejscu.

Lokalny patriota. Przyznaje, że Olsztyn czasem go wkurza, ale nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. To miasto go napędza i dostarcza wciąż nowych inspiracji.

Jakub Obarek
Obarek - fotograf, z wyróżnieniem uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego Wydziału Sztuki UWM. Jest też absolwentem Wydziału Prawa UWM. Zajmuje się fotografią reportażową, portretową, ślubną, produktową. Podkreśla, że poprawne ujęcia to za mało by zbudować emocje i stworzyć sugestywny przekaz. Jego zdjęcia zawierają wizję, powstają wokół określonego scenariusza, wciągają widzów w różne światy. Z każdego tematu wydobywa to, co unikalne i najcenniejsze.

Za swoją działalność artystyczną uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Jest laureatem dwóch nagród w Ogólnopolskich Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych za portret reżysera Jerzego Skolimowskiego oraz zdjęcie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zyskał uznanie internautów w ogólnopolskim konkursie fotograficznym: „Świat w dłoniach - niezapomniane pasje”.

Autor wystaw indywidualnych: „Kortowo-art”, prezentującej fotografie tancerek z Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, „Za blisko, za daleko” poświęconej autyzmowi, „Nju Jork”, reportażu z miasta, które nigdy nie śpi. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych.

Przed jego obiektywem stali m.in. Bożena Dykiel, Jerzy Bończak, Wojciech Malajkat, Wojtek Wozzo Łozowski. Jest związany z Olsztynem, gdzie prowadzi firmę fotograficzną FOTOSERIO.

Wystawę można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00, do 18 maja 2015 r. Wstęp wolny!


2015-04-15 23:03, wb

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24