Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Jak dwa potężne dęby...

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie (fot. Sp - wszystkie)

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 30 października 1956 roku, kiedy to 20 tys. studentów i mieszkańców Olsztyna zademonstrowało swoje poparcie dla niepodległościowych dążeń Węgrów. Druga część obchodów odbyła się w sali sesyjnej urzędu, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia.

- Przyjaźń polsko-węgierska jest jak dwa potężne dęby splecione ze sobą korzeniami - powiedział wicekonsul Pál Attila Illés. - Te więzi powodują, że Węgrzy są lepszymi Węgrami, a Polacy - Polakami. Tym bardziej się cieszę, że przyszły rok będzie w Polsce obchodzony jako Rok Kultury Węgierskiej.

O dobrych relacjach między narodami mówiła też Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński.

- Polaków i Węgrów łączy nie tylko wspólna historia, ale też mentalność i podobne wartości. To nie są relacje kurtuazyjne. Silne korzenie są gwarantem szczerości i życzliwości - powiedziała pani starosta.

Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, Andrzej Sassyn, słowami zawołania „Polak Węgier dwa bratanki” argumentował potrzebę organizowania wydarzenia.

- W tej intencji dostrzegamy realną potrzebę zgromadzenia się i podania sobie ponownie pomocnych dłoni, w ramach przyjaznych relacji Polaków i Węgrów zrzeszonych w związkach Europy i świata - mówił prezes.

W części artystycznej uroczystości zaprezentowały się uczennice Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. W placówce w procesie dydaktycznym wykorzystywane są elementy metody Zoltana Kodaly’a, węgierskiego pedagoga muzycznego. Uczestnicy uroczystości mogli też spróbować potraw węgierskiej kuchni, przygotowanych przez uczniów Technikum Hotelarsko-Gastronomicznego z Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku.

Po zakończeniu uroczystości, węgierski wicekonsul odwiedził Barczewo, gdzie w towarzystwie starosty Małgorzaty Chyziak i burmistrza Lecha Nitkowskiego, zwiedził kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, w którym znajduje się sarkofag Andrzeja Batorego i jego brata Baltazara.


2015-04-17 13:59, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24